Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eclipse Neon 2 - błędy w kompilacji programu

psiata 07 Mar 2017 22:41 570 5
 • #1 07 Mar 2017 22:41
  psiata
  Użytkownik obserwowany

  Witam,

  Jako, że postanowiłem po dłuższej przerwie w nauce wziąć się za coś pożytecznego i nauczyć się czegoś nowego, a dokładniej mówiąc za naukę programowania w C++, postanowiłem spróbować swoich sił w programowaniu właśnie w tym języku w środowisku Eclipse Neon 2. Jako, że są to moje pierwsze kroki w dziedzinie programowania, postanowiłem wziąć sobie na tapetę prosty program do migania diodą LED z książki autorstwa Pana Mirosława Kardasia Mikrokontrolery AVR. Język C- podstawy programowania. Sam program wygląda tak:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Jak widać jest to prościutki program dla ATmegi8A, który ma za zadanie jedynie migać cały czas diodą (wydaje mi się, ze taki program powinien być ok jak na początek przygody z mikrokotrolerami rodziny AVR). Problem jednak w tym, że gdy wpiszę ten wsad do program Eclipse NEON 2 i go skompiluję to od razu podczas kompilacji wywala mi rzecz jasna błędy. tutaj zamieszczam screen'a tego z czym się aktualnie mierzę:

  Eclipse Neon 2 - błędy w kompilacji programu


  I tutaj mam kilka pytań do bardziej doświadczonych i obeznanych kolegów z tym programem:

  1. Czy gdzieś popełniłem błąd w składni pisząc ten program dla Atmegi8?
  2. Jeśli popełniłem jakieś błędy pisząc program, to gdzie ich powinienem szukać i co zmienić jeśli już, tak by było potem już ok?
  3. Jeśli nie popełniłem błędów, to czy to może być spowodowane samym środowiskiem, w którym programuję (ustawienia, brak odpowiednich plików, bibliotek i t.p.)?
  4. Jeśli jest to spowodowane brakiem jakichś plików lub ustawieniami, to gdzie szukać tych plików lub dostępu do nich w tym środowisku programistycznym i co musiałbym ewentualnie zmienić, by ruszyć dalej z tematem?
  5. Zakładając, że sam Eclipse Neon 2 posiada już edytor i kompilator wsadów (bo tak w końcu jest), to czy taki stan rzeczy może być spowodowany brakiem jakiegoś dodatkowego oprogramowania?

  0 5
 • #2 08 Mar 2017 06:33
  435758
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 08 Mar 2017 10:30
  psiata
  Użytkownik obserwowany

  Napisałem tak:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Wydaje mi się, że teraz powinno być wszystko poprawnie zrobione, lecz po wybraniu opcji Build and Run w programie Code::Blocs (Eclipse Neon.2 niestety krzyczy, że albo nie wybrałem mu z listy nazwy swojego procesora, który chce zaprogramować - co jest oczywiście wg mnie błędem, bo to wcześniej uczyniłem - albo przy wyborze programatora wywala jakieś inne dziwne rzeczy, które kompletnie są dla mnie niezrozumiałe) program zwraca mi okienko w stylu "Hello world". Nie bardzo rozumiem w czym tutaj tak naprawdę jest problem. W programie, który napisałem nie ma przecież w pętli głównej, ani tym bardziej w definicjach dla preprocesora nic na temat tego, by mi Code Blocks wyświetlał takie okienko i by wsad, który napisałem tak właśnie miał się wykonywać. Co mam zrobić/zmienić jeszcze, aby to jakoś naprawić/poprawić?

  0
 • #4 08 Mar 2017 12:22
  435758
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 08 Mar 2017 12:24
  psiata
  Użytkownik obserwowany

  A zatem tak:

  założyłem projekt od podstaw, tak jak kolega radził, wybrałem rodzaj programowanego procesora (zegar mam ustawiony na 1MHz i tutaj nic nie zmieniałem), odznaczyłem tylko tryb debuggera (czytałem wcześniej, gdzieś w sieci, że ten tryb w Eclipsie nie działa, lub po prostu program sobie nie radzi z pracą w tym trybie - ile w tym jest prawdy - nie wiem). Ostatecznie zatem tak teraz u mnie wygląda program po kompilacji w Eclipse wg zaleceń, które mi kol. podsunął:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  I teraz właśnie zastanawiam się skąd wziąć tego toolchaina, o którym kol. tutaj pisze (bo to już właśnie zdążyłem doczytać w sieci, że bez tego się nie obejdzie) i jeśli już, gdzie go trzeba umieścić, tak by potem można było wskazać w prosty sposób kompilatorowi ścieżkę, oraz właściwy katalog do tego toolchaina, no i co ważne jak to potem razem uruchomić, by działało poprawnie. Co do błędów, to chwilowo nie widzę, aby Eclipse cokolwiek wywalał (co nie znaczy, że tych błędów w przyszłości nie wywali).

  0
 • #6 08 Mar 2017 13:04
  435758
  Użytkownik usunął konto