Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania dotyczące używania oscyloskopu.

Electro Nevada 06 Mar 2017 18:47 777 3
  • #1 06 Mar 2017 18:47
    Electro Nevada
    Poziom 1  

Witam, jestem na etapie nauki o elektrotechnice. Chciałbym się dowiedzieć parę rzeczy o urządzeniu zwanym oscyloskop. Moje pytania dotyczą raczej oscyloskopu analogowego:
    1. Na jakie parametry oscyloskopu należy zwrócić uwagę?
    2. W jaki sposób można mierzyć natężenie prądu oscyloskopem?
    3. Na czym polega metoda pomiaru Lissajous ?
    4. Do czego w oscyloskopie generator podstawy czasu?
    5. Na czym polega kalibracja oscyloskopu i kiedy należy ją przeprowadzać?
    6. W jaki sposób można pomierzyć przesunięcie fazowe między dwoma sygnałami metodą oscyloskopową?
    7. Na czym polega metoda elipsy pomiaru przesunięcia fazowego?
    8. Jaki jest warunek prawidłowego pomiaru metodą elipsy?
    9. W jaki sposób obliczane jest przesunięcie fazowe między dwoma przebiegami metodą elipsy ?
    10. W jaki sposób obliczane jest przesunięcie fazowe między dwoma przebiegami metodą przekształcenia w przedział czasowy ?
    11. Co to jest czas narastania oraz czas opadania impulsu?
    12. Do czego służy układ synchronizacji wyzwalania w oscyloskopie?
    13. Jakie są powszechne sposoby synchronizacji wyzwalania w oscyloskopie?
    Pytania wydają się dla mnie dość trudne mimo iż poczytałem dużo o oscyloskopie, , proszę o odpowiedź przynajmniej na część z pytań bo jest ich dużo i jeśli miałby ktoś jakieś dodatkowe informacje, które mogą mi się przydać szczególnie w praktyce to poproszę. Jeśli ktoś mógłby mi przedstawić prosty obwód z podłączonym oscyloskopem do pomiaru napięcia to poproszę. Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam za ewentualne błędy. Pozdrawiam.

0 3
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #2 06 Mar 2017 19:07
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Odpowiem na pytanie nr.2 bo wydaje mi się proste. W jaki sposób zmierzyć prąd rzędu 100A multimetrem? Albo bocznik pomiarowy lub przystawka cęgowa.

1
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #3 17 Kwi 2017 21:59
    tomek_602
    Poziom 21  

Pójdę na łatwiznę i pominę, to do czego nie mam cierpliwości.

1. Na jakie parametry oscyloskopu należy zwrócić uwagę?
    Omijam takie pytania z daleka. To tak jak z pytaniami o parametry komputera/samochodu/telefonu/telewizora.

2. W jaki sposób można mierzyć natężenie prądu oscyloskopem?
    Tak jak napisał poprzednik: przez pomiar napięcia na boczniku labo kleszczami prądowymi. Na boczniku łatwiej, a kleszczy pewnie nie masz. Jednak kleszcze są lepsze, bo można ich użyć "pływająco" w każdym miejscu obwodu, a bocznik musi być jednym końcem uziemiony (inaczej podłączenie oscyloskopu spowoduje zwarcie do masy w mierzonym obwodzie).

3. Na czym polega metoda pomiaru Lissajous ?
    Jak na wejścia X i Y podasz dwa sygnały sinusoidalne, to na ekranie zobaczysz krzywą Lissajous - ruchomy, pozapętlany wykres. Prędkość ruchu i liczba pętli zależą od stosunku częstotliwości tych sygnałów. Jeśli jeden z tych sygnałów jest sygnałem z generatora wzorcowego, to możesz ustawić taką jego częstotliwość, żeby wykres był nieruchomy. Wtedy częstotliwość sygnału mierzonego jest krotnością (albo podwielokrotnością, zależnie od tego w której osi układają się pętle) częstotliwości sygnału wzorcowego, a współczynnik krotności oblicza się z liczby pętli na wykresie krzywej.

4. Do czego w oscyloskopie generator podstawy czasu?
    Do sterowania odchylaniem promienia w poziomie, żebyś oglądał przebiegi w funkcji czasu.

5. Na czym polega kalibracja oscyloskopu i kiedy należy ją przeprowadzać?
    Na ustaleniu ile woltów (miliwoltów) przypada na kratki naniesione na ekranie.
    Zazwyczaj kalibrację sprawdza się przed pomiarem na innym zakresie, po zmianie sondy, itp.

6. W jaki sposób można pomierzyć przesunięcie fazowe między dwoma sygnałami metodą oscyloskopową?
    Jak na dwa kanały Y podasz sygnał o tej samej częstotliwości, to ekranie dostaniesz podręcznikowy wykres dwóch sygnałów przesuniętych w fazie.

7. Na czym polega metoda elipsy pomiaru przesunięcia fazowego?
    Elipsa (ale też koło i odcinek) to specyficzny rodzaj krzywej Lissajous dla sygnałów o tej samej częstotliwości.

8. Jaki jest warunek prawidłowego pomiaru metodą elipsy?
    Chyba zgodność częstotliwości.

10. W jaki sposób obliczane jest przesunięcie fazowe między dwoma przebiegami metodą przekształcenia w przedział czasowy ?
    Napisałem w punkcie 6: Dostaniesz podręcznikowy wykres. Policzysz sobie ile kresek na ekranie ma ten przedział (przesunięcie) i podzielisz przez okres.

12. Do czego służy układ synchronizacji wyzwalania w oscyloskopie?
    Do wybrania sposobu wyzwalania i wartości sygnału przy której następuje start podstawy czasu (rozpoczyna się kreślenie wykresu). Bez tego wykres nie będzie stabilny.

13. Jakie są powszechne sposoby synchronizacji wyzwalania w oscyloskopie?
    Od poziomu, od zbocza, od sygnału w innym kanale, od zewnętrznego sygnału wyzwalającego, z opóźnieniem, z wyprzedzeniem, z podwójną podstawą czasu albo wyzwalanie wolnobieżne i co tam sobie jeszcze producent jest w stanie wymyślić (zwłaszcza w oscyloskopach cyfrowych).

Na koniec pozwolę sobie na taką uwagę: Twoje zainteresowanie korzystaniem z oscyloskopu znacznie wyprzedza twoją znajomość pewnych podstawowych zagadnień dotyczących sygnałów elektrycznych. Zapoznaj się najpierw z tymi podstawami (np. parametry i sposób opisu sygnałów), a przekonasz się, że zaletą oscyloskopu jest to, że pokazuje on w czasie rzeczywistym na ekranie, to samo co jest pokazane teoretycznie na rysunkach w książkach. Sam wtedy bez problemu zrozumiesz jak interpretować wykres na ekranie i jak z niego wyliczyć interesujący Cię wynik pomiaru.

1
  • #4 17 Kwi 2017 22:16
    Bieda z nędzą
    Poziom 30  

1)Pasmo. Nie tylko góra, ale jak zobrazuje przebiegi wolnozmienne
    2)Bocznik
    3) sam nie wiem
    4) Po to do czego ci serce
    5) aby być pewnym wskazań

0