Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rosyjski radiotelefon walkie-talkie Grodno-R 27.2 MHz

sgt_hicks 09 Kwi 2017 14:39 4209 33
  • #31 09 Kwi 2017 14:39
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czyli - niestety - zasięg jest taki jest i przy opcji przenośnej lepszy nie będzie.

• #33 08 Maj 2017 22:32
    sgt_hicks
    Poziom 9  

Dzięki! Czyli moc niewielka, ale producent jednak przewidział pracę z zewnętrzną anteną, montując ją na wtyku BNC - próbowałeś z innymi antenami? Masz może skany całej instrukcji do tych swoich radiotelefonów?

• Pomocny post
    #34 09 Maj 2017 06:30
    Hektar Zahler
    Poziom 30  

Nie wiem czego dotyczą tamte modyfikacje, bo ja po rosyjsku nie panimajet - kol. radioamater czy mógłbyś to nieco przybliżyć ?

Może trochę nie na temat, ale..

Od jakiegoś czasu przewija się taka rzecz "przecież to tylko zwykłe CB".
    Niby co tu wymagać od czegoś wartości czapki gruszek.
    A ja się zapytam - co jest takiego w tych "wypasionych" kosztujących nie porównanie więcej, że niby mają być lepsze ?
    - odpowiem: a "gó..o" takiego mają

Zobaczcie, że mowa o prawdziwym radiotelefonie na specjalizowanym scalaku MC3359.
    Tak jak w prawdziwych radioliniach o zasięgach rzędu 50km i więcej.

Porównam to do Presidenta Lincolna.
    Podobny moduł w postaci osobnej PCB został włożony tam jako całkowicie niezależny odbiornik FM.

To ta płytka.
    Pany montuję w jej miejsce Grodno-R i Lincoln działa tak samo !

Czułość tego jest rewelacynja w tej modulacji FM, a nawet lepsza, niż w SSB.
    Odbiór FM jest pozbawiony szeregu wad konstrukcyjnych Lincolna.
    I tak też powinno się stać.
    Czego tak nie jest kwestia poszukania co poszło nie tak.

Ja widzę dosyć poważną wadę - rzecz ta sprawiła, że jeden z moderatorów Kris, jak o niej niedawno wspomniałem, to mnie wyśmiał.
    (z resztą nie pierwszy raz kiedy mówiłem o tym w podobnym kontekscie anteny home-made)

W okregu zaznaczyłem rezystory, bo nie mogę się ich doczytać.
    Jest to dopasowanie stratne, którego obecność tutaj jest kontrowersyjna i zdecydowanie pogarsza czułość.
    (chodzi o "Lossy Matched Antenna")

Jednym z powodów, jak domniemam, takiego rozwiązania są beznadziejne parametry zdecydowanie niewymiarowej anteny krótkofalowej.
    (tak jak w rozwiązaniach wojskowych z wymuszeniem pracy szerokopasmowej anteny do tego nieprzystosowanej)
    Mogą być one częściowo skompensowane przeciwwagą w ten sposób:

W tak prostych układach często nie doceniamy jak ważne jest minimum komplikacji.
    I tak np. przez porównanie do Lincolna mamy zerowe szumy fazowe syntezy, której tutaj po prostu nie ma - tak jak w Lincolnie.
    Jest to podstawa do uzyskania zasięgu FM.

Ktoś zapyta czy to podstawa dobrego odbioru - NIE.
    Chodzi o to, że istnieje pewien próg zadziałania tych szumów fazowych, przy których zasięg nagle się rwie.
    Jest to cecha charakterystyczna FM.
    Dość łatwo to zrozumieć, bo im gorsza antena, tym bardziej są niekorzystne.

Niewątpliwa zaleta radia FM to brak ARW - tak jak w Lincolnie.
    itp. itd.

Jest wiele przesłanek, wobec których ten odbiornik miałby mieć czułość gorszą, niż powiedzmy 0.5µV, to musiałoby oznaczać błędy konstrukcyjne.
    W rozmowach z Wami na PW panuje przekonanie, że "to tylko CB" i każdy "jeleń" za przeproszeniem da radę.
    Warto zastanowić się nad tym dosyć dobrze.

Zwracam uwagę na budowę bramki blokady szumu.

Ten potencjometr powinien być jako pokrętło squelch co by umożliwić regulację otwarcia wedle własnego uznania.
    Jest wiele przesłanek pozbycia się squelcha na częstotliwościach VHF/UHF, toteż często tak jest.
    Za to dosyć sporym błędem jest jego brak w radiu CB.

I jeszcze jedno, co mi się tu nie podoba, to połączenie n. 9+11.
    Poddaję w wątpliwość sens bytu AFC (automatycznej regulacji częstotliwości) w radiu na kwarcach.

Pragnę też zauważyć, że radiotelefon ten niesamowicie łatwo przestroić na inne pasmo, gdzie będzie chodził nieporównanie lepiej.

I rzecz ostatnia, niejako morał.
    Na pewno lepiej dołożyć przedwzmacniacz z prawdziwego zdarzenia, niż zadawać sobie trud w podkręcanie końcówki mocy, który i tak nic nie da.

Szukaj w 5mln produktów