Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapalniczka z modulowanym łukiem elektrycznym - mini głośnik plazmowy.

TechEkspert 08 Mar 2017 20:51 16356 32
  • Zapalniczka z modulowanym łukiem elektrycznym - mini głośnik plazmowy.
    Autor konstrukcji przerobił zapalniczkę wytwarzającą łuk elektryczny, aby dzięki modulacji otrzymać efekty dźwiękowe podobnie jak w głośniku plazmowym. Poniżej film prezentujący działanie przerobionej zapalniczki.

W oryginalne konstrukcja posiadała akumulator Li-ion, który doprowadzał energię do kluczy tranzystorowych sterujących transformatorkami o dużej przekładni wytwarzającymi napięcie o dużej wartości. Sygnał sterujący tranzystorami pochodził z niezidentyfikowanego mikrokontrolera/układu, który został zastąpiony PIC12F1840. Kod w mikrokontrolerze wytwarza sygnał PWM (~15.5KHz), modulacja PWM w rytm muzyki pozwala na emitowanie dźwięku poprzez zapalony łuk elektryczny.

Zdjęcia z procesu przeróbki zapalniczki, kod programu i odtworzony przez autora schemat znajdziecie na stronie projektu:
    http://ultrakeet.com.au/write-ups/modulated-arc-lighter

Autor wpadł na pomysł aby zapalniczka odtwarzała melodię raz na 20 uruchomień, tak przygotowane urządzenie podarował koledze, który zastanawiał się czy naprawdę zapalniczka wytwarza jakieś dźwięki czy są to halucynacje ;)

Wnętrze zapalniczki i schemat:
    Zapalniczka z modulowanym łukiem elektrycznym - mini głośnik plazmowy. Zapalniczka z modulowanym łukiem elektrycznym - mini głośnik plazmowy.

Link

Źródło:
    http://ultrakeet.com.au/write-ups/modulated-arc-lighter
    https://www.youtube.com/watch?v=p8cwIA50DOY

Fajne!
  • #2 08 Mar 2017 21:31
    Matylda_26
    Poziom 12  

Zupełnie nieprzydatna rzecz. Na co to komu potrzebne?

• #3 08 Mar 2017 21:42
    TechEkspert
    Redaktor
  • #4 08 Mar 2017 22:08
    szymon122
    Poziom 36  

Poza tym taka zapalniczka bardzo słabo spełnia swoje zadanie. Bardzo słabo spełnia swoje zadanie jako zapalniczka.

• #6 09 Mar 2017 10:43
    vodiczka
    Poziom 42  

szymon122 napisał:
    Bardzo słabo spełnia swoje zadanie jako zapalniczka.
    Próbowałeś zapalić papierosy?
    Jeżeli nawet modulacja osłabia iskrę to 1 raz na 20 włączeń :)
    Matylda_26 napisał:
    Zupełnie nieprzydatna rzecz. Na co to komu potrzebne?
    Świat jest pełen niepotrzebnych rzeczy a to świetny gadżet dla tych co lubią rzeczy w rodzaju "zegarek z wodotryskiem"

• #7 09 Mar 2017 10:55
    szymon122
    Poziom 36  

Mnie nie chodzi o modulacje ale sam fakt, że zamiast ognia jest łuk elektryczny. Nie wierzę, że zapalimy tym np wykałaczkę albo benzynę. Sam pomysł modulacji bardzo mi się podoba.

• #9 09 Mar 2017 13:09
    vodiczka
    Poziom 42  

szymon122 napisał:
    Mnie nie chodzi o modulacje ale sam fakt, że zamiast ognia jest łuk elektryczny.
    Do zapalenia czegokolwiek potrzebna jest odpowiednio wysoka temperatura zależna głównie od materiału który chcemy podpalić (temperatura zapłonu) ale i od temperatury otoczenia. Dlatego łatwiej zapalić benzynę przy +20°C niż przy -20°C
    Temperatura łuku elektrycznego jest wyższa niż temperatura płomienia powstającego ze spalania LPG w powietrzu.

• #12 09 Mar 2017 20:03
    Arek_v1
    Poziom 11  

slawek-matyl napisał:
    Prawie to samo :P

Link

Ale ta nie gra :D

• #13 09 Mar 2017 22:37
    tarkan1
    Poziom 16  

Takie proste pytanie, jak powstaje taki łuk w kształcie X?
    Nic mi nie przychodzi do głowy...

• #14 09 Mar 2017 23:27
    tatanka
    Poziom 20  

xdiax napisał:
    szymon122 napisał:
    Nie wierzę, że zapalimy tym [...] benzynę.

A jak w takim razie działa benzynowy silnik spalinowy ? :)

Zawsze myślałem, że to opary benzyny się palą, a nie ciecz.

• #15 10 Mar 2017 08:16
    szczodros
    Poziom 18  

tarkan1 napisał:
    Takie proste pytanie, jak powstaje teki łuk w kształcie X?

Może dwa równolegle łuki się przyciągają i łączą po środku?

• #16 10 Mar 2017 09:31
    tatanka
    Poziom 20  

Gdzie tam widzisz łuki ?
    Tam są kąty ostre.
    Jedyne wyjaśnienie jakie przychodzi mi do głowy to takie, że iskra przelatuje naprzemiennie pomiędzy elektrodami.

• #17 10 Mar 2017 09:38
    coolrob
    Poziom 14  

Raczej na przemian powstają a wygląda to tak, jakby paliły się równocześnie...

• #18 10 Mar 2017 10:42
    tarkan1
    Poziom 16  

tatanka napisał:
    Gdzie tam widzisz łuki ?

A słyszałeś o pojęciu "łuk elektryczny, wyładowanie łukowe".
    Może tak być że są dwa oddzielne obwody, na zdjęciu widać cztery przewody wn:
    Zapalniczka z modulowanym łukiem elektrycznym - mini głośnik plazmowy.

• #19 10 Mar 2017 10:59
    tatanka
    Poziom 20  

Czytaj ze zrozumieniem.
    Kształt wyładowania !!

• #20 10 Mar 2017 11:13
    ezbig
    Poziom 19  

tarkan1 napisał:
    Takie proste pytanie, jak powstaje teki łuk w kształcie X?

Wyładowanie powstaje między przeciwległą dolną i przeciwległą górną elektrodą. Nawet na schemacie widać, że tam są dwa niezależne transformatory, więc mamy tu dwa łuki. Ot cała filozofia.

• #21 10 Mar 2017 12:22
    vodiczka
    Poziom 42  

tatanka napisał:
    Zawsze myślałem, że to opary benzyny się palą, a nie ciecz.
    Zawsze palą się opary, nawet gdy podpalasz ciecz to de facto pali się faza gazowa.

• #22 10 Mar 2017 13:15
    tatanka
    Poziom 20  

Ja to wiem, ale najwyraźniej tego nie wie XIDAX i cała reszta która dała mu +

• #23 10 Mar 2017 14:04
    vodiczka
    Poziom 42  

tatanka napisał:
    Ja to wiem, ale najwyraźniej tego nie wie XDIAX i cała reszta która dała mu +
    Za post #10? Też mu dałem plus bo dowcipnie skomentował post #7 :)
    I mam wrażenie, że dobrze wie o co chodzi.

• #25 11 Mar 2017 10:06
    jamtex
    Poziom 23  

Świetna rzecz i brava dla autora.

Dawno nie zaglądałem na elektrodę i niestety nasz portal upada.... a raczej poddaje się "fali fejsa".
    - nieprzydatna rzecz,
    - po co to komu,
    - nie zapali benzyny (przy okazji benzyna się nie pali :) - tylko jej opary, jak już to ktoś zauważył itd.

Słowem: elektroda niestety (tu posłużę się nowoczesnym słownictwem) Level -1

Pewnie za jakiś czas najwięcej lajków zbiorą posty z Januszem wchodzącym na grabie.....

• #26 11 Mar 2017 14:17
    ezbig
    Poziom 19  

jamtex napisał:
    - nie zapali benzyny (przy okazji benzyna się nie pali - tylko jej opary, jak już to ktoś zauważył itd.

Już nie przesadzaj, zapala papierosa to i benzynę zapali. Temperatura zapłonu porównywalna.

• #27 11 Mar 2017 16:35
    vodiczka
    Poziom 42  

ezbig napisał:
    Już nie przesadzaj, zapala papierosa to i benzynę zapali.
    Wyrwaleś wypowiedź kolegi jamtex z kontekstu i skomentowałeś zupełnie bez sensu - "nie przesadzaj"
    Swój komentarz powinieneś odnieść do postu #7 :D

• #28 11 Mar 2017 18:31
    Damz90
    Poziom 2  

Dwa osobne układy, kiedyś popełniłem coś podobnego na inwerterach ccfl wydobytych z skanera . Radzę palca nie przykładać :-D

• #29 12 Mar 2017 15:52
    ezbig
    Poziom 19  

vodiczka napisał:
    ezbig napisał:
    Już nie przesadzaj, zapala papierosa to i benzynę zapali.
    Wyrwaleś wypowiedź kolegi jamtex z kontekstu i skomentowałeś zupełnie bez sensu - "nie przesadzaj"
    Swój komentarz powinieneś odnieść do postu #7 :D

Kolega się w adwokata bawi? ;) Nie wyrwałem z kontekstu, tylko skomentowałem tę część, z którą należy polemizować, reszta: "czy przydatne" i "po co to komu" to już kwestie indywidualne użytkownika zapalniczki. Post #7 był już wcześniej komentowany. A tak na marginesie, to czy ta zapalniczka ma służyć do zapalania benzyny? Raczej inne ma zastosowanie.

• #30 12 Mar 2017 16:42
    vodiczka
    Poziom 42  

ezbig napisał:
    Kolega się w adwokata bawi
    Nie lubię czytać bezsensownych komentarzy. Jego bezsens polega na tym, że jest skierowany do złego adresata. To nie jamtex twierdzi, że benzyna się nie zapali tylko szymon 122.
    Proponuję tak długo czytać post #25 (zaczynając od pierwszego zdania) aż kolega zrozumie co jamtex napisał :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME