Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytania dotyczące używania oscyloskopu.

Electro Nevada 06 Mar 2017 18:47 1386 3
IGE-XAO
    Electro Nevada
    Level 1  
    Witam, jestem na etapie nauki o elektrotechnice. Chciałbym się dowiedzieć parę rzeczy o urządzeniu zwanym oscyloskop. Moje pytania dotyczą raczej oscyloskopu analogowego:
    1. Na jakie parametry oscyloskopu należy zwrócić uwagę?
    2. W jaki sposób można mierzyć natężenie prądu oscyloskopem?
    3. Na czym polega metoda pomiaru Lissajous ?
    4. Do czego w oscyloskopie generator podstawy czasu?
    5. Na czym polega kalibracja oscyloskopu i kiedy należy ją przeprowadzać?
    6. W jaki sposób można pomierzyć przesunięcie fazowe między dwoma sygnałami metodą oscyloskopową?
    7. Na czym polega metoda elipsy pomiaru przesunięcia fazowego?
    8. Jaki jest warunek prawidłowego pomiaru metodą elipsy?
    9. W jaki sposób obliczane jest przesunięcie fazowe między dwoma przebiegami metodą elipsy ?
    10. W jaki sposób obliczane jest przesunięcie fazowe między dwoma przebiegami metodą przekształcenia w przedział czasowy ?
    11. Co to jest czas narastania oraz czas opadania impulsu?
    12. Do czego służy układ synchronizacji wyzwalania w oscyloskopie?
    13. Jakie są powszechne sposoby synchronizacji wyzwalania w oscyloskopie?
    Pytania wydają się dla mnie dość trudne mimo iż poczytałem dużo o oscyloskopie, , proszę o odpowiedź przynajmniej na część z pytań bo jest ich dużo i jeśli miałby ktoś jakieś dodatkowe informacje, które mogą mi się przydać szczególnie w praktyce to poproszę. Jeśli ktoś mógłby mi przedstawić prosty obwód z podłączonym oscyloskopem do pomiaru napięcia to poproszę. Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam za ewentualne błędy. Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Odpowiem na pytanie nr.2 bo wydaje mi się proste. W jaki sposób zmierzyć prąd rzędu 100A multimetrem? Albo bocznik pomiarowy lub przystawka cęgowa.
  • IGE-XAO
    tomek_602
    Level 21  
    Pójdę na łatwiznę i pominę, to do czego nie mam cierpliwości.

1. Na jakie parametry oscyloskopu należy zwrócić uwagę?
    Omijam takie pytania z daleka. To tak jak z pytaniami o parametry komputera/samochodu/telefonu/telewizora.

2. W jaki sposób można mierzyć natężenie prądu oscyloskopem?
    Tak jak napisał poprzednik: przez pomiar napięcia na boczniku labo kleszczami prądowymi. Na boczniku łatwiej, a kleszczy pewnie nie masz. Jednak kleszcze są lepsze, bo można ich użyć "pływająco" w każdym miejscu obwodu, a bocznik musi być jednym końcem uziemiony (inaczej podłączenie oscyloskopu spowoduje zwarcie do masy w mierzonym obwodzie).

3. Na czym polega metoda pomiaru Lissajous ?
    Jak na wejścia X i Y podasz dwa sygnały sinusoidalne, to na ekranie zobaczysz krzywą Lissajous - ruchomy, pozapętlany wykres. Prędkość ruchu i liczba pętli zależą od stosunku częstotliwości tych sygnałów. Jeśli jeden z tych sygnałów jest sygnałem z generatora wzorcowego, to możesz ustawić taką jego częstotliwość, żeby wykres był nieruchomy. Wtedy częstotliwość sygnału mierzonego jest krotnością (albo podwielokrotnością, zależnie od tego w której osi układają się pętle) częstotliwości sygnału wzorcowego, a współczynnik krotności oblicza się z liczby pętli na wykresie krzywej.

4. Do czego w oscyloskopie generator podstawy czasu?
    Do sterowania odchylaniem promienia w poziomie, żebyś oglądał przebiegi w funkcji czasu.

5. Na czym polega kalibracja oscyloskopu i kiedy należy ją przeprowadzać?
    Na ustaleniu ile woltów (miliwoltów) przypada na kratki naniesione na ekranie.
    Zazwyczaj kalibrację sprawdza się przed pomiarem na innym zakresie, po zmianie sondy, itp.

6. W jaki sposób można pomierzyć przesunięcie fazowe między dwoma sygnałami metodą oscyloskopową?
    Jak na dwa kanały Y podasz sygnał o tej samej częstotliwości, to ekranie dostaniesz podręcznikowy wykres dwóch sygnałów przesuniętych w fazie.

7. Na czym polega metoda elipsy pomiaru przesunięcia fazowego?
    Elipsa (ale też koło i odcinek) to specyficzny rodzaj krzywej Lissajous dla sygnałów o tej samej częstotliwości.

8. Jaki jest warunek prawidłowego pomiaru metodą elipsy?
    Chyba zgodność częstotliwości.

10. W jaki sposób obliczane jest przesunięcie fazowe między dwoma przebiegami metodą przekształcenia w przedział czasowy ?
    Napisałem w punkcie 6: Dostaniesz podręcznikowy wykres. Policzysz sobie ile kresek na ekranie ma ten przedział (przesunięcie) i podzielisz przez okres.

12. Do czego służy układ synchronizacji wyzwalania w oscyloskopie?
    Do wybrania sposobu wyzwalania i wartości sygnału przy której następuje start podstawy czasu (rozpoczyna się kreślenie wykresu). Bez tego wykres nie będzie stabilny.

13. Jakie są powszechne sposoby synchronizacji wyzwalania w oscyloskopie?
    Od poziomu, od zbocza, od sygnału w innym kanale, od zewnętrznego sygnału wyzwalającego, z opóźnieniem, z wyprzedzeniem, z podwójną podstawą czasu albo wyzwalanie wolnobieżne i co tam sobie jeszcze producent jest w stanie wymyślić (zwłaszcza w oscyloskopach cyfrowych).

Na koniec pozwolę sobie na taką uwagę: Twoje zainteresowanie korzystaniem z oscyloskopu znacznie wyprzedza twoją znajomość pewnych podstawowych zagadnień dotyczących sygnałów elektrycznych. Zapoznaj się najpierw z tymi podstawami (np. parametry i sposób opisu sygnałów), a przekonasz się, że zaletą oscyloskopu jest to, że pokazuje on w czasie rzeczywistym na ekranie, to samo co jest pokazane teoretycznie na rysunkach w książkach. Sam wtedy bez problemu zrozumiesz jak interpretować wykres na ekranie i jak z niego wyliczyć interesujący Cię wynik pomiaru.
    Bieda z nędzą
    Level 34  
    1)Pasmo. Nie tylko góra, ale jak zobrazuje przebiegi wolnozmienne
    2)Bocznik
    3) sam nie wiem
    4) Po to do czego ci serce
    5) aby być pewnym wskazań