Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux model WASL3T100 - Problem z błędem E23

04 Mar 2017 12:31 1407 13
  • Poziom 4  
    Witam wszystkich serdecznie.
    Mam pytanie odnoszące się do mojej pralki Electrolux ładowane od góry (91321348104) model WASL3T100. Problem polega na tym, ze pralka raz przechodzi pełen cykl prania, a raz wyskakuje błąd E23 i pranie zostaje nieodwirowywane w bebnie. Od czego zacząć poszukiwania usterki?
  • Moderator AGD
    Pompa odpływowa i sam odpływ do sprawdzenia.
  • Poziom 4  
    Czarny wąż od bębna do odpływu jest czysty. Pompa wypompowywuje wodę. Hmm...
  • Poziom 1  
    Kody Błędów Pralki Elektrolux
    E23 Brak synchronizacji między pompą a układem sterowania - pompę wymienić, wymienić płytę
    elektroniki, sprawdzić podłączenie pompy
  • Poziom 4  
    Reasumując to pompy jeszcze nie wyciagalem. Może tam zalega jakiś brud,czy coś...
  • Poziom 17  
    Silnik pompy spustowej to silnik magnetyczny i z czasem brud +detergent, który się dostaje do jego wnętrza powoduje jego zacieranie i przez to mało wydajną pracę tego silnika.
    Można kupić sam silnik pompy co wyjdzie taniej niż zakup całej pompy spustowej.
  • Poziom 4  
    Czyli jakie działania podjąć na wstępie? Jakieś czyszczenie wchodzi w grę, czy ewidentnie pompa jest walnieta i trzeba ją wymienić?
  • Poziom 17  
    Może kolega wyjąć filtr i oczyścić pompę, ale jeśli wewnątrz nie będzie jakiś ciał obcych, które blokowały by pracę turbinki silnika pompy to raczej silnik będzie się kwalifikował do wymiany. Warto by wymontować i sprawdzić drożność syfonu czyli węża łączącego zbiornik z pompą. Bywały przypadki, że utknęła tam np. dziecięca skarpetka i prawidłowy przepływ był niemożliwy. Jeśli jest zastosowany syfon w ścianie do którego jest podłączony wąż odpływowy pralki to jego czystość też warto sprawdzić.
  • Poziom 4  
    Po demontażu mogę stwierdzić, ze:
    - turbinka silnika pompy czyściutka
    - wąż łączący zbiornik z pompa czyściutki
    - wąż odpływowy drożny

Dodam, że błąd E23 pojawia się nie zawsze. Pralka przechodzi cały cykl lub czasem staje i nie kończy programu wywalając właśnie błąd. Czyli jednak ta pompa kwalifikuje się do wymiany?
  • Poziom 4  
    Dzięi wielkie kolego! Usterka chyba zlokalizowana. Mianowicie po wyciągnięciu silniczka "śmigiełko" wystawało (nie wiem dlaczego, czy wcześniej go coś złapało i go wyciągnęło troszkę) poza tym nie pracowało też prawidłowo bo było skrzywione i myślę, że może to był objaw, który łapał jakieś błędy. Pomijając silniczek podpinałem pod 230v i śmiga aż miło. Teraz suszenie i weryfikacja.
  • Poziom 17  
    Czyli i tak będzie do wymiany bo już nie ma możliwości by pracował prawidłowo. Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    Ale tam nie ma żadnych luzów etc. Dlaczego tam myślisz? Najlepiej będzie chyba podłączyć i sprawdzić,czy będzie to chodzić.
  • Poziom 17  
    Taki silnik to koszt około 30zł. i mnie by było szkoda fatygi wyjmować i składać pompę kilkukrotnie.
    Moim zdaniem zrobił swoje i jest w agonii. Ja bym wymienił na nowy i miałbym pewność, że za parę dni znów nie będę wyjmował pompy. Takie moje zdanie a co Ty zrobisz to już Twoja decyzja.