Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wasz najstarszy sprzęt warsztatowy.

TechEkspert 12 Mar 2017 23:27 13155 48
    M4J3R0
    Poziom 10  
    Austriacki Unigor 1 prawdopodobnie z 1960r.
    Prawdziwy majstersztyk którego używam na co dzień. Bardzo przydatną funkcją jest pomiar natężenia prądu do 30A.
    Zasilany jest baterią R10 która jest ciężko dostępna za to łatwo dostać baterię 2R10 którą wystarczy rozciąć i ma się 2 baterię R10 :D

http://www.radiomuseum.org/r/goerz_unigor_1_type_226201.html
    pikarel
    Poziom 32  
    To są moje stare mierniki z lat 70-tych (Lavo3, V640) i 80-tych (UM111), które mam i są sprawne.

Inne moje mierniki z tamtych lat (Lavo 21, inny UM111, radzieckie C4317, C4352) mają nowych właścicieli, niestety bez mojej wiedzy i zgody :(
    Qdlaty78
    Poziom 12  
    Najstarszy u mnie jest miernik uniwersalny z lat 50, który gdzieś leży i nie pamiętam nawet jak się nazywa.. to był mój pierwszy miernik, niestety coś na niego upadło i tak nieszczęśliwie pękła szybka, że uszkodziła ustrój. Na co dzień używam też UM-111B A dodatkowo oscyloskop OS-170 (czeka aż mu może kiedyś zasilacz +100V naprawię) z 1974 oraz w KR7203A, też z lat siedemdziesiątych (sprawny)
    Mam jeszcze f-miarkę i generator RC - chyba początku lat 80 - nieużywane, bo czasu na zabawę nie ma.. Ale jak tylko będę miał czas....:)
    TechEkspert
    Redaktor
    @M4J3R0 ten zakres 6A/30A załatwiony jest jakimś zewnętrznym bocznikiem, czy zakres zależy od sposobu podłączenia przewodów pomiarowych?
    tzok
    Moderator Samochody
    Kolekcję mierników analogowych już pokazywałem:
    Wasz najstarszy sprzęt warsztatowy. Wasz najstarszy sprzęt warsztatowy.
    LAVO 1, LAVO 21, UM-3, UM-4, UM-4a, UM-4B, UM-110, UM-112, UM-112B, OM4, OMV, UM-200, UM-202, UM-203, UM-206, UM-207, UM-221, UM-Z2, UM-Z3, V640.
    Najstarszy egzemplarz to UM-3 z 1963 roku (niestety niesprawny, wszystkie pozostałe mierniki widoczne na zdjęciach są sprawne). Poza tym mam jeszcze cyfrowe DM-56 i MUC-2000.
    Oprócz mierników mam:
    generator funkcji Meratronik G-432,
    generator funkcji Zopan KZ-1405,
    ...i trochę bardziej współczesnego sprzętu (lata '90):
    generator funkcji GoodWill GWG-8015G (jeszcze z czasów Good Will Instrument, nie współczesna produkcja GW-Instek),
    oscyloskop C1-112A,
    oscyloskop Hameg HM 203-7,
    tester (kalibrator) oscyloskopów Hameg HZ 60-2.
    pawelr98
    Poziom 37  
    U mnie jedynie Stary multimetr UM-3A. Używam głównie do pomiaru prądu. Ostatnio kupiłem koszyk na ogniwo R6 który to zamierzam wstawić jako alternatywę dla droższych ogniw R10.
    DarkSoul2017
    Poziom 8  
    bertolbaleron napisał:
    szogun napisał:

Super ! Tylko "lutola " jakaś nowoczesna ! Ja mam jeszcze "jajowatą " z lat sześćdzisiątych i śmiga ! Trzy razy skracałem bo gwinty poszły ale wyrzucić żal ...
    Żadna Lutola... To jest lutownica produkcji ZDZ. http://www.zdz.lodz.pl/oferta-produktowa/46-lutownice-transformatorowe.html Produkowana niezmiennie od chyba 40 już lat :) Ta moja ma ledwo kilka lat.

Przy okazji chcę podziękować za ten temat. Bardzo fajna inicjatywa! Mam nadzieję, że jak najwięcej użytkowników pochwali się swoimi szrotami ;)

Pozdrawiam, SM.

Domniwam po wyglądzie, że mój ojciec ma dokładnie taką samą lutownicę. :) Sam jeszcze nie aż tak dawno lutowałem nią zanim moja Zhaoxin936D wróciła z seriwsu. :) Nawet bym przy niej został, bo jest kompaktowa i lekka, ale jednak piekielnie wkurzało mnie to, że szybko zachodził nagarem grot i nie chciała lutować, oraz częsta konieczność wymieniania grotu. W mojej stacji lutownicznej ponad mimo że chińska ponad rok mam fabryczny grot i wciąż ma się świetnie.
    Tommy82
    Poziom 40  
    @DarkSoul2017
    Mowa o narzędziach. To był kiedyś sprzęt serwisowy. Nikt 100 lat temu nie naprawiał telewizorów natomiast większość fachowców potrafiła robić rzeczy których dziś praktycznie nikt nie potrafi. Mam na przykład na wsi stolik okrągły ze zrobioną szachownicą. Dziadek miał taki kaprys żeby go zrobić bo Babcia w szachy grac lubiła. Jak Babcia mówiła ze to dziadek zrobił i łóżka też i szafę i okna i kredens to jako mały brzdąc myślałem ze mnie za wala robi bo ja ledwo gwoździa prosto wbić potrafiłem a Babcia czasem lubiła nas robić w trąbę żebyśmy zbyt łatwo w byle głupotę nie wierzyli.

@Bieda z nędzą
    Istotnie stary sprzęt po dziadkach jest najczęściej niezniszczalny.
    Do starych kluczy Kuźni nowoczesne marketowe startu nie mają. Nowe obcęgi można czasem na gwoździu złamać starymi można gwoździe ucinać zaciskając w je w imadle.

@tzok
    Super kolekcja super hobby fajnie że jest ktoś kto o takie rzeczy dba.
    pikarel
    Poziom 32  
    Często tak jest, że gniot i rzęch w jednych oczach - w innych to perełka historii.
    Pamiętam, że firma Grundig nie mając w swoim muzeum jednego z pierwszych typów magnetofonu - ogłosiła w prasie, że poszukuje go. Za dostarczony model właściciel wybrał dowolne przez siebie wybrane wyposażenie RTV produkcji firmy Grundig,
    wówczas sporej wartości (lata 70-te).
    Nazwisko tej osoby również zostało umieszczone w informacji o eksponacie.

Warto dbać o sprzęt nie tylko wtedy, gdy jest nowy, ale także po czasie jego świetności, po latach; wciąż sprawny, na naszych oczach, powoli staje się eksponatem.
    janjan
    Poziom 14  
    Mój oscyloskop C1-112A produkcji ZSRR, do dzisiejszego dnia działa prawidłowo i chętnie z niego korzystam.
    Pozdrawiam
    ALIBABA I
    Poziom 23  
    Temat na HydePark więc można, raczej można , to nie jest sprzęt warsztatowy Wasz najstarszy sprzęt warsztatowy.
    100 procent sprawne to jest do aut ,żartem napiszę, warczy burg,,, trabaaant no i nie wiem ile marek aut było wtedy oferowane.
    Grzegorz740
    Poziom 32  
    Mój najstarszy sprzęt warsztatowy to :

Wasz najstarszy sprzęt warsztatowy. Wasz najstarszy sprzęt warsztatowy.
    Grzegorz740
    Poziom 32  
    Jeszcze posiadam omomierz taki jak na zdjęciu.

staszeks
    Poziom 27  
    Wasz najstarszy sprzęt warsztatowy.Wasz najstarszy sprzęt warsztatowy.Wasz najstarszy sprzęt warsztatowy.
    W testerze układów logicznych braki żarówek
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto