Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Budowa nowej wentylacji w starym domu

ziooober88 07 Mar 2017 23:23 4299 7
    ziooober88
    Level 15  
    Witam, zakupiłem dom parterowy z lat 80-tych. Murowany ze stropem bez ocieplenia. Po wymianie okien mam standardowy problem z wilgocią w pomieszczeniach. Najgorzej jest w łazience i kuchni. Po wymianie okien w każdym oknie został zamontowany nawiewnik higrosterowalny. Oczywiście oprócz łazienki.

W domu posiadam wentylację grawitacyjną. Tylko wydaje mi się, że nie jest ona taka wydajna jak powinna być i chciałem ją zmodernizować. Sytuacja wygląda następująco. Z boku domu mam postawiony komin z trzema kanałami wyciągowymi. Na tej ścianie znajdują się trzy pomieszczenia: kuchnia, kotłownia i łazienka. Komin usytuowany jest na granicy kotłowni i łazienki. Kotłownia i łazienka mają bezpośrednie podłączenie wentylacji do komina. Natomiast w kuchni mam tylko jedną kratkę wentylacyjną do której podpięty jest okap (teraz wiem, że to duży błąd) Okap jest podłączony rurą spiro do komina. I tutaj moje pytanie, zaraz po przejściu przez strop po skosie spiro idzie do komina wyciągowego. Czy to jest dobre rozwiązanie? Kąt nachylenia rury to około 30-40 stopni. Rura spiro jest nieocieplona.

Co zrobić żeby poprawić wentylację w domu? Dołożyć drugi wyciąg w kuchni? Przy pomocy jakich materiałów to robić? Zwykłe spiro z ociepleniem czy może spiro sztynwe? Oczywiście teraz zamierzam je odpowiedni ocieplić. A co doprowadzeniem wyciągu do komina? Czy może to iść w taki sposób jak opisałem? Zaraz po przejściu przez strop pod kątem około 30-40 stopni do komina? Odcinek jaki jest od okapu do komina to około 3 metrów.

Proszę o jakieś sugestie jak poprawić tą sytuację? Na co zwrócić uwagę? Bo mam już dość grzyba za meblami i zaparowanymi szybami. Czy ocieplenie budynku styropianem poprawiłoby sytuację?
    ziooober88
    Level 15  
    niewolno2 wrote:
    Kolega rozważał ewentualny montaż rekuperatora?
    https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja-korzysci-i-oszczednosci

Tak, rozważałem tą opcję ale w moim przypadku ona odpada. Dlatego chciałbym rozwiązać problem dzięki prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej tylko potrzebuję odpowiedzi na powyższe pytania.
    akytam
    Level 17  
    Grzyb "za meblami" mówi, że ściana jest zimna i tam się wyrasza wilgoć. Nie w postaci kropel tylko w postaci wiecznie mokrej ściany. W pierwszej kolejności ocieplenie z zewnątrz. U mnie przy 15cm styropianu temperatura ściany zewnętrznej na wys 1,5m jest o około 2 stopni niższa niż ściany wewnętrznej. Przy -15 na zewnątrz. Mierzone termometrem IR. A dodatkowo mokra ściana ma gorszą izolację i jeszcze jest zimniejsza.
    ziooober88
    Level 15  
    Kolego tak może być jak mówisz. Zastanawiam się jeszcze nad sposobem ocieplenia domu. Sytuacja u mnie wygląda tak że ściany są zbudowane w ten sposób. Cegła - pusty kanał - cegła.

I teraz pytanie: jak będę zmieniał dach i będę miał dostęp do tego kanału to czy dobrym pomysłem będzie wrzucic w ten kanał styropian?

Czy może jedynym dobrym wyjściem będzie ocieplenie zewnętrzne? A środek zostawić pusty ? W sumie to ja nie wiem czy jak ktoś to budował czy tam nie zostało coś włożone? Ale podejrzewam że nic tam nie będzie.

Dodatkowo co z wentylacja? Czy dobrze działająca wentylacja nie weliminiwałaby tego grzyba zza mebli ?
    Wlodek22
    Level 30  
    Ciągi kominowe są droższe? Jest przez nie przepływ powietrza w odpowiednim kierunku? Nawietrzniki okienne są wszędzie pootwierane, czuć ręką zasypane zimne powietrze? Ile osób mieszka w tym domu?
    strucel
    Level 33  
    Pustka między ścianami ma kilka centymetrów (4-6 zależnie jak się komuś pomurowało) i za wiele tam nie wsadzisz - w grę wchodzi tylko granulat - płyt nie wstawisz bo oprócz nadmiaru zaprawy z murowania ścian co metr z kawałkiem jest cegła wmurowana w poprzek łącząc ścianę wewnętrzną i zewnętrzną.
    Zależy czy robiłbyś to sam czy zlecał komuś ale przy parterówce koszty materiału przy ociepleniu z zewnątrz jakąś sensowną ilością styro (teraz chyba minimum to 15cm) nie sa duże, a że to parterówka to nawet 1 osoba sobie z tym bez problemu poradzi - ważne aby sobie wcześniej to dokładnie przemyśleć i zaplanować i np okna wysunąć do krawędzi muru likwidując węgarek.
    ziooober88
    Level 15  
    Witam, zrobienie instalacji zleciłem firmie. Instalacja pierwszy sezon. Zobaczę jak to będzie się sprawowało w zimie.