Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator fazowy do transformatora na BTA40 i układzie LH1540

08 Mar 2017 12:36 1251 14
  • Poziom 8  
    Witam

Chcę naprawić uszkodzony regulator fazowy współpracujący z transformatorem ( jest to tzw. młotek bezodrzutowy, spotter) Spotter ma regulację
    mocy na potencjometrze, uzwojenie wtórne jest na sztywno połączone z pistoletem wykonawczym i masą. To fabryczne urządzenie, taka konstrukcja właśnie na regulatorze fazowym i pojedynczym triaku.

Trafem steruje Triak BTA40600B i po prostu on nie działa, a sam triak jest sprawny. Płytka regulator ma kilka scalaków, ale elementem wykonawczym sterującym triaka jest układ LH1540. W okolicy układu spalił się rezystor R7, nie można już odczytać jego wartości, ale z nóżki nr 4 przekaźnika SSR LH1540 przez ten rezystor sygnał idzie na złącze OUT - czyli na bramkę triaka wykonawczego.

Wlutowałem próbnie rezystor 10Kohm, grzeje się on troszkę, ale triaka nie wyzwala. Na nóżkach 1-2 układu LH1540 (fotodioda) jak nacisnę przycisk startu pojawia się napięcie ok. 1,25V.

Nóżka nr. 5 LH1540 jest niepodłączona.
    Nóżki 4-5 mają rezystancję ( na wlutowanym układzie) ok 3,5 Ohm, a nóżki 5-6 rezystancję 13,5Ohm, w obie strony. nóżki 3-5 mają rezystancję ok 18 Ohm. Czy układ LH1540 wygląda na sprawny ? Jest trudno dostępny więc czy mogę go podmienić na jakiś łatwiej dostępny zamiennik ? A może wylutować go, tylko jak sprawdzić czy jest sprawny ?

Mógłbym też stopniowo zmniejszać rezystor R7 do powiedzmy 2-3KOhm i obserwować, bo być może LH1540 jest jednak sprawny ?

pozdrowienia! Tida
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    tida1 napisał:
    Nóżki 4-5 mają rezystancję ( na wlutowanym układzie) ok 3,5 Ohm, a nóżki 5-6 rezystancję 13,5Ohm, w obie strony. nóżki 3-5 mają rezystancję ok 18 Ohm. Czy układ LH1540 wygląda na sprawny ?

Nie.

Jeżeli R7 miał wyzwalać triaka to jego wartość powinna być dużo mniejsza. Rzędu 330R. Ale w tym momencie nie ma sensu tam wstawiać takiego rezystora, skoro układ LH1540 (i być może coś jeszcze) jest spalony.

Skąd wiesz że triak jest sprawny?
    Bo uszkodzenie rezystora R7 sugeruje że nie jest. R7 spalił by się w momencie gdy mimo prądy bramki triak by się nie wyzwolił.
  • Poziom 8  
    Triak sprawdzałem podając impuls na bramkę przez rezystor ( tak na pająka, zasilałem 12V DC ) i przewodzi ok także po ustaniu wysterowania bramki. Dodatkowo podmieniałem triaka na nowego - co prawda BTA 41600B ale prócz obudowy to przecież to samo.

Spróbuję zatem zmniejszyć rezystor do wartości 500 a potem 330 ohm.

A jak wylutuję LH1540 to multimetrem można go sprawdzić, tak żeby mieć pewność że jest uszkodzony ?

A gdybym zastosował gotowy, scalony regulator mocy SSR 40A to w zasadzie powinien pracować podobnie jak ten fabryczny który chcę naprawić ?
    Bo takie SSR 40A z regulacją są na aaalllleeee...drogo za ok 40zł, ot podłączyć potencjometr i jazda ?

pozdrowienia! Tida
  • Poziom 43  
    Po wylutowaniu da się sprawdzić.
    A jak będzie uszkodzony to się go da zastąpić czymś zastąpić.
    Zastanawiam się dlaczego tam użyli takiego cuda zamiast zwykłego optotriaka.
    Możesz rozrysować kawałek schematu?
  • Poziom 8  
    Dopiero dziś mogłem rozrysować kawałek schematu z powodu wyjazdu.
    Tak to wygląda, znalazłem dodatkowy szeregowy rezystor - RX- wlutowany prosto w złącze, był on mechanicznie ukręcony, brak przejścia.

Rezystor miałby mieć 56ohm ( zielony, niebieski, czarny ) ale pomiar wykazuje 1,5ohm tylko.

Czy mogę spróbować układ z rezystorem R7 - 500ohm i RX -56ohm ?

pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Dorysuj jeszcze obwody anod triaka.
  • Poziom 8  
    Ok, tak to wygląda, w szereg z uzwojeniem pierwotnym jest włączony dławik nawinięty drutem w emalii ok. fi 1,5 mm, kilkadziesiąt zwojów .

Jest jeszcze mały transformatorek do zasilania płytki.( nie uwzględniony w tym schemacie)

• Poziom 43  
    Ciągle czegoś brakuje. Musi być połączenie Anody A1 z układem sterującym. Inaczej się nie da wyzwolić triaka.
  • Poziom 8  
    Tak, poprawiłem schemat ( grubo - na zielono). Wlutowałem rezystor R7 na próbę - 500, 330 i 270 Ohm oraz Rx -50ohm. Układ działa, ale tylko od ok 60 procent mocy, poniżej ( przy ustawieniu potencjometru mocy 0-60 procent ) nie działa, nie wysterowuje triaka. Zmiana R7 w zakresie 270-500 Ohm nic nie daje.

Czy mogę dalej zmniejszać R7 do powiedzmy 150ohm, czy też zmniejszyć Rx do 35-40ohm ?

pozdrowienia! Tida
  • Poziom 28  
    Regulacja fazowa nie polega na zmianie rezystora w bramce tylko na zmianie chwili pojawienia się tam impulsu -tak więc porzuć te pomysły. Szukaj w układzie generacji tych impulsów (jeśli już to np.R8). Czym oceniasz te 60% (co jest odbiornikiem i co jest wskaźnikiem tych "% mocy", co jest inaczej od stanu fabrycznego)? Zwróć uwagę że sinusoida też nie jest liniowa.
  • Poziom 8  
    Ok. Z tymi rezystorami kombinowałem, bo rezystor R7 się spalił ( kod paskowy nie do ustalenia, więc musiałem jakąś wartość podstawić) a RX się "urwał".
    Co ciekawe, kod paskowy RX wskazuje na 56ohm, a rezystor ma tylko 1,5ohm, rezystor nie ma śladów przegrzania w ogóle, więc to trochę dziwne.

Potencjometr regulacji mocy zgrzewarki ( spotter to po prostu zgrzewarka) jest po prostu wyskalowany w zakresie 0 -100 procent. Transformator jednak dostaje impuls dopiero od ustawienia potencjometru 60 procent do 100procent, poniżej tego ustawienia nie reaguje w ogóle, nic się nie dzieje, triak nie wyzwala.

Innymi słowy - teraz zgrzewarka działa w zakresie 60-100 procent mocy, poniżej tego progu nie działa.

Fabrycznie regulacja powinna być od 0 procent do 100 procent - pełen zakres pracy.

pozdrowienia!
  • Poziom 43  
    tida1 napisał:
    Co ciekawe, kod paskowy RX wskazuje na 56ohm, a rezystor ma tylko 1,5ohm, rezystor nie ma śladów przegrzania w ogóle, więc to trochę dziwne.

Daj jakieś zdjęcie.
    Miałem podobny rezystor w ręku 2 dni temu.
    Z kodu by wychodziło 56Ω ale miał około 1Ω. Po prostu oznaczenie trzeba było przeczytać od tyłu.
  • Poziom 8  
    Tak wygląda rezystor, pierwszy pasek to wg mnie zielony.
  • Poziom 43  
    To nie jest rezystor. To cewka.
  • Poziom 8  
    Ok, w takim razie to 56 mikroH, dałem nowy dławik, jednak nie zmieniło to nic.

Winny był potencjometr - ktoś już grzebał i takie dzieło pozostawił, poza tym to był potencjometr 250KΩ. Ponieważ potencjometr był zmostkowany zmierzyłem rezystancję i wyszło na to, że układ działa jedynie w zakresie ok 5,5 KΏ do 0 KΏ, dałem więc potencjometr 5KΩ i regulacja działa w pełnym zakresie.

pozdrowienia!