Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Beko WMD25100PL - Po wymianie pompy non stop grzeje grzałka

aka-ele 05 Mar 2017 08:14 3426 12
 • #1
  aka-ele
  Level 7  
  Cześć,

  Wymieniłem pompę spustową. Pierwsze włączenie to było buczenie programatora i grzanie non stop grzałki, aż się spaliła. Możliwe, że płyn - kiedy pralka była na boku - lekko zalał układy.

  Teraz kiedy grzałka jest spalona, od momentu włączenia pralki, non stop podawane jest na nią napięcie. Czy tak powinno być? Czy jeśli jest uszkodzony czujnik w grzałce to programator może non stop podawać napięcie. Nawet kiedy pralka spuszcza wodę?

  Nie wiem czy wystarczy wymiana grzałki, czy coś jest na zwarciu np. na płycie sterującej pralki - choć już ją suszyłem i przejrzałem (może coś się spaliło).

  Pozdrawiam!
 • #2
  Bridgestone
  Level 18  
  Trzeba sprawdzić czy czujnik NTC ma rezystancję i czy rezystancja spada po jego podgrzaniu, ale skoro pralka włącza grzałkę na każdym programie to wygląda na to że zwarty jest przekaźnik grzałki.
 • #3
  TONI_2003
  Moderator
  aka-ele wrote:
  choć już ją suszyłem i przejrzałem (może coś się spaliło).
  Zatem daj dobrej jakości fotki to obejrzymy czy aby na pewno tak jest :D
 • #4
  aka-ele
  Level 7  
  Dzisiaj jeszcze raz sprawdziłem napięcie na grzałce. Zawsze jest 230V, nie ważne co się dzieje. Dobrałem się do przekaźnika, opukałem go. I kiedy włączyłem pralkę teraz zawsze jest napięcie ~35V. Czy to wystarczy, żeby zdiagnozować, że przekaźnik jest uszkodzony? Nie wiem dlaczego jest na nim takie napięcie ale to pewnie sterujące, tak?

  Pozdrawiam!
 • #5
  Bridgestone
  Level 18  
  Napięcie sterujące to zazwyczaj 12 lub 9V, a poza tym powinno być podane na przekaźniku. Jeżeli przekaźnik reaguje na stukanie po nim to na pewno nie jest sprawny.
 • #6
  aka-ele
  Level 7  
  Dzisiaj sprawdziłem czujnik NTC, w temperaturze pokojowej ma rezystancję 4,4 kΩ. Po zalaniu go wrzątkiem wartość zmierza do 1 kΩ. Czy to poprawne wartość dla czujnika w tym modelu pralki (Pralka Beko WMD25100PL, grzałka nowa oporność 28Ω)?
 • #7
  Loker
  Level 39  
  Nie wiem, jak jest w tej konkretnej pralce (brak zdjęć), ale normalnie presostat nie dopuszcza do włączenia grzałki bez wody. Tak więc dodatkowo presostat do sprawdzenia.
 • #8
  Gobro
  Level 31  
  Przewracając pralkę na bok woda wlała się do wężyka hydrostatu. Trzeba ściągnąć wężyk z hydrostatu i w niego dmuchnąć . Sprawdzić czy napięcie z grzałki zniknęło, gdy w pralce nie ma wody.
 • #9
  mrice
  Home appliances specialist
  Jeśli przekaźnik na module będzie zwarty w położeniu pracy to na nic hydrostaty i inne zabezpieczenia. Natomiast jeśli po "opukaniu" przekaźnika na grzałce jest 35V to od niego należy zacząć.
 • #10
  Loker
  Level 39  
  mrice wrote:
  Jeśli przekaźnik na module będzie zwarty w położeniu pracy to na nic hydrostaty i inne zabezpieczenia.

  Tu się nie zgodzę. Presostat jest włączony szeregowo z grzałką, jedną z jego najważnieszszych funkcji jest niedopuszczenie do włączenia grzałki bez wody (w przypadku uszkodzenia elektroniki lub błędu software'owego) i w konsekwencji do pożaru.
 • Helpful post
  #11
  mrice
  Home appliances specialist
  W analogowych hydrstatach tak (np polar gracja, bosch wfb i inne staruszki), przy nowych juz sie odeszło od takowego połączenia, a zazwyczaj juz stosuje sie hydrostaty częstotliwościowe, które tylko przekazują do elektroniki sygnał o poziomie wody, to procek odczytując tą informację ma zapobiec załączeniu przekaźnika grzałki, chyba że przekaźnik sklei się w pozycji pracy, rzadko sie to zdarza, bo zwykle przekaźnik się spali na styku roboczym i juz nie poda napięcia na grzałkę, ale trafiłem juz przypadki, ze zwarł się i grzałke posłał z dymem.
 • #12
  User removed account
  Level 1