Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepływowe podgrzewacze wody przy 16 KW.

05 Mar 2017 16:34 1917 8
  • Poziom 2  
    Na działce posiadam dwa domki typu holenderskiego. Domki posiadają po dwa punkty odbioru ciepłej wody tj. Kuchnia i łazienka ( prysznic). Zamówiłem 16 KW prądu trójfazowego z zabezpieczeniem po 25 A. O jakiej mocy muszę zakupić przepływowe podgrzewacze wody, aby podgrzana woda dostarczona do prysznica na odległość ok 3 metrów od podgrzewacza ( ew. straty ) była ciepła i gwarantował komfort kąpieli. W domkach będą normalne odbiorniki typu czajnik bezprzewodowy, mały telewizor led.
    Mam sprzecze ze sobą informacje. Jeden z producentów podgrzewaczy stwierdził, że najmniejszy podgrzewacz przy moich wymaganiach to min. 12 kw natomiast mój elektryk twierdzi, że może znajdziemy coś mniejszego dostosowanego do zamówionej wartości zasilania. Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o elektrykę Ale wydaje mi się, że muszę chyba domówić Kw u dostawcy energii. Proszę o pomoc . Czy na rynku są takie podgrzewacze, które zapewnią dobrą temperaturę wody pod prysznicem jednocześnie nie będą wymagały zwiększenia KW w przyłączu ? Proszę o pomoc.
  • Poziom 43  
    WIesz takie minimum na prysznic to 19kW .

Ale tu jedyne co możesz zrobić to 2 sztuki 7,5kW. A działać to będzie .

Dodano po 1 [minuty]:

Jacekbigoski napisał:
    Czy na rynku są takie podgrzewacze, które zapewnią dobrą temperaturę wody pod prysznicem jednocześnie nie będą wymagały zwiększenia KW w przyłączu ?

To nie występuje w przyrodzie albo ciepła woda i duża moc albo mała moc i woda trochę zimniejsza.
  • Moderator
    Jacekbigoski napisał:

Mam sprzecze ze sobą informacje. Jeden z producentów podgrzewaczy stwierdził, że najmniejszy podgrzewacz przy moich wymaganiach to min. 12 kw natomiast mój elektryk twierdzi, że może znajdziemy coś mniejszego dostosowanego do zamówionej wartości zasilania.

Po pierwsze, kilowat ma symbol [kW]. Popraw swój post, bo czasami nie wiadomo o co chodzi. po drugie, ja mam podgrzewacz objętościowy 1,5 kW o pojemności 40 litrów i na dwie osoby swobodnie wystarcza, a w porywach i na trzy.
    Przecież nie musisz podgrzewacza przepływowego i ładować się w koszty zwiększania zapotrzebowania na moc i wzmacniania instalacji elektrycznej! Po co?
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Popieram to co napisali koledzy. Co do mocy ogrzewacza przepływowego to w jednym miejscu używam P=17kW i jest to raczej minimum. Kilka dni temu wymieniałem grzałkę w podgrzewaczu przepływowym o mocy 6kW dla zlewu kuchennego. Nie wyobrażam sobie zastosowanie jego do prysznica - korzystający musiałby wykazać się dużą dozą cierpliwości próbując opłukać się cieniusieńkim strumyczkiem. Do mycia naczyń - 6kW starczy, ale 2kW to też już udręka.

Małe przypomnienie z fizyki. Moc to szybkość dostarczania energii (w tym przypadku ciepła). podgrzewacz 18kW dostarcza je 3x szybciej niż ten 6kW. Oba podgrzewacze mogą podgrzewać do tej samej temperatury, ale ten o mocy 6kW przy trzy razy mniejszym strumieniu (szybkości przepływu wody). Przy tym samym strumieniu - ten słabszy będzie miał 3x mniejszy przyrost temperatury wody.

Tak jak kol. .retrofood - sugerowałbym zostosowanie podgrzewacza pojemnościowego, gdzie woda podgrzewana jest grzałką o stosunkowo małej mocy (zazwyczaj nie wiekszej niż 2kW). Jednak wtedy problemem jest dobranie właściwej pojemności - która zależy od ilości użytkowników i sposobu użytkowania.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 2  
    Witam. Dziękuję za rzeczowe odpowiedzi. Wracając do tematu wychodzi na to, że mój elektryk jest w wielkiej niewiedzy oczekując dobrych efektów przy zamówionej mocy 16 KW. Jako typowy laik jeśli chodzi o elektrykę - miałem duże wątpliwości Ale pomyślałem, że facet wykonuje instalację całych domów pod klucz, więc chyba wie co robi....
    Ogrzewacz pojemnościowy byłby najlepszym rozwiązaniem gdyby nie fakt, że jest ciężki i umiejscowienie co na ściance domku holenderskiego nie wchodzi w grę.
    Dziękuję wszystkim za odpowiedź.
    Będę musiał domówić KW do przyłącza i chyba zwiększyć do 50 KW. Bo dwa podgrzewacze po 18 KW + pompa głębinowa 1200 W + dwa czajniki bezprzewodowe 4000 W + docelowo dwie mikrofala kolejne 4000 W TP łącznie daje zapotrzebowanie rzędu 45 KW......
    Oczywiście jest mało prawdopodobne, aby wszystkie odbiorniki choć przez chwilę pobierał swoją optymalną moc, ale chyba takie wartości należy przyjąć. Czy dobrze kombinuję ?
  • Moderator
    Jacekbigoski napisał:

Ogrzewacz pojemnościowy byłby najlepszym rozwiązaniem gdyby nie fakt, że jest ciężki i umiejscowienie co na ściance domku holenderskiego nie wchodzi w grę.

Przesadzasz. 50 kilo nie powiesisz? 8-O
  • Specjalista elektryk
    Wracając do przepływowych:

Jeśli moc podgrzewacza wynosi P=6000W czyli szybkość dostarczania energii to 6000J/s [dżuli na sekundę]

Temperatura początkowa T1 = 10 stopni Celsjusza
    Temperatura końcowa T2 = 40 stopni Celsjusza

Ciepło właściwe wody c=4190 J/(kgK) [dzuli na kilogram razy kelwin] w kelwinach mamy róznicę temperatury, która jest tożsama z różnicą w stopniach Celsjusza.

i teraz wzorek:
    S= $$\frac{P}{c(T2-T1)}$$

gdzie S - szybkość wypływu wody z kranu w litrach na sekundę.
    dla danych jak wyżej S=0,047l/s. Czyli na napełnienie 1 litrowej butelki wodą o temperaturze 40 stopni Celsjusza potrzeba 21sekund. Przy podgrzewaczu 18kW potrzeba będzie tylko 7 sekund.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 2  
    Serdecznie dziękuję za rzeczową odpowiedź. Obliczenia dowodzą, jak duża różnica dzieli dwie moce.