Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pseudo solarna lampka led - termometr RGB

0x5261647A6975 05 Mar 2017 09:45 6891 3
 • Pseudo solarna lampka led - termometr RGB

  Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Proszę o wybaczenie, jeżeli coś zrobiłem źle przy tworzeniu wątku w dziale DIY.

  Poniżej przedstawiam taki mały mini gadżet jaki zrobiłem jakiś czas temu. Jest to pseudo solarna lampka ogrodowa, pseudo, bo tak naprawdę jest zasilana przewodowo, ale włącza się tak jak solarne po zapadnięciu ciemności. Niestety nie mogłem wykorzystać akumulatorka, bo lampka jest zamontowana w mało nasłonecznionym miejscu. Do tego dioda RGB + AVR pobiera więcej prądu niż biała dioda jaka była w oryginale. Zresztą świeciła ona tylko godzinę po zmroku, a zależało mi by świeciła całą noc. Lampka jest jednocześnie termometrem RGB, czyli kolor światła jest uzależniony od temperatury. Kolory zmieniają się płynnie (PWM). Wykorzystałem całą obudowę, ze środka wyrzuciłem oryginalną diodę wraz z pozostałą elektroniką i akumulatorkiem. Projekt płytki dostosowałem do tej obudowy.

  Poniżej schemat i projekt płytki.  Pseudo solarna lampka led - termometr RGB Pseudo solarna lampka led - termometr RGB

  I krótki filmik przedstawiający działanie.

  Z tą fotodiodą trochę przekombinowałem, bo później wpadłem na pomysł, że wystarczyło mierzyć napięcie z fotoogniwa, które przecież zostało w pokrywie lampki.

  W załączniku programmain.c Download (4.1 kB)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  0x5261647A6975
  Level 10  
  Offline 
  0x5261647A6975 wrote 89 posts with rating 231, helped 0 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2017 year.
 • #3
  0x5261647A6975
  Level 10  
  Zasilanie podkradam z innego czujnika DS18B20, który jest zamontowany w karmniku ze względu na optymalne warunki pomiaru (brak źródeł ciepła + cień), czujnik jest wykorzystany w dobowym rejestratorze temperatury.

  Dzięki za podpowiedź odnośnie czujnika w rdzeniu. Jestem początkujący i nawet nie wiedziałem że takie są. Ale może kiedyś się przyda, o ile będę umiał wykorzystać.

  Dokładność masz rację jest znikoma, ale i tak widać, że czujnik jest lekko podgrzewany przez elektronikę.
 • #4
  redy
  Level 11  
  0x5261647A6975 wrote:

  Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Proszę o wybaczenie, jeżeli coś zrobiłem źle przy tworzeniu wątku w dziale DIY.

  Poniżej przedstawiam taki mały mini gadżet jaki zrobiłem jakiś czas temu.


  No jak dla mnie to fajowe jest i tak sobie pomyślałem o dostosowaniu twojego projektu do zrobienia takiego wskaźnika led do motocykla. Jedna dioda pokazywałaby orientacyjną temperaturę w zależności od rezystancji na czujniku.

  Zakres to w zależności od czujnika, ja mam akurat od 100ohm (zimny) do 13ohm (gorąco) z tym, że fajnie byłoby przy wartości skrajnej max dołączyć mruganie.
  Nie zechciałbyś nieco przerobić twój projekt? Fajnie byłoby wyeliminować wskazówkowy termometr w staruszku z '83 :-)
  pozdrawiam
  Marek