Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wieża sony składak problem nie działa kompakt CDP H3600

wojtek2004 06 Mar 2017 18:28 1098 20
  • #1 06 Mar 2017 18:28
    wojtek2004
    Poziom 18  

Witam. Mam wieżę segmentową.dostałem ją w prezencie. Disc compact nie działa w ogóle. Oddający mi tą wieżę poinformował że problem jest z laserem bo nie czyta. Oczywiście przełączam na wzmacniaczu na compact. Mam nadzieję że sony nie robił jakościowo laserów jak Manta.Następna sprawa nie mogę otworzyć lewej kieszeni gdzie utknęła kaseta.
    Załączam zdjęcia.

0 20
  • #2 06 Mar 2017 19:08
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Zdjęcia są tutaj zbędne , znawca sprzętu wie jak to wygląda chyba że ma słabą pamięć ;)
    Apropos, co zrobiłeś poza zdjęciami ?
    Masz sprawę oczywistą dla podanych usterek i zakładasz temat byśmy zdalnie odblokowali mechanizm magnetofonu itd...?

0
  • #3 06 Mar 2017 20:31
    wojtek2004
    Poziom 18  

Ok.Nie krzyczcie. Po prostu zastanawiałem się czy grzebać się w starym sprzęcie. Nawet radio ma słabą czułość. Niby Sony.......Ale....Bez komentarza. Biorę miernik i zobaczymy co jest nie tak.Musiało pracować bo gość zostawił płyte cd w środku.Pewnie zimny lut....

0
  • #4 06 Mar 2017 20:45
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Nie grzeb w tym starym sprzęcie a zwróć klientowi, niech zwyczajnie odda do naprawy we właściwe ręce i właściciel sprzętu znów przez wiele lat może się nim cieszyć.

0
  • #5 06 Mar 2017 21:28
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

SERVICE-AV napisał:
    Nie grzeb w tym starym sprzęcie a zwróć klientowi, niech zwyczajnie odda do naprawy
    wojtek2004 napisał:
    Mam wieżę segmentową.dostałem ją w prezencie.

Wieża po prostu wymaga gruntownego przeglądu - to po pierwsze. Sprzęt po tylu latach ma prawo tego wymagać - a i tak nieźle się trzyma w porównaniu z obecnie produkowanym, który nadaje się na śmietnik po kilku latach (przeważnie zaraz po skończeniu gwarancji).
    Co i jak należy sprawdzić - to będzie wiedział dobry serwisant, i do niego proponuję Ci się udać z tym sprzętem. Często występowały tam zimne luty w okolicy końcówki mocy i silnie nagrzewających się elementów. Poza tym na pewno do wymiany wszystkie paski i być może rolki dociskowe kasetofonów. Poza tym - ogólne mycie i czyszczenie wszystkich elementów jakie mogły się po tylu latach zacząć pokrywać śniedzią czy inną patyną.
    Pracy sporo (Być może i kosztownej), ale po naprawie zdziwisz się jak toto gra.

0
  • #6 08 Mar 2017 21:45
    wojtek2004
    Poziom 18  

Ma ktoś link serwisówki do tej wieży(dokładnie do CD)?Martwi mnie to że led od światłowodu się świeci. Może jakiś scalak walnięty? Nie wiem jak się uruchamia ta wieża. Przez co,jakim sposobem .Bo mam trafko sieciowe.Ale może sygnał "start"?A może przekaźnik?
    P.S Wieża jest już moją własnością....

Dodano po 42 [minuty]:

Wyjąłem ten blok z trafkiem.
    Dioda od światłowodu zgasła. Bez schematu ani rusz.

Dodano po 2 [godziny] 50 [minuty]:

A ta dioda była wyznacznikiem że zasilacz pracuje.

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

No napięcia niby są. Sprawdzałem na zasilaczu i tym dużym kondensatorze.
    Niech ktoś podeśle mi service manuala dla CD.

Dodano po 3 [godziny] 36 [minuty]:

Mam wielka prośbę czy ktoś mógł by mi przekazać parę punktów na schemat z elektrody

0
  • #7 09 Mar 2017 19:40
    wojtek2004
    Poziom 18  

Słuchajcie i popatrzcie.
    Sprawa ma się tak.Pokarzę ją na schemacie. Wieża sony składak problem nie działa kompakt CDP H3600

Opis na schemacie to IC 102 to -32 reg.
    To napięcie mam.
    Teraz sygnał on/0ff ok 1 Volt mam
    Q 103 pracuje.Napięcia na kwarcach mam ok 1 V.
    Co radzicie?

Dodano po 6 [minuty]:

Dodaję stronę schemtu gdzie są ważne elementy

Dodano po 1 [minuty]:

Stabilizator 7V pracuje.

0
  • #8 09 Mar 2017 20:02
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Gdybyś jakoś usystematyzował swoje pomiary może byłoby Ci lepiej zrozumieć co robisz. Bo jak na razie macasz na ślepo bez zastanowienia się czego masz szukać.
    Pisałem - serwis...

wojtek2004 napisał:
    Mam nadzieję że sony nie robił jakościowo laserów jak Manta.
    Od kiedy Manta robiła jakiekolwiek lasery?

0
  • #9 09 Mar 2017 22:15
    wojtek2004
    Poziom 18  

Po prostu zacząłem od zasilacza i stabilizatorów. A co do lasera to człowiek który mi przekazał mówił że laser nie czyta. Nie wiem dlaczego kolega mi zwraca uwagę bo to określenie nie ma żadnego znaczenia w tej naprawie ,skupmy się na rzeczach istotnych ...
    Liczył bym na jakieś stwierdzenie które pomoże naprawic ten CD player

0
  • #10 10 Mar 2017 10:18
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wojtek2004 napisał:
    Nie wiem dlaczego kolega mi zwraca uwagę

Po prostu - wydawało mi się, że Twoim celem jest przywrócenie tego sprzętu do pełnej sprawności, a to co do tej pory zaprezentowałeś sugeruje (przynajmniej ja tak to odebrałem), że Twoja wiedza jest zbyt nikła, by to zrobić bez ryzyka wywołania większych uszkodzeń.
    wojtek2004 napisał:
    Liczył bym na jakieś stwierdzenie które pomoże naprawic ten CD player
    Serwis to zrobi na pewno (a przynajmniej dobry serwis) - Ty jak dotąd nie wykazałeś się żadną systematycznością w dokonywanych pomiarach. A jest to niezwykle istotne, by móc cokolwiek doradzić.
    Żeby cokolwiek naprawić trzeba mieć wiedzę i na niej się opierać dokonując pomiarów (i wyciągając z nich wnioski) systematycznie - od początku do końca drogi w której coś może być nie tak. Ty (jak pisałem) macasz po omacku mierząc w zupełnie przypadkowych miejscach napięcia i nawet nie próbując przy tym pomyśleć czy wynik pomiarów coś może mówić o uszkodzeniu.
    Pierwsze co powinieneś zrobić to sprawdzić co nie działa, jak sprzęt się zachowuje (np. nie napisałeś nic o zachowaniu lasera), wyeliminować uszkodzenia mechaniczne (np. wymienić zużyte paski), by te nie fałszowały obrazu usterek elektronicznych - na przykład wiele wież bez sprawnego mechanizmu kaset nie uruchamia się, lub blokuje.
    Tych wszystkich wiadomości Ci brak, przez co doradzenie co należy sprawdzić przeradza się w nauczanie od podstaw zasad działania takiego sprzętu; A wybacz, ale żeby przekazać Ci wszystkie rzeczy o których wiedzieć powinieneś temat miałby co najmniej kilkadziesiąt stron, a to moim zdaniem i tak może nie przynieść efektów, bo prócz teorii należy również posiadać doświadczenie.

0
  • #11 10 Mar 2017 11:11
    wojtek2004
    Poziom 18  

No zgodził bym się z Kolegą. Ale jeżeli zablokowaną kasetę to z tak dobrym schematem doszedł bym do wniosku. Nie po napięciach, ale po "sygnale "który wymusza załączenie. Nic z nieba nie spada. Ja może za mało czasu poświęciłem pomiarom i wnioskom.
    A Kolega
    398216 Usunięty

Niech wyczyta ze schematu gdzie może jest punkt blokowania cd.
    Do serwisu wieży nie oddaje...
    bo naprawa jest na pewno
    prosta tylko czegoś nie dostrzegam.
    A zapomniałem dodać że wieża jest bez kolumien. Wiec jej wartość nie jest duża.Naprawa tylko we własnym zakresie

0
  • #12 10 Mar 2017 11:58
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wojtek2004 napisał:
    Ale jeżeli zablokowaną kasetę to z tak dobrym schematem doszedł bym do wniosku
    A jak to zdanie ma brzmieć po polsku?
    wojtek2004 napisał:
    Niech wyczyta ze schematu gdzie może jest punkt blokowania cd.

