Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuje rady MEGA16 ledcube 4x4x4

tomtim44 08 Mar 2017 16:37 279 6
  • #1 08 Mar 2017 16:37
    tomtim44
    Poziom 8  

Witam
    Jest to mój 1 układ na mega16 i zastanawiam się czy mogę tak podłączyć tę kostkę ?
    Układ robię na płytce uniwersalnej i nie chcę łączyć rzeczy przewodami gdyż nie mam za bardzo miejsca .
    Czy takie rozwiązanie będzie prawidłowe? Potrzebuje rady MEGA16 ledcube 4x4x4 Potrzebuje rady MEGA16 ledcube 4x4x4

0 6
  • #3 08 Mar 2017 17:39
    tomtim44
    Poziom 8  

ale kondensator filtrujący już jest na zasilaniu wyprowadzeń 10, 11

0
  • #4 08 Mar 2017 18:00
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Sugeruję byś jednak poczytał dział który Ci wskazałem, wtedy zrozumiesz, dlaczego tylko taki i tylko w tym miejscu kondensator szczególnie w tym projekcie może okazać się zbyt słabym zabezpieczeniem.

0
  • #5 08 Mar 2017 18:15
    tomtim44
    Poziom 8  

ok poczytam . Mam jeszcze jedno pytanko czy założenie kondensatora na połączeniach niebieskie i czerwone będzie prawidłowe ?
    Chodzi mi o brak miejsca do oddzielnego zasilenia wyprowadzeń mega16 wiec pomyślałem że mogę ten kondensator podczepić od strony lutowania pomiędzy nogi megi16 lub wstawic go pod podstawką a samym układem ?

0
  • #6 08 Mar 2017 18:44
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Kondensatory ceramiczne, odsprzęgające zasilanie, staramy się łączyć jak najblizej wyprowadzeń układu scalonego, początkującym wydaje sie że jak kondensator jest w obwodzie to wystarczy, ale niestety sposób podłączenia też ma znaczenie, szczególnie na płytkach stykowych które dokładają pasożytniczych reaktancji od siebie.

Załóżmy że mamy kondensator ceramiczy 100nF, reaktancja takiego kondensatora przy 16MHz to 100mΩ, rzeczywiste kondensatory SMD MLCC są bardzo bliskie tej teoretycznie wyliczonej wartości.
    Ale jeśli podłączymy go dwiema ścieżkami długości 5mm, albo uzyjemy kondensator przewlekanego z nóżkami długości 5mm (wybrałem 2x5mm bo wszycy sie zgodzą że to bardzo mało) reaktancja wzrośnie sześciokrotnie i stanie się indukcyjna!
    Kondensator wraz z dwoma wyprowadzeniami długości po 5mm stanowi obwód rezonansowy, rezonans jest na 6MHz i do tych 6MHz zachowuje sie jak kondensator a powyżej jak cewka.

Procesor pobiera prąd w postaci impulsów, im większa będzie reaktancja kondensatora odsprzęgającego, tym większe napięcie zakłóceń pojawi sie na linii zasilającej.

AVCC wbrew nazwie zasila nie tylko analogowe bloki mikrokontrolera i również wymaga odsprzęgania zasilania blisko uC.

Cytat:
    Chodzi mi o brak miejsca do oddzielnego zasilenia wyprowadzeń mega16 wiec pomyślałem że mogę ten kondensator podczepić od strony lutowania pomiędzy nogi megi16 lub wstawic go pod podstawką a samym układem ?
    To dobry pomysł.

Zdarzało mi sie w prototypach kondensatory odsprzęgajace (nawet SMD) lutować wprost do nóżek układu scalonego.

W układzie zazwyczaj są też kondensatory elektrolityczne podłączone do zasilania, nie muszą być tak bardzo blisko uC one działają dla niższych częstotliwości gdzie kilka-kilkanaście cm drutu połączeniowego nie zrobi różnicy.

0
  • #7 28 Kwi 2017 23:59
    tomtim44
    Poziom 8  

Dzięki płytka zrobiona wszystko gra

0