Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Swatch prezentuje najmniejszy na rynku moduł Bluetooth

ghost666 09 Mar 2017 21:24 3387 0
 • Swatch prezentuje najmniejszy na rynku moduł Bluetooth
  Swatch zaprezentował nowy układ scalony - superminiaturowy moduł Bluetooth. Układ ten, prosto ze "szwajcarskiej krzemowej doliny" pobił trzy rekordy świata w zakresie wielkości i prędkości tego rodzaju modułów. Został on zaprojektowany przez grupę Swatch we współpracy z EM Microelectronics i Szwajcarskim Centrum Elektroniki i Mikrotechnologii.

  Po pierwsze i chyba najważniejsze, jest to obecnie najmniejszy dostępny na rynku moduł Bluetooth. Miniaturyzacja tego rodzaju układów scalonych jest kluczowym aspektem zwiększania gęstości upakowania elementów w urządzeniach, tak, aby mogły być one coraz mniejsze. Jest to kluczowe dla rozwoju tak urządzeń elektroniki noszonej, jak i przedmiotów Internetu Rzeczy.

  Po drugie jest to moduł Bluetooth charakteryzujący się najmniejszym poborem energii na rynku, w porównaniu do konkurencji. Dzięki zmniejszeniu poboru prądu układ ten będzie mógł dłużej pracować bez ładowania baterii w urządzeniach przenośnych, co istotnie zwiększa autonomię tych systemów i jest kluczowe na tym polu.

  Po trzecie jest to układ niezwykle szybki, zwłaszcza jeśli chodzi o prędkość uruchamiania transmisji. Jest to o tyle istotne, że dynamika włączania i wyłączania transmisji Bluetooth zwiększa responsywność i reaktywność urządzeń wykorzystujących tego rodzaju moduł.

  Na tym nie kończą się zalety zaprezentowanego przez Swatcha układu. Został on zaprojektowany w zgodności z najnowszym standardem Bluetooth - wersją 5.0 specyfikacji. Jest to niezwykle skomplikowany układ; jego twórcy na powierzchni zaledwie około 5 mm? zmieścili ponad 5 milionów tranzystorów. Dzięki temu układ jest także bardzo elastyczny w aplikacji - pełni nie tylko rolę modułu komunikacyjnego, ale może także współpracować z szeregiem sensorów. Projektanci urządzeń przenośnych mogą dodać go do dowolnego systemu wyposażonego w np. mikrokontroler, aby wzbogacić go o możliwość realizacji transmisji Bluetooth przy bardzo minimalnych nakładach, gdyż zaprezentowany układ realizuje sporą część operacji samodzielnie.

  Zaprezentowany układ jest jednym z owoców strategicznej współpracy Swatcha z CSEM ze "szwajcarskiej krzemowej doliny". Firmy te współpracują ze sobą od dawna i planują stworzyć solidne podstawy dla szwajcarskiego przemysłu półprzewodnikowego, mającego projektować i produkować układy scalone dla systemów Internetu Rzeczy i - oczywiście - zegarków.

  Źródło: https://www.eeweb.com/news/swatch-groups-smallest-bluetooth-chip

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9495 postów o ocenie 7520, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • flexghzflexghz