Nie napisałem że blokowany jest TEN akurat sprzęt:
    398216 Usunięty napisał:
    na przykład wiele wież bez sprawnego mechanizmu kaset nie uruchamia się, lub blokuje.
    A ta uwaga miała na celu podanie jako przykład, że należy mieć wiedzę o takich niuansach występujących w rożnych modelach sprzętu, bez opanowania których można było wyciągać złe wnioski przy diagnostyce sprzętu.
    wojtek2004 napisał:
    bo naprawa jest na pewno
    prosta
    Nie byłbym taki pewien - w tych CD nagminne było "wylewanie" elektrolitów na płytce BD BOARD (znajdującej się bezpośrednio pod napędem CD), które często uszkadzało (elektrolit z kondensatorów był bardzo agresywny) t.zw. "przelotki " ( Sony lubowała się w stosowaniu przelotek napylanych węglem, które były o bardzo małej średnicy w odróżnieniu od metalizowanych), a eliminacja uszkodzeń wymagała (poza wymianą w/wym elektrolitów) naprawienia wspomnianych przelotek, co jest niezwykle trudne, bo wymaga wylutowania procesora znajdującego się na płytce, "podrutowania" uszkodzonych przelotek i wlutowania na powrót procesora SMD.
    wojtek2004 napisał:
    wieża jest bez kolumien. Wiec jej wartość nie jest duża.Naprawa tylko we własnym zakresie
    Akurat kolumny od tej wieży były dość kiepskie - w odróżnieniu od samej wieży, a więc wartość sprzętu wcale nie jest mała. Osobiście bardzo sobie ceniłem wieże z serii mini SONY - które nie dość, ze naprawdę dobrze grały, miały dobry wzmacniacz, dość dobre magnetofony to jeszcze CD wyposażony był w głowice laserową KSS240 - jedne z lepszych laserów jakie były stosowane w odtwarzaczach CD.
    Schemat można znaleźć w sieci, więc nie wiem w czym problem...
    https://www.elektrotanya.com/sony_cdp-h3600.pdf/download.html

0
  • #13 10 Mar 2017 13:07
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Kolego dj-MatyAS :) . Szkoda naszej cierpliwości, nie naprawimy tego zdalnie za wojtek2004 .

Ujawni się tyle "prostych" usterek że powinien się tym zająć tylko serwis znający dobrze ten model.

0
  • #14 17 Mar 2017 14:33
    wojtek2004
    Poziom 18  

Przelotki sprawdziłem. Te w okół największego kondensatora i innych miejscach(płyta główna CD).
    Wygląda że w takim rodzaju usterki nie ma.
    Jedynie jest elektrolit jak wcześniej wspomniałem który troszkę wylał. Ale czy on może być przyczyną...
    Kondensator jest "ciężki".Nie jak wydmuszka"lekki".
    Obejrzałem płytkę lasera no i sam laser bo "oddający sprzęt" narzekał na laser.
    Ale z daleka tu nie ma co szukać.

0
  • #15 17 Mar 2017 15:24
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wojtek2004 napisał:
    Przelotki sprawdziłem. Te w okół największego kondensatora i innych miejscach(płyta główna CD).

Na pewno mówimy o BD BOARD?

0
  • #17 17 Mar 2017 16:54
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

SERVICE-AV napisał:
    powinien się tym zająć tylko serwis

Poddaję się.

0
  • #18 17 Mar 2017 17:18
    wojtek2004
    Poziom 18  

Do końcówek miernika do lutowałem igły.To pomaga uniknąć błędu.

A oto miejsce pod kondensatorem.
    Uwaga zdjęcie może mylić , bo wszystko jest OK.

Chyba poprzedni właściciel "grzebał" i tyle.
    Ostatnia szansa to zakup nowego.
    U mnie na rynku jest człowiek który sprzedaje z wystawek sprzęt.
    I jestem właśnie u niego CD player.
    Ale chyba niesprawny bo podkreślam z wystawki z Niemiec.

0
  • #21 08 Kwi 2017 15:05
    wojtek2004
    Poziom 18  

OK. Odtwarzacz CD ruszył.Chociaż troszkę długo się czeka na zczytanie. To brudny laser ale nie mam spirytusu,isopropanolu.

Dodano po 13 [minuty]:

Następny problem to cichutenki dzwięk

Dodano po 16 [minuty]:

Następny problem to brak dźwięku z odtwarzacza CD(czasami jest taki cichuteńki z zakłóceniami). Tak się zastanawiałem nad tym wylanym kondensatorem. I być może nie filtruje napięcia należycie. No i brak masy bo wszystkie płytki wyjąłem z blaszanej obudowy. A na płytce są punkty masy(pod śrubami).

Dodano po 13 [godziny] 53 [minuty]:

No cóż dziś odtwarzacz CD ma humory. Mam komunikat "no disc".
    Na szczęście tylko czasami.

Teraz mam .Odnalazłem przyczynę.Podłączyłem bez decka. Po wpięciu taśmy zaczęło grać. Odtwarzany dźwięk jest z zakłóceniami-Charcze. I tu chyba na 100% winny jest ten wylany największy kondensator 10 000uF(układ zasilacza).

Dodano po 3 [godziny] 38 [minuty]:

Mam jeszcze jeden problem. Bardzo ciężko otwiera się kieszeń Deck A.
    Chodzi o przycisk który trzeba wciskać do oporu.Aż za mocno....
    Nie wiem co może być przyczyną?

0