Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długość dipola półfalowego -

09 Mar 2017 18:30 2289 11
 • Poziom 9  
  Witam, jestem początkującą osobą w temacie skanerów nasłuchowych. Przeglądałem forum w poszukiwaniu podobnego tematu, ale nie mogłem znaleźć konkretnego rozwiązania mojego problemu. Chcę zbudować swój pierwszy Dipol, sprawiało mi to wiele satysfakcji do pewnego momentu. Rozchodzi się o długość ramion dipola. Chciałbym nasłuchiwać częstotliwość lotniczą oraz częstotliwość straży pożarnej. Jak dobrać długość rurek aby móc nasłuchiwać obydwie częstotliwości ? Dodam że średnica miedzianych rurek których używam do budowy wynosi 18mm a długość 2x50cm

  Czy dobrze policzyłem że dla częstotliwości 172.250 długość jednej rurki powinna wynosić 41cm ?

  Antena będzie wywieszona 10metrów nad ziemią, nad dachem domu jednorodzinnego i połączona będzie kablem RG-58 ze Skanerem Uniden ubc125xlt.

  Póki co Dipolek wygląda tak:
  Długość dipola półfalowego -

  Proszę o pomoc, gdyż jestem "zielony" w tym temacie. Pozdrawiam.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Będzie dobrze.
  M
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Stosunkowo duża średnica rurek zapewni 'szerokopasmowość' anteny.
  Pół fali to bardzo przyzwoita antena pracująca dość dookólnie, będziesz z niej zadowolony. Na tak zbudowanym dipolu będziesz mógł swobodnie słuchać de facto całego pasma UKF.
  Można się jeszcze pokusić o GP pracuje jeszcze bardziej dookólnie, jednak jest głucha w zenicie. Mam taką antenę, i zawsze będę ją polecał - choć strojona na 127 MHz, przy 145 MHz SWR opiewa na 1.4.


  Co do skanera - miałem, ma kilka gadżetów, ale z czułością jest licho. Stare konstrukcje Radioshacka biją go na głowę.

  Posłuchaj, i podziel się efektami!
 • Poziom 9  
  ORMO_PL - Bardzo dziękuję za odpowiedź i rozjaśnienie tematu, czyli zostawić 2x50cm i nic nie skracać ?
  Po weekendzie uruchamiam antenę i podzielę się uwagami, może za jakiś czas przesiądę się na Icoma IC-R6
  Serdecznie dziękuję.
 • Poziom 19  
  Według moich obliczeń - 2x 50 cm to około 140 MHz. Biorąc pod uwagę średnicę rurek spokojnie zapracuje, a biorąc pod uwagę to, że będziesz pracował tylko na odbiorze, to można traktować ją jako szerokopasmową - duża wysokość montażu, odległość przynajmniej 1 λ od przeszkód i masz wszystko w promieniu dobrych 50 km, jeśli nie lepiej. Do służb jak znalazł, a u Ciebie jeszcze lotnictwo wojskowe. EPLB czy EPWA nie odbierzesz, ale spróbować możesz.

  Jeśli chodzi o odbiorniki - pobaw się tym Unidenem. Gdy będziesz miał odrobinę grosza zapoznaj się z tematem RTL SDR na RTL2832. Standardowo odbiera wszystko od 24 do 1900 MHz. Jeśli będziesz chciał zejść niżej - a będziesz, bo to wciąga - polecę Ci prostą konstrukcję upconvertera pozwalającego słuchać praktycznie od kilku kHz, z tym, że niestety, fizyki nie oszukamy, więc anteny muszą być większe.

  Na ręcznych ICkach nie pracowałem, ale z tego co mi wiadomo, są dość drogie. Moim zdaniem lepiej dołożyć i kupić jakiegoś stacjonarnego Bearcata.
  No i czym prędzej na egzamin do UKE! W.cz naprawdę wciąga!
 • Poziom 9  
  Dokładnie o to mi chodziło, wieża lotniska wojskowego w Dęblinie jest w lini prostej około 800metrów od mojego domu, a PSP Ryki ok. 12km. Jeżeli faktycznie osiągnę te około 50 km lub więcej będę bardzo zadowolony, to ponad moje oczekiwania. W poniedziałek poinformuję o wszystkim.
 • Poziom 2  
  Witam podłączem się pod temat myślę ze także pomożecie jak koledze wyżej chodzi oto ze interesują mnie tylko 2 częstotliwości mianowicie psp co nadaje na 148.912
  i policje na 173.150. i chciałbym dać antenę dipolową jak długie muszę zastosować ramie z rurki i przekrój a także jaki zastosować kabel najlepiej, dodam ze posiadam radyjko BAOFENG UV-5RUP wersja 8w.Czekam na wasze odp. i rady i sugestie z góry pozdrawiam.


  Moderowany przez kriss51.:

  Na przyszłość proszę pamiętać: regulamin pkt. 3.1.19. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

 • Poziom 9  
  Zastosuj te długości rurek co u mnie i powinno być dobrze :)
  Ja po weekendzie napiszę spostrzeżenia.
 • Poziom 9  
  Witam po weekendzie. Dzisiaj mój dipol wylądował na docelowym miejscu, jest około 9 metrów nad ziemią, nad nim znajduje się jeszcze nasza domowa antena telewizyjna. Antenę testuję na paśmie lotniczym oraz paśmie PSP od blisko dwóch godzin. Jeśli chodzi o lotnictwo, rewelacja. Mieszkając w Dęblinie słyszałem samoloty nad Kutnem, Piotrkowem Trybunalskim oraz Skarżysko-Kamienną. Jeśli chodzi o PSP to stanowisko kierowania które jest oddalone o około 12km w linii prostej słychać fantastycznie, ale np. samochodu Państwowej Straży Pożarnej który wyjechał zabezpieczać lądowanie śmigłowca LPR około 18km od Dęblina już nie słyszałem. Zastanawiam się czy da się to jeszcze jakoś poprawić ?
 • Poziom 19  
  Pamiętaj, że 'instalacje mobilowe' są dość siermiężne. Anteny jako tako są strojone na dane pasmo, a i same radiotelefony mają zauważalnie niższe moce. Stacja bazowa ma ogromny maszt, i idealnie wystrojoną antenę, więc to wszystko chodzi jak należy. Żadne wzmacniacze nie wchodzą w rachubę.
  Samoloty są wyżej, więc je też będzie dobrze słychać. Ustaw 128.8 i powiedz czy słychać kontrolera zbliżania z Warszawy. Jeśli go usłyszysz, to będzie ogromny sukces.
 • Poziom 9  
  Niestety kontrolera zbliżania z Okęcia nie słychać, tak samo z Mińska Mazowieckiego, jednak samoloty na częstotliwości EPMM słychać. Dzisiaj spróbuję posłuchać Lublin Approach, jest troszkę bliżej niż Okęcie i Mińsk Mazowiecki. Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za pomoc ORMO_PL, zobaczymy jeszcze jak będzie ze służbami.
 • Poziom 19  
  Przyjacielu, w Lublinie nie ma kontroli zbliżania.
  O Mińsku zapomnij, myślę że Dęblin, Radom to maks jeśli chodzi o lotnictwo.