Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plan rozmieszczenia czujek pod instalację alarmową do oceny - dom jednorodzinny

Karol1888 10 Mar 2017 09:35 1431 23
  • #1 10 Mar 2017 09:35
    Karol1888
    Poziom 6  

Witam

Bardzo proszę o weryfikację rozmieszczenia czujek systemu alarmowego.

Sprzęt jaki pozsiadam:
    - centralka Satel Integra 128 WRL + TR60 + akumulator 17Ah,
    - manipulator Satel INT-KLCD-BL,
    - sygnalizator ASP-105
    - czujki APD-100 x 5 sztuk,
    - kontaktrony AMD-100 x 6 sztuk,
    - piloty APT-100

Typ systemu jaki chcę stworzyć to wewnętrzny oparty o czujki ruchu + wykorzystać kontaktrony które posiadam.
    Na zewnątrz domu jest monitoring obejmujący 80% działki - jednak zostanie zmodernizowany ze względu na złą jakość.

System musi być bezprzewodowy ponieważ dom jest po remoncie - jedynie muszę doprowadzić przewód do manipulatora.
    W związku z tym mam również kilka pytań:
    1. Gdzie lepiej umiejscowić manipulator - w wiatrołapie czy przedsionku? Ze względu na ułożenie przewodu korzystniej by było dla mnie
    w przedsionku.
    2. Czy sygnalizator zewnętrzny akustyczno - optyczny mogę zasilić z zasilacza buforowego monitoringu? Nie było by wtedy problemu z
    przewodem zasilającym.
    3. Muszę dokupić jeszcze kilka czujek APD-100. Czy nie zastosować gdzieś czujek dualnych APMD-150? Np. w pomieszczeniu gdzie są
    duże okna itd. Warto dopłacić?
    4. Pytanie co do zamontowania centralki - która opcja lepsza? W sypialni jest okno na dużej wysokości co uniemożliwia wejście.
    W biurze jest już sprzęt z monitoringu - ale jest również balkon który ułatwia wejście potencjalnemu włamywaczowi. Jeżeli centralka miała być w biurze to rozumiem że trzeba dołożyć czujkę?

Maksymalna kwota jaką mogę "doinwestować" posiadany sprzęt to ok 1000 zł.

• Fibaro
  • #2 10 Mar 2017 10:16
    uzdzik
    Poziom 16  

Czujki powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu, co do manipulatora, im bliżej wejścia tym mniejsze opóźnienie więc lepiej w wiatrołapie.

• Fibaro
  • #4 10 Mar 2017 11:38
    Karol1888
    Poziom 6  

Kontaktrony chcę zamontować do drzwi wejściowych na parterze + drzwi balkonowych na piętrze, magazynu materiałów w piwnicy.
    Resztę proszę o propozycję - może do drzwi pomiędzy piwnicą a parterem?

sosarek napisał:
    Złe rozmieszczenie czujników

Jak zmienić w których miejscach? Ustawiałem skierowane na miejsca potencjalnego wejścia włamywacza[/quote]

Dodano po 9 [minuty]:

uzdzik wiem że czujki powinny być w każdym pomieszczeniu ale niestety nie mogę się na to pozwolić w obecnej chwili.
    Co do manipulatora to postaram się przeprowadzić kabel - będzie trochę poprawiania tynków :-(

• #5 10 Mar 2017 11:38
    sosarek
    Poziom 43  

Karol1888 napisał:
    Resztę proszę o propozycję - może do drzwi pomiędzy piwnicą a parterem?

Może tak w oknach?
    Poczytaj o ochronie obwodowej.
    Dodatkowo przydałaby się klawiatura na piętrze.
    Sygnalizator wewnętrzny...
    Karol1888 napisał:
    Jak zmienić w których miejscach? Ustawiałem skierowane na miejsca potencjalnego wejścia włamywacza

Przeczytaj pierwszą lepszą instrukcję czujnika to się dowiesz, swoją drogą na Forum także jest to obszernie opisane.

• #6 10 Mar 2017 16:41
    Karol1888
    Poziom 6  

sosarek napisał:
    Może tak w oknach?

Tak wie że w oknach tylko w których - ochrona obwodowa będzie skuteczna jeżeli zostanie spełnione kilka warunków. Mam tylko kontaktrony otwarcia ido tego kilka sztuk.
    Potrzebne by były do wszystkich okien + czujki zbicia szyby, czujki wibracyjne. Jak będą fundusze to planuję w późniejszym czasie.

sosarek napisał:
    Dodatkowo przydałaby się klawiatura na piętrze.

