Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie dużych maszyn budowlanych

09 Mar 2017 21:25 1431 12
 • Poziom 39  
  Witam, pytanie jak w temacie: jak ( w miarę) skutecznie zabezpieczyć duże maszyny typu ładowarka, koparka. Planuję kontaktrony w drzwiach kabiny, klapa akumulatorów, klapa wlewu paliwa, +czujkę dualna w kabinie. Transmisja bezprzewodowa do odbiornika i centrali .Jakieś inne pomysły sugestie?
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Się obawiam, że klasyczny sprzęt stosowany w instalacjach domowych nie sprawdzi się (chociażby ze względu na warunki środowiskowe). Tu bardziej pasowałby osprzęt stosowany w autoalarmach.
  andrzej lukaszewicz napisał:
  kontaktrony w drzwiach kabiny, klapa akumulatorów, klapa wlewu paliwa
  zbyt delikatne, lepsze byłyby przemysłowe wyłączniki krańcowe,
  andrzej lukaszewicz napisał:
  +czujkę dualna w kabinie
  jak wyżej - delikatna. Wykorzystaj typową czujkę ruchu do autoalarmów, do tego czujka mikrofalowa i autoalarm z prealarmem. Do tego łatwo będzie można dobrać czy to radiopowiadomienie, czy moduł GPS.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  andrzej lukaszewicz napisał:
  Witam, pytanie jak w temacie: jak ( w miarę) skutecznie zabezpieczyć duże maszyny typu ładowarka, koparka.

  Przed czym konkretnie chcesz chcesz zabezpieczyć te maszyny ?
  Przed kradzieżą, dewastacją, użyciem przez niepowołane osoby czy przed czymś innym ?
  W jaki sposób chcesz zasilać czujki zamontowane w maszynach ?
  Czy dopuszczalna jest ingerencja w instalację elektryczną ?
  W jaki sposób ma odbywać się rozbrajanie/uzbrajanie alarmu ? Lokalnie w maszynie czy zdalnie w centrali ?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  andrzej lukaszewicz napisał:
  jak ( w miarę) skutecznie zabezpieczyć duże maszyny typu ładowarka, koparka


  Wiesz może że nawet 1 typ ładowarki każda ma taki sam kluczyk do stacyjki.
 • Poziom 39  
  Zasilanie z akumulatora maszyny. I stąd pomysł z klasyczna czujką PIR : brak napiecia = naruszenie.
  Ultradźwiękowe też rozważam, kabiny są dośc szczelne , jest klima.
  Mikrofalowe czujniki sa bardzo niestabilne, mogą wywołać alarm poza kabina np. od dużego ptaka. Prealarm na mikrofalowych możliwy, ale muszę zrobić osobnym kanale , tylko dla odstraszenia.
  Mam solidne kontaktrony w aluminiowych obudowach i przewodami w pancerzu, zamontowane na małych dystansach z tworzywa dają rade na stalowych konstrukcjach. Solidne krańcówki są dużo droższe, większe, trudniejsze w montażu i łatwiej je zablokować/obejść, a w warunkach kontaktu z piachem i olejem kontaktron wydaje mi się lepszym rozwiazaniem.
  Jako nadajnik/odbiornik zamierzam wykorzystać RP501 ( więc jest zasilanie awaryjne z baterii w nadajniku, rozbrajanie w centrali w kontenerze stacjonarnym, anteny zewn. na wysokim maszcie.
  Sygnały z: 1) kontaktronów, 2)z czujki ( PIR lub ultradźwiekowej + ew.przekaźnik- niepowołany zapłon), 3) ew. prealarm z mikrofalowego, 4)sabotaż przewodów.
  Jakieś słabe punkty tego rozwiazania?
 • Poziom 34  
  To co jest istotne napisał już sharp. Elementy przewidziane do stosowania w domowych instalacjach alarmowych zupełnie nie nadają się do pojazdów. Chodzi głownie o odporność na zmiany temperatury, wilgoć, wibracje, zakłócenia zasilania oraz o pobór prądu. Nie należy zapominać też o formalnych wymaganiach dotyczących względów bezpieczeństwa. Zwróć uwagę, że elementy przewidziane do zamontowania w samochodach np. centralki alarmowe jeśli dobrze pamiętam muszą mieć znak "e20"

 • Poziom 43  
  Skoro maszyny stoją na placu to nie prościej zabezpieczyć ów plac?
 • Poziom 39  
  Niestety plac nie jest ogrodzony, a koparka gasiennicowa rzadko zjeżdża pod kontenery na ktorych jest monitoring.
 • Pomocny post

  Poziom 43  
  Niestety większość maszyn "wyjeżdża" na lawetach, dlatego najlepiej byłoby zabezpieczyć teren wokół, same zabezpieczenia wewnątrz na niewiele mogą się zdać.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Ja na takich placach postojowych (czasowe miejsce gromadzenia sprzętu itp. na budowie) stosuję LSA składający się z barier i dwóch SAO oraz powiadomienia SUFO czy AO najbliżej miejsca instalacji. Mam zestaw "przestawny" zasilany AKU o dużej pojemności.
 • Poziom 39  
  Ostatecznie zamontuję kontaktrony na klapach akumulatorów, czujnki wstrząsowe na klapach i sztabach(!) od wlewu paliwa, dodatkowo czujniki ultradźwiękowe w kabinach ( ochrona sprzetu typu radio , CB itd) mikrofalowe działające tylko na prealarm. Całość zasilana na stałe z akumulatora maszyny, a odłączana na czas pracy ukrytym przyciskiem autoryzacji sprzęgnietym z blokadą "zapłonu" na zasadzie podtrzymania przekaźnika. Czyli będzie sie uzbrajać samoczynnie po każdym wyłączeniu kluczyka .
  Najczęstszym incydentem były kradzieże paliwa, ale do końca tego się nie da wyeliminować w "wolnostojącym" sprzęcie. Potrafią wywiercić otwór w dnie zbiornika pod maszyną. Tu rolę odstraszającą może spełni czujnik mikrofalowy.
  Dziekuję wszystkim za uwagi i sugestie.
 • Poziom 9  
  Słyszałem o takim rozwiązaniu:
  Zewnętrzna czujka ruchu niskiego montażu zasilana bateryjnie z oferty Jablotron JA-159P "doposażona" w magnes na tylnej płycie, poziomicę i "pion murarski" długości 1m.
  W "stróżówce" prosta centrala JA-100.
  Czujki mocowane do metalowych części maszyn przez "niewykwalifikowanego" stróża.
  Łatwy montaż i demontaż.