Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Car Audio (tablet wzm tuba) - Podlaczenie tabletu wzmacniacza oraz tuby.

11 Mar 2017 12:46 3123 26
  • Level 7  
    Witam posiadam Audi A3 8l 2001r po lifcie, wpadlem na pomysl wymiany oryginalnego radia na tablet wraz z wzmacniaczem Panasonic CY-PA2003N + Skrzynie Basowa Hifsonic (nie znam modelu). W Audi posiadam oryginalny wzmacniacz w bagazniku po lewej stronie chyba z jakas mala tuba nie jestem pewien ale czuc bass po plecach.
    Mialem juz kiedys podlaczony ten oto wyzej wymieniony (panasonic) wzmacniacz + skrzynie w Peugeot 206 z jakims tam radiem pioneer za pomoca chinch i bylo ok. Lecz nie mam pojecia jak podlaczyc glosniki w audi do tabletu .
    W audi z tylu za radiem posiadam 4 kostki
    1 - od dolu zasilanie
    2- glosniki przod
    3- wzmacniacz i tylne glosniki
    4- 1 kable fioletowo bialy nie wiem do czego nic sie nei dzieje jak go wypne.

Tutaj wypisze to co wiem jak zrobic.
    -wiem jak podlaczyc zasilanie do tabletu po przekreceniu stacyjki
    -wiem jak zmodyfikowac soft w tablecie
    -wiem ze sygnal audio musi wyjsc za pomoca aux lub mozna go tez w sofcie przezucic na wyjscie micro usb.
    Prosilbym o pomoc jak to wszystko zrobic aby efekt byl fajny.

Nizej dam zdjecia jakie wejscia posiada moj wzmacniacz. Car Audio (tablet wzm tuba) - Podlaczenie tabletu wzmacniacza oraz tuby. Car Audio (tablet wzm tuba) - Podlaczenie tabletu wzmacniacza oraz tuby.
  • Level 7  
    To czytaj ze zrozumieniem, napisalem ze nie wiem jak podlaczyc do tabletu glosniki.
    Nie jestem elektronikiem dlatego pisalem chyba jak bym wiedzial wszystko to bym tutaj nie zakladal postu.
  • Level 41  
    Musisz praktycznie całkowicie olać fabryczną instajację audio.
    Ominąć fabryczny wzmacniacz i wpiąć się swoim bezpośrednio w kable idące do głośników.
  • Level 7  
    Nastepne pytanie glosniki do wzmacniacza podlaczam do ktorego wejscia?
    Skrzynie basowa do ktorego wejscia?
    Jesli bede mia te wszystkie informacje bedzie prawdopodobnie ukonczone.
    Chcialbym dac jeszcze regulator glosnosci w ramce 2 din od tabletu, pytanie jest takie czy moge go dac na kablu aux?
    Pozwole sobie dac link ktorym sie na poczatku wzorowalem.
    http://www.pcworld.pl/porada/Tablet-Nexus-7-jako-komputer-samochodowy,399197,3.html

Dodano po 1 [minuty]:

Karaczan wrote:
    Musisz praktycznie całkowicie olać fabryczną instajację audio.
    Ominąć fabryczny wzmacniacz i wpiąć się swoim bezpośrednio w kable idące do głośników.

Lecz jak to ominac tylne glosniki wychodza z fabrycznego wzmacniacza.
    Musialbym rozebrac tapicerke tylna, dobrac sie do tego wzmacniacza fabrycznego, wypiac kable od glosnikow i wpiac je do mojego wzmacniacza?
  • Level 41  
    Przednie, tylne głośniki, skrzynia...
    Za mało kanałów w tym wzmacniaczu.
    Ogarnie ALBO przód, ALBO tył, ALBO skrzynię.

Więc dyskusja nie ma sensu.

Potrzebujesz przynajmniej jeszcze jednen taki wzmacniacz i wykorzystać wzmacniacz fabryczny.

Darujmy to sobie, bo pytając o takie podstawy, to sam takiej instalacji nie ogarniesz...
  • Level 7  
    To kupie to co będzie potrzebne :)
    Dało by się zrobić tak aby z tego wzmacniacza działała skrzynia tylko a kostki oryginalne od głośników i tamtego wzmacniacza wpiąć w 2 wzmacniacz tak jak to jest w tym linku wyżej co napisałem, koleś tam z kostek wchodzi głośnikami na wzmacniacz.
  • Level 27  
    Weź tablet podłącz przez aux do tego radia co masz i będzie gitara. Jak nie ma aux to każdy porządny serwis ca ci taki dorobić. A jak chcesz da desce mieć tablet zamiast radia do przenieść je do schowka i po kłopocie.
  • Level 41  
    Quote:
    Dało by się zrobić tak aby z tego wzmacniacza działała skrzynia tylko a kostki oryginalne od głośników i tamtego wzmacniacza wpiąć w 2 wzmacniacz...

Oczywiście że tak. Ale tak czy siak musiałbyś przerabiać instalację.
    Z tego co wiem głośniki przednie napędzane są radiem, tył i sub fabrycznym wzmacniaczem.
    Więc i tak gdzies pod deską musisz je przeciąć, doprowadzić do wzmacniacza, wrócić od wzmacniacza do głośników. To samo z tyłem, tylko krótsze kable potrzebne...

A taka dłubanina z niespecjalnym stanem wiedzy skonczy się efektem porównywalnym do tejże wiedzy (bez obrazy) ;)

Lepiej oryginał odłączyć i poprowadzić nowe kable. Łatwiej podłączyć coś na nowo niż najpierw dochodzić co do czego, gdzie, a potem to przerabiać. I w razie problemów lub z innych względów łatwiej podpiąć jak było.
    Z fabrycznej kostki tylko zasilania do tabletu sobie weź. Chyba że fabryczne radio ma CAN. To ACC trzeba by "dorobić".
  • