Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena zewnętrzna dla kierowcy ciężarówki?

krzychsolt 05 Mar 2017 19:10 1482 18
  • #1 05 Mar 2017 19:10
    krzychsolt
    Poziom 9  

Witam, jestem kierowcą ciężarówki i większość czasu jeżdżę w trasy międzynarodowe. Dlatego chcąc zwiększyć skuteczność karty Wi-Fi w moim laptopie chcę kupić zewnętrzną antenę by łatwiej ściągać sygnał Wi-Fi z darmowych hotspotów na parkingach, portach czy z pobliskich restauracji. Na allegro pełno jakiś chińskich wynalazków z opisami zasięgów 10km itp. w które kompletnie nie wierzę.

Co kupić by zwiększyć i polepszyć zasięg w moim laptopie, dodam że mam w laptopie złącza USB 3.0 jeśli miało być to po kablu USB(jeśli to istotne) a ewentualnie jeśli miała by być to sama antena do modemu to posiadam nie używany już prze zemnie modem tp link tl-wn722n(tak w razie W)

Budżet, jakieś 150-250zł żeby to fajnie chodziło, wiadomo że czasem wystarczy 200 czy 500metrów ale jakby dało rade czasem z 2czy 3km to by było super. Tak myślałem że gdy potrzebowałbym tylko wzmocnić sygnał który już ściągam samym lapkiem to antena była by podpięta ale leżała sobie w kabinie a jeśli by była większa potrzeba to antena powędrowała by na kabinę przez szyberdach.

Czekam na konkretne podpowiedzi co warto kupić w moim przypadku.
    Pozdrawiam serdecznie :)

0 18
  • #2 05 Mar 2017 21:08
    xxl245
    Poziom 14  

Witam
    Osobiście polecam TP-Link TL-WN822N, kierowcy często ten model u mnie kupują. Twierdzą, że zasięg jest dużo lepszy niż na kartach wbudowanych w laptopach.

Ewentualnie można pokusić się na nowy model w standardzie ac TP-Link Archer T4UH. Z nowym modelem nie miałem jeszcze styczności ale powinno być jeszcze lepiej niż w poprzednim modelu

Aby uzyskać zasięg kilku km trzeba by użyć anteny kierunkowej, która niestety ma bardo mały promień działania co raczej wykluczą jej użytkowanie w takich warunkach.

0
  • #3 05 Mar 2017 21:09
    JacekCz
    Poziom 36  

Dookólna bez szans, nie da ci nawet ułamka takich zasięgów.
    A kierunkowa, to młyn z celowaniem, kierunkiem itd (i w pełni pokazuje pazur gdy drugi koniec jest kierunkowy)

Tania rada: wynieść antenę spoza blachy kabiny, trochę to da, nie wiadomo ile.

na marginesie, za Odrą służby państwowe nie są takie beztroskie na naruszanie przepisów radiowych, różne czary z ponadnormatywną mocą itd... nie daj się na to namawiać

0
  • #4 05 Mar 2017 21:11
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Anteny panelowa, są kierunkowe "jak lornetka" aby coś złapać musisz szukać, jak już nakierujesz to dają lepsze efekty/wzmocnienia sygnału.

Anteny dookolne (patyk), działaą dookólnie ale w ograniczonej wiązce, jak latarnia morska szybko obracająca się, zbierasz wszystko dookoła, nie musisz kręcić/szukać, np 12dbi wzmocnienia to 1m wysokości anteny, mniejszy zasięg niż panel.

Są jeszcze z paraboliczno/sferyczne, jeszcze bardziej kierunkowe "jak luneta", jeszcze trudniej znależć sygnał, największe wzmocnienia dają.

0
  • #5 05 Mar 2017 21:12
    JacekCz
    Poziom 36  

bogiebog napisał:
    Anteny panelowa, są kierunkowe "jak luneta" aby coś złapać musisz szukać, jak już nakierujesz to dają lepsze efekty/wzmocnienia sygnału.

Anteny dookolne (patyk), działaą dookólnie ale w ograniczonej wiązce, jak latarnia morska szybko obracająca się, zbierasz wszystko dookoła, nie musisz kręcić/szukać, np 12dbi wzmocnienia to 1m wysokości anteny.

Dodaj, że wiele anten "panelowych" na rynku powinno być zaskarżonych jako oszustwo.

0
  • #6 05 Mar 2017 21:14
    bogiebog

JacekCz napisał:
    Dodaj, że wiele anten "panelowych" na rynku powinno być zaskarżonych jako oszustwo.

Jeśli zostały zrobione ze starych paneli podłogowych to trudno będzie się przyczepić.

0
  • #7 06 Mar 2017 07:35
    krzychsolt
    Poziom 9  

Ok, na wstępie aby uniknąć nie potrzebnej polemiki o przepisach itd. napisze że nie chodzę do przedszkola i by wszystko było ok oraz dla mojego i Waszego sumienia piszemy tu czysto teoretycznie i wyłącznie w celu edukacyjnym ;)
    Pomijając już fakt że to co w opisach a co w rzeczywistości jeśli chodzi o parametry, moce to dwie różne sprawy.
    Przykład mojego kumpla, kupił tam jakaś kierunkowa antenę za ok 100zl z allegro i mówi że poprawa jest mega, właśnie często ją podłącza ale leży sobie w kabinie i jest spoko, a jak potrzebuje więcej to wtedy na dach. Kolega jest zadowolony z poprawy zasięgu. I drogą na skróty mógłbym spytać go co dokładnie kupił i tyle ale wole Was spytać co jest w miarę najlepsze do tego w moim budżecie.
    Więc interesowała by mnie właśnie jakaś panelówka z w miarę dużym kątem widzenia (jeśli w ogóle są takie parametry) porządnej jakości z w miarę spora mocą ( jeśli będzie przekraczać normy, patrz początek postu;) Wiem że potem będę musiał się bawić i szukać odpowiedniego ustawienia by rezultat był zadowalający.
    Jakieś konkretne propozycje?

0
  • #8 06 Mar 2017 10:12
    kiko80
    Poziom 24  

Najlepiej by było gdybyś zapyta kolegę co ma i na bazie tego coś można dobrać. Wydać kasę na coś co Ci może się nie sprawdzić to nie sztuka.

0
  • #9 06 Mar 2017 10:58
    bogiebog

2Ghz czy dual band (2 i 5 ghz) ma to być ?
    Za bardzo nie widzę urządzeń CPE dual band, pojedyncze urządzenie to tylko 2.4Ghz, na tym paśmie śmiga większość hotspot-ów.

0
  • #10 06 Mar 2017 14:02
    krzychsolt
    Poziom 9  

A mógłbym spytać o wady i zalety takich rozwiązań, bo mam znikomą wiedzę na ten temat. Na chłopski rozum w dual będę łapał więcej hot spotów, choć i tak więcej jest na 2,4 ale jakie są minusy skoro nie widzisz tego w moim przypadku?

0
  • #11 06 Mar 2017 14:50
    bogiebog

kiko80 napisał:
    Najlepiej by było gdybyś zapyta kolegę co ma i na bazie tego coś można dobrać

Najpierw to rozeznaj

Na dwa pasma 2/5, dwa urządzenia by trzeba, osobne na każde pasmo.

0
  • #12 06 Mar 2017 20:55
    krzychsolt
    Poziom 9  

Wiec tak, kumpel ma panelówkę z allegro, jakąś wifi sky, z bzdur na pudełku 2000mW +36 dbi
    Żegocinie co patrzyłem teraz na allegro to poniżej 50dych wiec szału robić nie może
    No i Pogadalem trochę z kumplem i mówi że nie jest to idealne ale rolę spełnia. Praktycznie cały czas nie wystawia jej po za kabinę bo nie dorobił jeszcze żadnego uchwytu i ustawia ja na przedniej szybie. Pi raz oko ustawia na stacje benzynowa i tam gdzie miał znikomy zasięg albo wcale prawie zawsze na full.
    I coś takiego bym chciał tyle ze może trochę lepsze jakościowo. Juz się nauczyłem ze lepiej kipi raz drożej a pożądanie.
    Jak dwa urządzenia by miały być w dualu to odpada, niech będzie na te 2,4.

ps fota
    Jaka antena zewnętrzna dla kierowcy ciężarówki?

0
  • #13 06 Mar 2017 21:03
    bogiebog

TL-WA7210N
    Ubiquiti locoM2

1
  • #14 06 Mar 2017 21:26
    krzychsolt
    Poziom 9  

Z przewagą na którąś z nich, czy nie ma znaczenia?

0
  • #15 06 Mar 2017 21:28
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

krzychsolt napisał:
    interesowała by mnie właśnie jakaś panelówka z w miarę dużym kątem widzenia (jeśli w ogóle są takie parametry) porządnej jakości z w miarę spora mocą

Kolega myśli, że jak "byka" u Siebie w kabinie założy, to wifi z 2 km samo "przyleci".

Z wifi jest tak, że w jednym miejscu będzie działać w innym nie - to hotspoty, a więc zasięg nie jest wielki (tylko w obrębie danego obiektu), wystarczy, że przed Twoją ciężarówką stanie inna i już nie masz żadnego wifi.

I proszę pamiętać, że moc wyprowmieniowywana przez anteny wifi nie może przekroczyć 100 mW.

0
  • #16 07 Mar 2017 12:33
    krzychsolt
    Poziom 9  

Fakt, jestem w tej tematyce dość zielony, aczkolwiek wiem, że do pełni szczęścia potrzeba również dobrego sygnału wysłanego, ale nie da się ukryć że w stosunku do standardowej anteny w laptopie różnica będzie kolosalna.
    Jak mi ciezarowka zasłonić to antena pójdzie ponad dach.
    Widzę że te anteny które zostały mi polecone potrzebują zewnętrznego zasilania, niby nie problem bo i tak z przetwornice korzystam, ale zawsze to dodatkowe kable. Wszystkim dziękuję za pomoc, chyba że ktoś ma coś jeszcze do dodania.

0
  • #17 07 Mar 2017 13:17
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

krzychsolt napisał:
    Jak mi ciezarowka zasłonić to antena pójdzie ponad dach.

Ale to nie spowoduje, że sygnał z anteny nadawczej sieci wifi się wzmocni - to nadal tylko lokalny hotspot.

Pamiętaj też, że prędkości na hotspotach nie są rzędu 200/500 Mb - jak jest 10/20 Mb to już jest dobrze, ale to na wszystkich korzystających. A policzysz sobie liczbę korzystających i zamiast wifi będziesz miał "krew z nosa" (żadna antena za żadne pieniądze tu niczego nie zmieni).
    Tak to niestety realnie wygląda.

0
  • #18 02 Cze 2018 14:08
    krzychsolt
    Poziom 9  

Witam po długim czasie. Z racji "zniesienia" roamingu porzuciłem temat zakupu zewnętrznej anteny Wi-Fi Niestety przez Politykę Uczciewgo korzystania już nie jest tak wesoło i znów problem z internetem za granicą.
    W każdym razie zgodnie z poleceniem zakupiłem podobny produkt TpLinka dokładnie model CPE210.
    Tylko mam teraz problem jak to ustrojstwo skonfigurować żeby działało jako antena wi -fi.
    Pomoże ktoś?

0