Nie będzie można uzbrajać alarmu idąc spać pilotem APT-100? A w przypadku zejścia na piętro włączyć pilotem opóźnienie czujek i następnie odblokować alarm?
    Wiem że nie powinno się odblokowywać alarmu pilotem całkowicie - chciałbym tylko ustawić zwłokę.

sosarek napisał:
    Sygnalizator wewnętrzny...

Nad sygnalizatorem wewnętrznym również myślałem - jest również bezprzewodowy ASP-205

sosarek napisał:
    Przeczytaj pierwszą lepszą instrukcję czujnika to się dowiesz, swoją drogą na Forum także jest to obszernie opisane.

Przeczytałem - nie powinno się kierować czujek w stronę okien, źródeł ciepła - tylko boję się że będą za blisko okna i nie wykryją intruza - za chwilę wstawię poprawione rozmieszczenie.

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

Przesyłam poprawione rozmieszczenie czujek - proszę o weryfikację.

Piwnica - w pomieszczeniu magazynu materiałów są drzwi dwuskrzydłowe o szerokości 140cm - brak okna

Parter - dołożyłem sygnalizator wewnętrzny (ok 1,5m) nad oknem, manipulator zostawiłem jedną opcję w wiatrołapie.

Piętro - czujka w przedpokoju jest skierowana w stronę drzwi balkonowych jednak drzwi są zasłonięte na stałe roletą + mleczna szyba

• #7 10 Mar 2017 18:21
    sosarek
    Poziom 43  

W wiatrołapie kontaktron na drzwiach wejściowych jak i czujnik ruchu(umieść go nad klawiaturą) możesz podpiąć do klawiatury(może warto pomyśleć o umiejscowieniu tam także sygnalizatora wewn, np.SPW-100).

Karol1888 napisał:
    Nie będzie można uzbrajać alarmu idąc spać pilotem APT-100? A w przypadku zejścia na piętro włączyć pilotem opóźnienie czujek i następnie odblokować alarm?
    Wiem że nie powinno się odblokowywać alarmu pilotem całkowicie - chciałbym tylko ustawić zwłokę.

Wszystko się da, tylko po co dawać czas na zwłokę, ile pilotów będziesz potrzebował? Może taniej wyjdzie nabyć klawiaturę?
    Karol1888 napisał:
    Przeczytałem - nie powinno się kierować czujek w stronę okien, źródeł ciepła - tylko boję się że będą za blisko okna i nie wykryją intruza - za chwilę wstawię poprawione rozmieszczenie.

Wykryją - o to się nie bój.
    Na piętrze czujniki w pokojach gdzie są?

• #8 10 Mar 2017 19:07
    Karol1888
    Poziom 6  

sosarek napisał:
    W wiatrołapie kontaktron na drzwiach wejściowych jak i czujnik ruchu(umieść go nad klawiaturą) możesz podpiąć do klawiatury(może warto pomyśleć o umiejscowieniu tam także sygnalizatora wewn, np.SPW-100).

Czujka zmieniona, dołożony SPW-100 nad manipulatorem - będzie to jedyna czujka przewodowa ponieważ i tak muszę poprowadzić przewód do manipulatora.
    BOSCH ISC BDL2 WP12G - będzie odpowiednia?

sosarek napisał:
    Wszystko się da, tylko po co dawać czas na zwłokę, ile pilotów będziesz potrzebował? Może taniej wyjdzie nabyć klawiaturę?

Piloty już posiadam - cały sprzęt wypisany w 1 poście + dodatkowo chciałbym przeznaczyć ok 1000 zł
    Drugi problem to przewody - dom jest po całkowitym remoncie (do manipulatora i tak muszę poprowadzić przewód + przy okazji do czujki oraz sygnalizatora w wiatrołapie.

sosarek napisał:
    Na piętrze czujniki w pokojach gdzie są?

Dołożona w pomieszczeniu Biuro. W Sypialni oraz Pokój 1 okna są na wysokości ok 4,5m i ograniczają możliwość wejścia.

Chciałbym przeznaczyć ok 1000 zł + sprzęt który mam.
    z rzeczy które muszę dokupić już wychodzi ok 1000 zł. (czujki 4xAPD-100 + czujka przew Bosch + syg SPW-100 + syg ASP-205)

Proszę o informację które umiejscowienie centralki na piętrze będzie odpowiedniejsze?
    Tak jak pisałem wcześniej w pomieszczeniu biuro są już urządzenia do monitoringu zew. Sypialnia wydaje się być bezpieczniejsza ze względu na
    utrudnione wejście (okno na wys ok 4,5m)

• #9 10 Mar 2017 20:30
    sosarek
    Poziom 43  

Niestety trochę więcej prucia ścian Cię czeka - w biurze gdzie będzie centrala załóż także przewodowy czujnik, sygnalizator na schodach - jeśli poszedłbyś z kablem od centrali np.listwą przypodłogową mógłbyś założyć SPW-100, dodatkowo dokładając czujnik, wychodząc w drugą stronę(z kablem na balkon jeśli do czujnika i tak robiłbyś bruzdę) zastosować jakiegoś SPL zamiast sygnalizatora bezprzewodowego.

• #10 11 Mar 2017 10:47
    Karol1888
    Poziom 6  

sosarek napisał:
    w biurze gdzie będzie centrala załóż także przewodowy czujnik, sygnalizator na schodach - jeśli poszedłbyś z kablem od centrali np.listwą przypodłogową mógłbyś założyć SPW-100, dodatkowo dokładając czujnik

Muszę stosować bezprzewodowe ponieważ dom jest po całkowitym remoncie w III kwartale 2016 - od elektryki, CO, tynków posadzek itd. Niestety nie braliśmy pod uwagę
    instalacji alarmowej. Po kilku włamaniach w ostatnim czasie w naszej okolicy zdecydowaliśmy się założyć. Żona nie przeżyje następnego kucia itd.

sosarek napisał:
    zastosować jakiegoś SPL zamiast sygnalizatora bezprzewodowego.

Sygnalizator zewnętrzny już mam - ASP-105
    Karol1888 napisał:
    Sprzęt jaki pozsiadam:
    - centralka Satel Integra 128 WRL + TR60 + akumulator 17Ah,
    - manipulator Satel INT-KLCD-BL,
    - sygnalizator ASP-105
    - czujki APD-100 x 5 sztuk,
    - kontaktrony AMD-100 x 6 sztuk,
    - piloty APT-100

Dodano po 16 [minuty]:

1. Czy sygnalizator zewnętrzny akustyczno - optyczny mogę zasilić z zasilacza buforowego monitoringu - ASP-105 komunikuje się bezprzewodowo ale potrzebuje zasilania.
    Zasilacz 12V DC 3A na którym są 2 kamery.
    2. Nie będzie lepszym rozwiązaniem umiejscowienie centralki w sypialni (opcja nr2) - okno jest na wysokości 4,5m co utrudnia dostęp. W biurze jest balkon przez który łatwiej się dostać?
    3. Czujka przewodowa BOSCH ISC BDL2 WP12G - będzie odpowiednia do przedsionku? czy może zastosować inną?

A poza tym rozmieszczenie czujek będzie dobre czy może coś jeszcze zmienić?

• #11 12 Mar 2017 13:16
    sosarek
    Poziom 43  

1. Możesz, pod warunkiem że wyrobi prądowo.
    2. Przecież w biurze i tak będzie czujnik, no i podejrzewam że kablem będzie Ci łatwiej wyjść stamtąd do wiatrołapu.
    3. Będzie dobra, gdzie czujnik na klatce schodowej?

• #12 12 Mar 2017 17:09
    Karol1888
    Poziom 6  

sosarek napisał:
    1. Możesz, pod warunkiem że wyrobi prądowo.

Wyrobi - są tylko 2 kamerki Samsung SCC-B2331 na 3A + sygnalizator ASP-105 pobiera 270mA.

sosarek napisał:
    2. Przecież w biurze i tak będzie czujnik, no i podejrzewam że kablem będzie Ci łatwiej wyjść stamtąd do wiatrołapu.

Centralka będzie jednak w biurze schowana za biurkiem.
    Czujkę w biurze dam przewodową + na klatce oraz sygnalizator SPW-220 - wszystko przewodowe.
    Jednak czujkę muszę przesunąć jak na rysunku - w biurze jest zabudowany płytami karton-gips zbiornik wyrównawczy co w którym pociągnę przewody.

Zamieszczam poprawiony plan - bardzo proszę o sprawdzenie.
    - na niebiesko czujki przewodowe BOSCH ISC BDL2 WP12G 3 sztuki
    - na czerwono APD-100 ABAX Satel 8 sztuk
    - sygnalizatory ASP-105 ABAX zewnętrzny + 2 sztuki wewnętrzne SPW-220 + SPW 150

Zamieszczam poprawiony plan - proszę o sprawdzenie,

• Fibaro
  • #14 12 Mar 2017 22:04
    Karol1888
    Poziom 6  

bhtom napisał:
    Po co sygnalizator wewnętrzny akustyczno-optyczny? Żeby go szybciej namierzyć w nocy?
    SPW-100 w zupełności wystarczy.

Racja - nie pomyślałem o tym. Zmienię na SPW-100

Dziękuję za uwagi

• #16 13 Mar 2017 21:48
    Karol1888
    Poziom 6  

bhtom napisał:
    Jeśli planujesz uzbrajać system na noc, podczas snu domowników, pomyśl o dodatkowym, cichszym sygnalizatorze. Aby podczas włączenia alarmu w nocy nikt zawału nie dostał. Są takie sygnalizatory (SAWA) z regulowaną głośnością akustyki.

Tak planuję uzbrajanie na noc - rozumiem że chodzi o SANWA 2R? Zmienię zamiast sygnalizatora SPW-220.
    Dzięki - doszedł bym to tego dopiero w praktyce pewnie.

Poza tym będzie dobrze rozmieszczony sprzęt?

Pozdrawiam

• #18 13 Mar 2017 22:11
    djlukas
    Poziom 27  

Dlaczego najpierw kupujemy sprzęt nie znając się na tym a później dopiero zadajemy pytania co i jak?

• #19 13 Mar 2017 22:14
    sosarek
    Poziom 43  

djlukas napisał:
    Dlaczego najpierw kupujemy sprzęt nie znając się na tym a później dopiero zadajemy pytania co i jak?

Autor napisał że sprzęt już POSIADA(zakupiony od kogoś), chce tylko teraz dobrać kolejne elementy i zbudować na tej podstawie system alarmowy.
    Swoją drogą może sam mu coś doradzisz.

• #20 13 Mar 2017 22:40
    Karol1888
    Poziom 6  

sosarek napisał:
    Brak czujnika w biurze,

W biurze jest zaznaczony przewodowy bosch - zaznaczony na niebiesko.

sosarek napisał:
    na piętrze w przedpokoju umieść go w innym rogu

Zmieniony - jak na rysunku (gdyby go przenieść na przeciwległą ścianę po prawej będzie ok 30cm od drzwi balkonowych).
    Drzwi balkonowe są zasłonięte roletą oraz jest mleczna szyba.

sosarek napisał:
    Dół kiepsko zabezpieczony - chyba że masz kraty w oknach

Dół - chodzi o piwnicę ? Nie mam nigdzie krat
    Dodano po 9 [minuty]:
    djlukas napisał:

Sprzęt został odkupiony po roku użytkowania (poprzedni właściciel sprzedawał z powodu zmiany miejsca zamieszkania).
    Myślę że sprzęt dobry biorąc pod uwagę konieczność zastosowania alarmu bezprzewodowego - kupiony za ok 60-65% ceny nowego + oczywiście doposażenie.

• #22 14 Mar 2017 01:04
    sosarek
    Poziom 43  

Poczekajmy na sugestie/poprawki @djlukas który napisał

djlukas napisał:
    - Może uświadomi Klienta co źle zaplanował, przy okazji nas Instalatorów pouczy.

• #23 15 Mar 2017 22:27
    Karol1888
    Poziom 6  

bhtom napisał:
    SAWA, jeśli już Ja, jeśli robiłbym "dla siebie", dałbym dwa SPW-100 na parterze i piętrze oraz jeden SAWA do czuwania nocnego.

Zrobię tak jak Pan pisze - szkoda tylko że nie ma możliwości zaprogramowania na sygnalizatorze natężenia dźwięku czuwania nocnego oraz natężenia uzbrojonej instalacji jeżeli nikogo nie ma.
    Regulacja jest zworką + potencjometr. Dwa sygnalizatory będą obok siebie na piętrze.
    Pomyliłem, SANWA - to firma produkująca multimetry.

sosarek napisał:

djlukas napisał:
    - Może uświadomi Klienta co źle zaplanował, przy okazji nas Instalatorów pouczy.

Czekam na propozycję bo trzeba powoli brać się za robotę :-)

• #24 19 Mar 2017 15:52
    Karol1888
    Poziom 6  

Panowie proszę o ewentualne sugestie.
    Jeszcze raz plan rozmieszczenia czujek/urządzeń:
    Piwnica:

Parter:

Piętro:

Panowie proszę o ewentualne sugestie - czas zabrać się za montaż
    suworow - dzięki za poprawienie :-)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME