Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WS2812B - Przecięta taśma nie działa

directx11 09 Mar 2017 08:58 498 5
 • #1 09 Mar 2017 08:58
  directx11
  Poziom 17  

  Witam

  Zrobiłem sterownik tytułowej taśmy na Arduino. Gdy taśma była nie pocięta działała bez żadnego problemu (5m, 300xLED). Po przecięciu taśmy w połowie jeden kawałek działa dalej, drugi niestety nie. Moje pytanie tutaj - czy przy takim cięciu (zwykłe szczypce) można coś w takiej taśmie aż tak uszkodzić? Oba kawałki są zasilane z tych samych linii (zasilacz komputera), sterowane dwoma pinami z Arduino (te taśmy mają jeden sygnał sterujący + zasilanie), obydwie powinny wyświetlać to samo. Sprawdzałem taśmy zamieniając im piny sterujące, tak która działa nie ma problemu, działa na obydwu pinach sterujących. Kombinowałem też z samym sterowaniem, może w odciętym kawałku należy ideksować diody od numeru, na którym kończą się w tej pierwszej, ale to też nie działa. Na oscyloskopie widać, że impulsy sterujące na niedziałające taśmie mają spadek napięcia w porównaniu do tej, która działa. Zwarcia żadnego też razczej nie ma, przynajmniej miernik nic nie wykazuje. Jak rozumiem naprawić tego się raczej nie da, ale może da się jeszcze coś sprawdzić, zmierzyć w prosty sposób, jednoznacznie stwierdzić że jest zepsuta?

 • #2 09 Mar 2017 09:45
  goldi74
  Poziom 43  

  Spróbuj podłączyć sygnał sterujący w tej niedziałającej taśmie za pierwszą diodą lub jeszcze dalej i sprawdź efekt.

 • #3 09 Mar 2017 11:35
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  @directx11 Jeśli ciąłeś we wskazanym na taśmie miejscu to nie powinno być problemu. Sprawdź jak wygląda sygnał po pierwszej diodzie w niedziałającej taśmie - każda dioda regeneruje sygnał, w efekcie dalej powinien on wyglądać normalnie. Wrzuć fotkę miejsca cięcia, może ktoś zauważy problem.

 • #4 09 Mar 2017 12:34
  michalko12
  Specjalista - Mikrokontrolery

  Może uszkodziłeś coś podczas podłączania, zawsze możesz podpiąć się do następnej diody.

 • #5 20 Mar 2017 08:55
  directx11
  Poziom 17  

  Dzięki za odpowiedzi. Trochę się z tą taśmą "pobawiłem", choć lekko nie było (ma dość oporną osłonę wodoodporną). Czy dla takiej taśmy w ogóle ma jakieś znaczenie z którego końca się ją zasila i steruje? Wygląda faktycznie, jakby było coś uszkodzone, na sterowanych np. 30 led-ów świeci tylko sześć pierwszych a potem już nie działają, wpinanie się w środku taśmy czy też po pierwszej od końca powoduje np. że świeci właśnie tylko ta pierwsza.
  Może więc na przyszłość ewentualnie jakieś rady, jak uniknąć uszkodzenia takiej taśmy przy cięciu i podłączaniu? Niby wielkiej filozofii w tym nie ma, ale jeśli ktoś miał podobne przejścia to może coś doradzi.

 • #6 20 Mar 2017 09:12
  goldi74
  Poziom 43  

  directx11 napisał:
  Czy dla takiej taśmy w ogóle ma jakieś znaczenie z którego końca się ją zasila i steruje?

  Zasilanie teoretycznie nie ma znaczenia, jednak przy długich taśmach zaleca się podłączenie zasilania w wielu punktach taśmy. A sterować można nią tylko od początku czyli od wyprowadzenia DI bo DO to wyjście sygnału sterującego.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME