Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator obrotów wentylatora komputerowego

Akwin 01 Oct 2007 16:37 73897 48
    DntSLn
    Level 22  
    Taki mały OT:

Potrzebuję regulator obrotów do kilku wentylatorów, a mam tylko coś takiego: PrimeCooler PC AFSC1.

Wpadłem więc na pomysł podpięcia kilku (około 4) wentylatorów pod właśnie ten regulator za pomocą jednego z rozdzielaczy dostępnych na allegro za około 5zł. Zastanawiam się jednak czy ten regulator nie ulegnie spaleniu kiedy podepnę pod niego aż tyle wentylatorów.

Zależy mi na szybkiej regulacji kilku wentylatorków, a nie stać mnie na razie na panel za 100 czy 200zł.

Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam!
    Linoge
    Level 27  
    w srodku jest jakis prosty ukladzik oraz maly tranzystor ktorego prad z tego co pamietam wynosci kolo 1A wiec bedzie pracowal na granicy nie lepiej samemu sklecic uklad z buzem oraz 555 w miare prosty a obciazalnosc znaczna i sie nie grzeje :)
    marekk871
    Level 10  
    i dobrze sprawdza sie ten regulator co zrobiłes??
    mc20
    Level 10  
    Witam

Czy wie ktos jaki mikrokontroler wybrac, zeby zbudowac panel do sterowania wentylatorkami, pilnowania temperatury, mierzenia czasu dzialania kompa, obslugi LCD i komunikacji z programem przez USB.

Wiem ze to wysokie wymagania i da sie to zrobic latwiej, ale to ma byc projekt na techniki mikroprocesorowe na uczelni, wiec musi byc na uP..

Nie mam pojecia jaki wybrac mikrokontroler, zeby mial 4x PWM, 4x termometr, osluge LCD i USB.
    holcer
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ilubek wrote:
    Witam

A ja polecam ten prosty schemat

A to co na jego bazie zrobiłem

Witajcie. Wiem, że temat trochę stary, ale myślę, że jeszcze nie na tyle, żeby w nim nie pisać. Otóż Montuję właśnie chłodzenie wodne do swojego PC'ta i potrzebuję regulacji do 4-ech wentylatorów 80mm. Wszystko fajnie (schemat), ale potrzebuję rady odnośnie modyfikacji go. Nie znam się na tyle na elementach elektronicznych, żeby samemu je dobrać i odpowiednio w całość to połączyć. Tak więc chodzi o to, że chciałbym do tego dodać jeszcze 2 diody (zieloną 3mm i czerwoną 3mm, albo jedną 2-u kolorową ziel.-czerw. 3mm, jeśli dorwę takie 4 :D) i przełącznik tzw. hebelkowy (na każdy "zestaw" obsługujący 1 wentylator). Tak więc chciałbym, aby każdy wentylator był regulowany i chodził gdy przełącznik jest "do góry" i wtedy świeciła się zielona dioda, a gdy przełącznik dam "na dół" - żeby się wentylator wyłączył i zapaliła tylko dioda czerwona. Jeśli wyjaśniłem coś nie jasno, (mam do tego talent ;) ) to pytajcie ;).
    Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc. Za gotowy schemacik 20ptk :D.
    Pozdrawiam
    Holcer

P.S. Ok. Poszperałem, posiedziałem trochę i coś takiego "opracowałem":
    Będzie to działało? Wiem, że schemat jest od strony wizualnej niegodny, ale na szybko go opracowałem ze schematu podanego wyżej. Czy zadziała to też z diodą dwu-kolorową? Na przykład taką: LED RED-GREEN? Wiem, wiem - to jest 5 mm. Czy przy zmianie wielkości zmieniają się parametry rezystora za diodami?
    Pozdrawiam

Przemyślałem sprawę i jednak nie jest mi potrzebna regulacja każdego wentylatora z osobna. W końcu one i tak w rządku są zmontowane, więc działają jak jeden "podłużny" ;). Jednak pozostaje przy pomyśle włączania każdego osobno i sygnalizującej diodzie dla każdego.Popełniłem więc następujący schemat :

Będzie to działało?
    Czy takie połączenie 4-ech wentylatorów nie spowoduje, jakichś zmian np. w napięciu - że na każdy pójdzie po 3V, a nie 12.
    Tak samo z diodami - jakie rezystory dać (i czy aby nie trzeba dać "przed" diodę, a nie za?) dla diod 3mm, a jakie dla 5mm?
    Jakie wartości dać dla potencjometra P1? Jakie dobrać rezystancje dla R1, R2 i R3'jek? Czy zasili się to spokojnie jednym molex'em?
    W sumie jest to 8 diod i 4 wentylatory :?. Molex to "uciągnie"?
    Wiem, że pytań trochę dużo, ale sądzę, że taki schemat sprawdzony się przyda na forum - ładny i praktyczny panel sterujący na przód komputera, który można zrobić z potencjometra, diod sygnalizujących i 4-ech przełączników.
    Pozdrawiam
    holcer
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ok - schemat jak się okazuje jest w porządku. Sprawdzony przez kolegów modliszka i Dar.El w temacie Regulacja 4-ech wentylatorów do PC+diody - Potrzebna pomoc.. Wartości do schematu:

R1 = 260/240 Ω,
    R2 = 1 kΩ,
    R3 = zależy od zastosowanej diody - tu prawdopodobnie 300 Ω,
    P1= 1 kΩ.

Na układ LM317 należy zastosować radiator, bo może się grzać. Dodatkowo dowiedziałem się, że tak na prawdę
    Quote:
    nie uzyskasz 12V na wyjściu, LM317 tego nie zrobi
    więc dobrze wziąć to też pod uwagę montując układ dla jednego wentylatora - podany parę postów wcześniej.
    Pozdrawiam
    Holcer
    wolny LOPEZ
    Level 13  
    ilubek wrote:
    Witam

A mógłbym zamiast potencjometru wsadzić termistor???

Piszę tu żeby nie zakładać nowego tematu.
    przemo.t
    Level 27  
    Mozesz, ale musisz tez dobrac R2 do wartosci termistora
    hehehehuhuhu
    Level 19  
    witam. czy zamiast termistora lub potencjometru mogę dać sensor DS18B20 ?
    P.
    C3-PO
    Level 12  
    Chyba najprostszy jaki może być, prostszych nie znalazłem. Najważniejsze ze działa - sam mam w swoim komputerze wszystkie wentyle sterowane takimi właśnie kontrolerami : )
    Sądzę, ze ten obrazek wszystko już wyjaśnia : )

hehehehuhuhu
    Level 19  
    witam.
    Dlaczego mi według tego schematu działa na odwrót ?, jak temperatura rośnie to wentyl zwalnia dodam że zamiast potencjometru dałem termistor.
    P.

wolny LOPEZ wrote:
    ilubek wrote:
    Witam

A mógłbym zamiast potencjometru wsadzić termistor???

Piszę tu żeby nie zakładać nowego tematu.
    hehehehuhuhu
    Level 19  
    Poczytaj o lm317 to będziesz wiedział że na tym nie wyciśniesz 12v na wyjściu, ja również próbowałem-kombinowałem i otrzymywałem na wyjściu z lm317 niecałe 10v. poszukaj schematu na lm358 lub podobnych :D.
    P.
    Szmitus
    Level 10  
    Ale schemat ma na wyjściu 10,5V.

Po podpięciu do kompa mam max 1000-1100 RPM, trochę mało
    hehehehuhuhu
    Level 19  
    Wygląda na to że przeczytałeś dwa pierwsze posty z tego tematu i poczułeś podnietę :D
    ciekawi mnie jak zmierzyłeś ilość obrotów swojego wiatraczka:?:
    Nic nie pisałeś jaki to wentylatorek i jakie fabrycznie ma max obroty,
    na wyjściu lm317 ile masz volt jak ustawisz obroty na full ?
    masz jakiś miernik ?, zasilacza masz sztywno +12v żadnego spadku?, przykładowo ja na +12v mam ok 11,60v
    P.

Szmitus wrote:
    Ale schemat ma na wyjściu 10,5V.

Po podpięciu do kompa mam max 1000-1100 RPM, trochę mało
    obelix2
    Level 21  
    hehehehuhuhu wrote:
    witam.
    Dlaczego mi według tego schematu działa na odwrót ?, jak temperatura rośnie to wentyl zwalnia dodam że zamiast potencjometru dałem termistor.
    P.

Tutaj masz wszystko http://pl.wikipedia.org/wiki/Termistor. Pewnie kupiłeś termistor ntc
    Miles!
    Level 21  
    obelix2 - zobacz datę ostatniego postu.
    hehehehuhuhu
    Level 19  
    obelix2 wrote:
    hehehehuhuhu wrote:
    witam.
    P.

Tutaj masz wszystko http://pl.wikipedia.org/wiki/Termistor. Pewnie kupiłeś termistor ntc

obelix2- chciałeś pomóc, dzięki ale dałem sobie spokój,

obelix2- mogłeś napisać że trzeba usunąć kropkę za linkiem który podałeś :D

P.