Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja sterowania napędem bramy.

ajpier 10 Mar 2017 14:33 846 21
  • #1 10 Mar 2017 14:33
    ajpier
    Poziom 37  

Mam bramę garażową która jest sterowana zwykłym włącznikiem dzwonkowym {oprócz pilotów}, jedno naciśnięcie otwiera, drugie zamyka bramę czyli jak każdy napęd. Do tego włącznika równolegle podłączony jest drugi na zewnątrz bo nie chce mi się łazić z pilotem po placu. Pytanie jest dość banalne, mianowicie jak zrobić żeby po otworzeniu włącznikiem z garażu brama się otwarła i można ją było z placu otwierać i zamykać, natomiast po zamknięciu z garażu zewnętrzny włącznik był nieaktywny. Idea jest taka by nie trzeba było stosować dodatkowego przełącznika który po prostu rozłącza zew styk.

0 21
  • Relpol
  • #3 10 Mar 2017 15:13
    szczupx
    Poziom 19  

przekaźnik bistabilny sterowany z wewnętrznego guzika, odcinający przycisk zewnętrzny, .
    Możliwe że od czasu do czasu synchronizacja stanu przekaźnika i bramy Ci się rozjedzie.

edit: wróc, to nie zadziała, po zamknięciu z zewnątrz stan przekaźnika nie będzie się zgadzał.

możesz zastosować wewnątrz oddzielne przyciski góra-dół i wtedy pod "góra" załączać zewnętrzne guziki a pod "dół" rozłączać.

0
  • #4 10 Mar 2017 17:03
    ajpier
    Poziom 37  

rafcio_21 napisał:
    Najprościej dołożyć drugi wyłącznik w środku i podłączyć tak żeby jak go wyłączysz to ten na zewnątrz nie bedzie aktywny.

Tak mam teraz i mnie to denerwuje bo nie zawsze ja wchodzę ostatni {a ruch przez garaż mam większy od drzwi wejściowych} i nie zawsze ten ostatni zablokuje bramę na noc. Już im to na czerwono i zielono podświetliłem żeby pamiętali o blokowaniu. A gdzie tam, coś mi się o grochu i ścianie nasuwa.
    szczupx napisał:
    możesz zastosować wewnątrz oddzielne przyciski góra-dół i wtedy pod "góra" załączać zewnętrzne guziki a pod "dół" rozłączać.

W centrali jest tylko jedno wejście więc dwa przyciski odpadają.
    Już myślałem żeby wykorzystać jakoś dołożony przekaźnik do styku włącznika i napięcie silnika 24V

0
  • Relpol
  • #5 10 Mar 2017 17:36
    jam_es
    Poziom 23  

Poniżej podaję dwie propozycje - powinno działać.
    Obie bazują na dowolnym przekaźniku bistabilnym z dodatkowymi wejściami Set/Reset.
    Pamiętaj tylko o poszukaniu przekaźnika w wersji zgodnej z napięciem Twojego sterownika bramy.

Wersja I (dwa przyciski)
    Wymaga zastosowania oddzielnych przycisków Otwórz/Zamknij.
    Jeśli na kasetce wewnętrznej (IN) wciśniesz przycisk S1 (Open) to załączysz (setujesz) przekaźnik bistabilny SR.
    Spowoduje to dołączenie do układu kasetki zewnętrznej (OUT).
    Jeśli na kasetce wewnętrznej (IN) wciśniesz przycisk S2 (Close) to wyłączysz (resetujesz) przekaźnik bistabilny SR.
    Spowoduje to odłączenie od układu kasetki zewnętrznej (OUT).
    Dodatkowe diody (wystarczą zwykłe prostownicze, np. 1N4001) muszą być umieszczone, aby uniezależnić działanie obu kasetek.

Wersja II (pojedynczy przycisk)
    Bazujesz na pojedynczym przycisku sterującym, ale musisz uzyskać informację o położeniu bramy (otwarta/zamknięta).
    Załóżmy, że brama jest zamknięta, to masz zwarte styki CLS.
    Wewnątrz garażu naciskasz przycisk S1 (IN).
    Powoduje to podanie sygnału na wejście S przekaźnika SR (setujesz).
    Brama zaczyna się otwierać i masz zaktywowany zewnętrzny przycisk S1 (OUT).
    Gdy brama jest otwarta, to zwarte są styki OPN. Wchodzisz do garażu i naciskasz wewnętrzny przyciski S1 (IN).
    Powoduje to podanie sygnału na wejście R przekaźnika SR (resetujesz).
    Brama zaczyna się zamykać, a przycisk zewnętrzny S1 (OUT) jest deaktywowany.
    Dodatkowe diody (wystarczą zwykłe prostownicze, np. 1N4001) muszą być umieszczone, aby uniezależnić działanie obu kasetek.

0
  • #6 10 Mar 2017 21:19
    Pittt
    Poziom 31  

SET/RESET to bym unikał bo układ może zgłupieć jak nie dostanie sekwencji sygnałów.
    Potrzebny dodatkowy przekaźnik odcinający od sterowania zewnętrzny przycisk.
    W zależności od obostrzeń jakie sobie ustalisz, zasilisz go albo z krańcówki Brama_Zamknięta (przycisk zewnętrzny aktywny do puki brama się nie zamknie na dobre) lub z krańcówki Brama_Otwarta (będziesz mógł tylko zamknąć).

0
  • #7 11 Mar 2017 06:31
    ajpier
    Poziom 37  

Same napięcie ze sterownika bramy będzie odseparowane od reszty, krańcówki najazdowe też mogę dobudować ale tak patrze na ten schemat a dokładnie na wejścia S R. Względem czego mają one dostać napięcie.

0
  • #8 13 Mar 2017 11:20
    szczupx
    Poziom 19  

ajpier napisał:
    W centrali jest tylko jedno wejście więc dwa przyciski odpadają.
    Już myślałem żeby wykorzystać jakoś dołożony przekaźnik do styku włącznika i napięcie silnika 24V

Co to za sterowanie?
    Silnik 24V? DC czy AC?

0
  • #9 14 Mar 2017 18:10
    ajpier
    Poziom 37  

Silnik jest na 24V DC. Napęd to Beninca JM.3

0
  • #10 15 Mar 2017 12:39
    szczupx
    Poziom 19  

Dioda + przekaźnik wpięte równolegle z silnikiem i masz sygnał "trwa zamykanie".
    Jeśli wcześniej naciśnięty był przycisk wewnętrzny, to załączamy blokadę przycisku zewnętrznego.
    Na przekaźnikach dość ciężko to rozgryźć, najprościej dać jakiś prościutki PLC.

Mocno nieeleganckie no ale inaczej tego nie widzę, ponieważ sterowanie napędu faktycznie nie posiada wejść otwórz/zamknij
    Być może rozsądniejsza będzie wymiana sterowania, o ile da się coś dopasować bo silnik z enkoderem.

0
  • #11 15 Mar 2017 19:47
    ajpier
    Poziom 37  

Co to znaczy wymiana sterownika. To nie jest porada adekwatna do zadanego pytania. Jaki miał by to być sterownik który sprosta temu wyzwaniu. Producent, typ, itp.
    Zresztą nie interesuje mnie wymiana sterownika tylko rozwiązanie problemu na tym urządzeniu. Jak ktoś ma pomysł niech go przedstawi od A do Z a nie że prosty programik załatwi sprawę.
    Jaki program?, na czym, schemat, wsad, konkretnie.

0
  • #12 15 Mar 2017 21:05
    Pittt
    Poziom 31  

ajpier napisał:
    Jak ktoś ma pomysł niech go przedstawi od A do Z ...

dostałeś prosty pomysł gdzie musisz zainwestować 15 zł w krańcówkę ale nie umiesz z niego skorzystać.
    Poproś więc konkretnie - o usługę. Nikt się tobie sam nie będzie narzucał i dopytywał czy wszystko dokładnie rozumiesz.
    Jeśli proste rzeczy ci nie odpowiadają to dostajesz "projekty" na PLC.
    Następny będzie być może na wymianę bramy...

0
  • #13 15 Mar 2017 21:43
    jam_es
    Poziom 23  

Cytat:
    Jak ktoś ma pomysł niech go przedstawi od A do Z

W swoim poście #5 zamieściłem konkretne rozwiązanie.
    Wystarczy trochę zaangażowania oraz technicznych umiejętności, żeby to wdrożyć.

Od dłuższego czasu na elektrodzie widzę posty ludzi, którzy mimo braku umiejętności i wiedzy koniecznie sami chcą rozwiązać problem.
    Nie mają zielonego pojęcia jak to zrobić i oczekują gotowego rozwiązania podanego na tacy, najlepiej na wczoraj.
    Ludzie - opanujcie się i weźcie się do myślenia oraz pracy. A jeśli nie chce się Wam, to zlećcie to specjalistom i dajcie im uczciwie zarobić na chleb z szynka ;-)

0
  • #14 16 Mar 2017 10:01
    szczupx
    Poziom 19  

Pittt napisał:
    "projekty" na PLC

najtańszy nowy plc kosztuje 220zł, używkę da się kupić za grosze.
    Po co się męczyć z przekaźnikami?

Pittt napisał:
    Następny będzie być może na wymianę bramy...

Wymiana płyty sterującej napęd, na taką posiadającą wejścia otwórz/zamknij, rozwiązuje problem praktycznie od ręki i nie trzeba robić jakichś dziwnych przeróbek. Koszt też podobny.

0
  • #15 16 Mar 2017 10:26
    Pittt
    Poziom 31  

szczupx napisał:
    najtańszy nowy plc kosztuje 220zł, używkę da się kupić za grosze.
    Po co się męczyć z przekaźnikami?

Z czym się masz zamiar tak męczyć ?
    Jeśli dla ciebie dołożenie JEDNEJ krańcówki to męczarnia to szczerze współczuję.

szczupx napisał:
    Wymiana płyty sterującej napęd, na taką posiadającą wejścia otwórz/zamknij, rozwiązuje problem praktycznie od ręki i nie trzeba robić jakichś dziwnych przeróbek. Koszt też podobny.

chyba nie zrozumiałeś problemu autora

0
  • #16 16 Mar 2017 11:08
    szczupx
    Poziom 19  

Pittt napisał:
    Jeśli dla ciebie dołożenie JEDNEJ krańcówki to męczarnia to szczerze współczuję.

Rozrysuj proszę układ przekaźników który zapewni wymaganą funkcjonalność, bo ja twierdzę że będzie potrzebnych kilka sztuk połączonych w dość skomplikowany sposób żeby to działało

Pittt napisał:
    chyba nie zrozumiałeś problemu autora

W jaki sposób mija się to z założeniami?

0
  • #17 16 Mar 2017 11:29
    Pittt
    Poziom 31  

post #6. tam nie ma co rysować.
    przekaźnik wypada bo krańcówkę autor chce dostawić a nie korzystać z wbudowanej.
    więc zamiast przekaźnika dodatkowa krańcówka - JEDNA. reszta j/w.

0
  • #18 16 Mar 2017 11:34
    szczupx
    Poziom 19  

I co ta krańcówka ma dokładnie robić bo nie kumam. Odciąć zasilanie zewnętrznego przycisku? Wtedy z zewnątrz będzie można bramę tylko zamknąć. A ma się dać też otworzyć.

0
  • #19 16 Mar 2017 11:56
    Pittt
    Poziom 31  

Tak. Jednak ja źle zrozumiałem potrzeby autora.

0
  • #20 16 Mar 2017 14:10
    ajpier
    Poziom 37  

jam_es napisał:
    Cytat:
    Jak ktoś ma pomysł niech go przedstawi od A do Z

W swoim poście #5 zamieściłem konkretne rozwiązanie.
    Wystarczy trochę zaangażowania oraz technicznych umiejętności, żeby to wdrożyć.

To nie jest konkretne rozwiązanie. Taki układ nie ma prawa działać i zadałem ci proste pytanie względem czego Wejścia S i R mają dostać napięcie a ty mi się tu wymądrzasz. Tak, oczekuję konkretnej odpowiedzi bo zadałem konkretne pytanie

0
  • #21 16 Mar 2017 14:24
    szczupx
    Poziom 19  

ajpier napisał:
    oczekuję konkretnej odpowiedzi bo zadałem konkretne pytanie

A my w takim razie oczekujemy konkretnej gratyfikacji finansowej.
    Może jeszcze któryś z nas ma podjechać i zrobić na własny koszt?

0
  • #22 16 Mar 2017 19:11
    ajpier
    Poziom 37  

Tam też byłeś taki mądry. Sam cwaniaczku pytania zadajesz a tu mi będziesz cwaniakował? Żadnej konkretnej odpowiedzi nie dałeś a będziesz mi się tu w temat wpierdalał.
    Zamykam ten temat bo widzę że jakby ktoś wiedział jak to zrobić w prosty sposób bez odsyłania po nowy sterownik lub kupno dodatkowych urządzeń za ileś set złotych to by dawno problem był rozwiązany.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

0