Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DSC HS2016, kompakt-5 Podłączenie, ustawienia.

06 Mar 2017 11:08 1011 11
  • Poziom 15  
    Witam.
    Zostałem "szczęśliwie wyznaczony" do uruchomienia alarmu na DSC HS2016, manipulator HS2LCD, czujki LC-100pi, GSM - Kompakt-5.
    Płyta fabrycznie nowa, ale uderzona, udało mi się ją "połatać" i działa chyba ok.
    Całość już prawie uruchomiłem/ zaprogramowałem , mam tylko jeszcze kilka pytań.
    1. Na zacisku Z6 mam sabotaż czujek , syreny i obudowy, obwód z jednym rezystorem. Czy tą linię mam ustawić jako (017) linia 24h włamaniowa? Chcę aby po otwarciu obudowy włączył się alarm, nawet jak nie będzie uzbrojony.

2 . Kompakt -5 czy mogę go zasilić bezpośrednio z akumulatora? Dać bezpiecznik na jego zasilanie? Wyjście AUX na centrali mam już za bardzo obciążone i nie pociągnie już nic więcej.

3. Chcę z kompakta sterować załączaniem alarmu da się to zrobić? Jaki typ wejścia ustawić w HS2016?
    Pewnie dla Was to śmieszne pytania, ale to moje pierwsze DSC, zawsze był Satel.....

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    igorrr napisał:
    Czy tą linię mam ustawić jako (017) linia 24h włamaniowa?
    Możesz, ale z wszystkimi tego wyboru implikacjami. Możesz wybrać też linie sabotażowe: [051] z zatrzaskiem lub [060] bez zatrzasku - różnią się funkcjonalnością oraz kodem wysyłanym do AO (ale i tak tego nie wykorzystujesz)
    igorrr napisał:
    Kompakt -5 czy mogę go zasilić bezpośrednio z akumulatora? Dać bezpiecznik na jego zasilanie? Wyjście AUX na centrali mam już za bardzo obciążone i nie pociągnie już nic więcej
    Każde z urządzeń powinno mieć swój zasilacz i podtrzymanie akumulatorowe.
    igorrr napisał:
    Chcę z kompakta sterować załączaniem alarmu da się to zrobić? Jaki typ wejścia ustawić w HS2016?
    Klucze [066] - [069]. Najwygodniejszy jest [066] a dlaczego - to Ty mi odpowiesz ;-).

A w Satelu jest bardzo podobnie...

BTW:
    igorrr napisał:
    Na zacisku Z6 mam sabotaż czujek
    Jak masz połączone czujki? NC? EOL?
    Why?
  • Poziom 15  
    Cześć Sharp, dzięki za odpowiedź.
    Czujki mam podłączone z jednym rezystorem, bo osoba która robiła okablowanie dała..... i położyła przewody częściowo w układzie szeregowym, zamiast z każdej czujki przewód wprowadzić do centrali. Instalator planował chyba podłączyć czujki jako zwykłe NC i pod jedno wejście .
    Tego chyba jednak nie potwierdzę, instalator porzucił swoją robotę i nie odbiera telefonu..... Na koniec ktoś przywalił czymś w płytę centrali.
    Brakuje też kilku akcesoriów dołączonych fabrycznie do centrali, min. Przycisku, "gumki" sabotażu klawiatury.
    Płytę połatałem, przewodów już nie zmienię, ale gdybym wstawił na piętrze Expander wejść to układ udało by się zmienić na DEOL . Zobaczymy....

Co do kodu (066) to opowiem Ci w weekend, będę miał trochę wolnego i będę studiował instrukcję :)

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Przygotował instalację na 12 czujek i tyle ich w kartonie widziałem, jedną na pewno będę musiał dołożyć przy manipulatorze.
    Taka mała twierdza ;), najlepsze jest to, że najcenniejszym przedmiotem w budynku jest .... alarm :)
    Będę próbował przekonać " inwestora" o zmniejszenie liczby czujek, bo montowanie ich np. w WC bez okien uważam za zbędne. Myślę, że 7 czujek byłoby wystarczające na taki obiekt.
    Wkopałem się z tym alarmem, przewody nie tam gdzie trzeba, zaprojektowane jest to od d.... strony. Nawet o przewodzie do sygnalizatora zew. Instalator zapomniał, ale nie mogłem odmówić tej osobie. :(
    Za dwa tygodnie będę na obiekcie, zobaczymy co z tego wyjdzie.
  • Poziom 41  
    igorrr napisał:
    bo montowanie ich np. w WC bez okien uważam za zbędne
    Są lokalizacje, gdzie nie jest to zbędne. Ale to już inna klasa obiektu ;-)
    igorrr napisał:
    Nawet o przewodzie do sygnalizatora zew. Instalator zapomniał
    Pan "insztalator" to chyba na kursach ze szkółek niedzielnych był. Porażka... :-( Nie powinien mieć za taką fuszerę zapłacone.
    To dom jest, biuro, czy jakiś inny obiekt?
    Co do okablowania - jakim przewodem jest położona ta kicha, zwłaszcza w tej dziwnej topologii na parterze? - może udałoby się uratować tego DEOL-a, przynajmniej w części. Dałbyś radę ogarnąć okablowanie w sensie: ile czujek jest w szeregu od jednej do drugiej? Bo, że gemyla jest to widać, ale może coś da się logicznie połączyć i uratować choć część instalacji.
  • Poziom 15  
    Nie takie paszkwile się ogarniało ;) Są też plusy, nie jest to przewód YDY 3x2,5mm² :) tylko alarmowy YTDY 6x0,5.
    Jest to dom w budowie, sądząc po użytych materiałach, budowa trwa od wczesnych lat 80-tych :)
    Instalacją się nie martwię, wyjaśniłem "inwestorowi" zagrożenia od strony tego okablowania. Ewentualnie jak się dogadamy to położę dodatkowe przewody i będzie DEOL.
    Powiedzcie mi jeszcze czy do klawiatury HS2LCD idzie osobno dokupić styk "gumkę" anty sabotażową? W przekazanych mi materiałach jej nie było.
    Tematu jak pozwolicie jeszcze nie zamykam, jak już będzie po montażu to zamknę, coś czuję, że będą jeszcze jakieś "kwiatki" po drodze :)
  • Poziom 41  
    DEOL-a ogarniesz na 3 żyłach. Na 6 żylach zrobisz cztery DEOL-e.
    Co do gumki - musisz zapytać w AAT, ewentualnie zaadaptować ze starego pilota, telefonu itp. Z tego, co pamiętam można chyba wyłączyć sabotaż klawiatury, ale to rozwiązanie nie jest zalecane. Poza tym - i tak styk musi być w jakiś sposób zwarty.
  • Poziom 15  
    Dzisiaj miałem chwilę i przestudiowałem instrukcję. Co do typu linii (066) to miałeś rację Sharp, poszło bez problemu :).
    Linia ustawiona jako (066) w Kompakt wyjście ustawione na sterowanie sms mono stabilne.
    PGM (115) podpięty do Kompakta i mam powiadomienie czy alarm załączony, czy też wyłączony.

Co do przycisku sabotażowego w manipulatorze to działa on bez niego, nie wyświetla żadnych usterek itp. Jak się znajdzie u poprzedniego instalatora to go założę.
    Mam jeszcze kilka pytań laika....
    1 Uziemienie płyty, konieczne jeżeli nie korzystamy z linii telefonicznej?
    2 Ustawiłem czujkę przy manipulatorze jako DEOL z opóźnieniem na wejście i na uzbrojonym alarmie sabotuje ją (odpinam przewód przy zacisku Z1 centrali ) centrala odlicza czas na wejście. Czy tak powinno być? Nie powinien włączyć się natychmiast głośny alarm?
    3 Czas zadziałania wyjścia BELL, jaki ustawiacie? Myślałem o minucie, nie jest to sprzeczne z jakimiś normami?
    4 Rezystory w czujkach ruchu, wyczytałem, że fabrycznie dają do DSC 5600Ω 0,5W, czy aż takiej mocy są potrzebne? Zawsze stosowałem 0,250W
    5 Podczas gdy centrala jest wyłączona z dozoru i otworzę czujkę (DEOL) zapala się tylko led informujący o awarii, nie wyświetla mi na wyświetlaczu komendy typu "sabotaż" , czy czegoś podobnego, da się to zmienić?
    Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    igorrr napisał:
    1 Uziemienie płyty, konieczne jeżeli nie korzystamy z linii telefonicznej?
    Nie.
    igorrr napisał:
    2 Ustawiłem czujkę przy manipulatorze jako DEOL z opóźnieniem na wejście i na uzbrojonym alarmie sabotuje ją (odpinam przewód przy zacisku Z1 centrali ) centrala odlicza czas na wejście. Czy tak powinno być? Nie powinien włączyć się natychmiast głośny alarm?
    Jak wygląda czwarta opcja w [013]?
    igorrr napisał:
    3 Czas zadziałania wyjścia BELL, jaki ustawiacie? Myślałem o minucie, nie jest to sprzeczne z jakimiś normami?
    Ustaw tak, aby nie wkurzało to sąsiadów; poza tym pisałeś, że robiłeś Satela - jak tam ustawiałeś ;-).
    igorrr napisał:
    4 Rezystory w czujkach ruchu, wyczytałem, że fabrycznie dają do DSC 5600Ω 0,5W, czy aż takiej mocy są potrzebne? Zawsze stosowałem 0,250W
    Z prawa Ohma oblicz moc wydzielaną na rezystorze. Podpowiem - jest znacznie niższa niż wataż tych rezystorów.
    igorrr napisał:
    5 Podczas gdy centrala jest wyłączona z dozoru i otworzę czujkę (DEOL) zapala się tylko led informujący o awarii, nie wyświetla mi na wyświetlaczu komendy typu "sabotaż" , czy czegoś podobnego, da się to zmienić?
    Ten typ tak ma...
  • Poziom 15  
    sharp napisał:
    Jak wygląda czwarta opcja w [013]?

Jest na tak, wyłączenie tej opcji nic nie zmienia, dalej sabotaż zaczyna odliczanie czasu na wejście, a nie głośny alarm.
    sharp napisał:
    Ustaw tak, aby nie wkurzało to sąsiadów; poza tym pisałeś, że robiłeś Satela - jak tam ustawiałeś ;-).

No właśnie tak ustawiałem, jak blisko innych zabudowań to dźwiękowa minutę, optyczna 3 minuty, w DSC mam optyczną i dźwiękową razem. Dobra nie było tego pytania ;)
    Koniec na dzisiaj, przez te 180 kartek instrukcji już mi się wszystko pomieszało, jutro na "trzeźwo" podejdę do moich "problemów" ;)
    Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 15  
    Centrala uruchomiona i wisi na obiekcie, dziękuję za pomoc