Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opis instalacji w mieszkaniu, czy to będzie działać?

Yzrej77 04 Mar 2017 10:08 1344 8
    Yzrej77
    Level 5  
    Witam serdecznie,

To mój pierwszy post na forum, nie jestem elektrykiem i z góry proszę o wyrozumiałość.
    Kupiłem mieszkanie w bloku z wielkiej płyty w mieszkaniu jest instalacja z aluminium, poniżej zdjęcie gniazdka, to chyba jest 3x2,5.
    W przedpokoju są dwa bezpieczniki, takie wkręcane z guziczkiem w środku i drugim czerwonym do wyłączania.
    Jeden bezpiecznik ma 16A i po wyłączeniu go odłącza oświetlenie, drugi ma 10A i wyłącza prąd w gniazdkach (poza gniazdkiem w łazience, które jest pod bezpiecznikiem oświetlenia).
    W łazience są dwa gniazdka, do jednego podłączona pralka, drugie przy lustrze - golarka, suszarka do włosów itp.
    W sypialni jest jedno gniazdko - lampka nocna, ładowarka do telefonu itp.
    W Salonie są trzy gniazdka - telewizor LED, konsola, drukarka, odkurzacz w czasie sprzątania, żelazko itp.
    Instalacji w w/w pomieszczeniach ruszyć nie mogę, odpada kucie ścian.

Kuchnia:
    Tutaj zaczynają się problemy:
    - jedno gniazdko do którego podłączona jest lodówka, do tego gniazdka poprzedni właściciel podłączył przewód 3x2,5 miedziany (za pomocą złączek Wago i poprowadził w dół, pod podłogą z płytek i w górę po przeciwnej ścianie do gniazdka nad blatem (mikrofalówka, toster, mikser, robot kuchenny i pewnie inne oczywiście nie wszystko jednocześnie).
    - drugie gniazdko jest nieużywane, ale w podobny sposób podłączył do niego gniazdko natynkowe do którego podłączył piekarnik elektryczny (2,2kW), zapalarkę do płyty gazowej i okap.
    Twierdzi, że dorobił to gniazdko kiedy zmienił kuchenkę gazową na piekarnik zabudowany i wszystko chodziło, ale ja mam wątpliwości czy to jest bezpieczne i czy faktycznie mu to wszystko chodziło.

Załączam zdjęcie gniazdka w którym widać jakie są kable:
    Opis instalacji w mieszkaniu, czy to będzie działać?
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    Yzrej77 wrote:
    Twierdzi, że dorobił to gniazdko kiedy zmienił kuchenkę gazową na piekarnik zabudowany i wszystko chodziło, ale ja mam wątpliwości czy to jest bezpieczne i czy faktycznie mu to wszystko chodziło.

My, na podstawie samego opisu nie możemy nic powiedzieć o stanie technicznym instalacji.
    Od tego są badania i pomiary.
    Możliwe, że będzie działać a może być tak, że instalacja nie pozwoli na użytkowanie urządzeń pobierających znaczne wartości prądu - zacznie się przegrzewać.
    Yzrej77
    Level 5  
    Ja rozumiem, że to trochę jak z leczeniem się przez internet, nie da się, potrzebna wizyta specjalisty :)

Tylko czy sam fakt, że instalacja jest 3x2,5 aluminium i do tego z gniazdka podłączony kabel do kolejnego gniazdka i piekarnik 2,2kW nie stwarza zagrożenia? Słyszałem opinie, że 3x2,5 aluminium do piekarnika się nie nadaje i będą się kable paliły, ale ludzie jakoś używają kuchenek z piekarnikami elektrycznymi a instalacji nie przerabiali, są tysiące takich bloków w Polsce.

No i dlaczego bezpiecznik do oświetlenia 16A a go gniazdek 10A?

Jedyna możliwość przerobienia instalacji to założenie gniazda specjalnie do piekarnika, puszczenie kabla w dół, skucie płytek na podłodze (te akurat najmniej mi się podobają) puszczenia kabla pod podłogą i w górę w ścianie.... tylko dokąd elektryk by się podłączał? Do miejsca gdzie są bezpieczniki w mieszkaniu, czy do licznika na klatce schodowej?
    kozi966
    Yzrej77 wrote:
    Tylko czy sam fakt, że instalacja jest 3x2,5 aluminium i do tego z gniazdka podłączony kabel do kolejnego gniazdka i piekarnik 2,2kW nie stwarza zagrożenia?

Przeczytaj ostatnie zdanie w moim pierwszym poście jeszcze raz.

Yzrej77 wrote:

No i dlaczego bezpiecznik do oświetlenia 16A a go gniazdek 10A?

Może błąd, może umyślne działanie. nie wiem.

Yzrej77 wrote:
    tylko dokąd elektryk by się podłączał?

Do zabezpieczeń w tablicy mieszkaniowej.
    Yzrej77
    Level 5  
    kozi966 wrote:
    Do zabezpieczeń w tablicy mieszkaniowej.

Wybacz głupie pytanie, czyli do tych 2 bezpieczników, które mam w przedpokoju, czy trzeba ciągnąć kabel z szafki na klatce schodowej, gdzie jest licznik i bezpiecznik do mieszkania, tu zakładać dodatkowy bezpiecznik do piekarnika i dopiero kabel do kuchni?
    Ja wiem, że jak przyjdzie elektryk to będzie widział gdzie podłączyć, ale chcę się zorientować jak duża demolka by mnie czekała w przypadku robienia dodatkowego zasilania do piekarnika.
    O ile jestem gotów zerwać podłogę i ułożyć kabel, o tyle kucie na świeżo odnowionej klatce schodowej może być trudne do zaakceptowania przez Spółdzielnię Mieszkaniową.
    kozi966
    Yzrej77 wrote:
    czyli do tych 2 bezpieczników, które mam w przedpokoju

Do tej szafki, którą masz w przedpokoju.
    Kwestia tego czy będzie potrzebna wymiana tej tablicy na nową, czy elektryk "coś wykombinuje".
    Yzrej77 wrote:
    czy trzeba ciągnąć kabel z szafki na klatce schodowej, gdzie jest licznik i bezpiecznik do mieszkania, tu zakładać dodatkowy bezpiecznik do piekarnika i dopiero kabel do kuchni?

Nikt Ci czegoś takiego nie zrobi.

Proponuję rozważyć wymianę całej instalacji.
    Yzrej77
    Level 5  
    Poprzedni właściciel mieszkania pożałował kasy na instalację a położył nowe płytki w łazience i kuchni....
    Wymiana instalacji w pokojach, łazience odpada, w kuchni też są nowe płytki na ścianach i też bym nie chciał ich skuwać.
    Od piekarnika do przedpokoju, gdzie są bezpieczniki jedyna droga dla kabla to 30cm w dół, pod podłogą (te płytki bym skuł i ułożył inne), w górę w ścianie między kuchnią na przedpokojem i przewiercić się przez ścianę do bezpieczników w korytarzu. Te wkręcane bezpieczniki można wymienić na jakąś skrzynkę z innymi bezpiecznikami, nie o kasę tu chodzi ale o bezpieczeństwo.

Może niepotrzebnie panikuję, może i na aluminiowej instalacji by piekarnik działał, sam już nie wiem.
    Zrobienie nowego podłączenia do piekarnika to tylko półśrodek, bo reszta instalacji nadal aluminiowa a czajnik elektryczny potrafi mieć taką moc jak piekarnik i używa się go znacznie częściej.
    Po prostu przeraża mnie piekarnik 2,2kW na aluminiowej instalacji i jednym bezpieczniku z pozostałymi gniazdkami.
    kozi966
    Kiedyś instalacja aluminiowa miała pracować dla telewizora, radia, jakiejś pralki i kilku żarówek.
    Nie można od niej wymagać aby wytrzymała po dość sporej ilości czasu: piekarnika, płyty indukcyjnej, mikrofalówki, czajnika elektrycznego, itd.

Nie mówię, że nie będzie działać, gdyż instalacja może być w dobrym stanie. Tego natomiast nie wiem i to wypadałoby sprawdzić.
    Yzrej77
    Level 5  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi, dużo mi wyjaśniłeś :)
    Poszukam w poniedziałek elektryka, ale nawet jeśli instalacja jest w dobrym stanie to skuję płytki na podłodze (nie podobają mi się i jest pretekst do wymiany) i zrobi nowe podłączenie wyłącznie do piekarnika z oddzielnym bezpiecznikiem. Przy okazji będzie można wymienić te wkręcane bezpieczniki na jakieś nowsze w gustownej skrzynce i sprawdzić cała instalację w mieszkaniu.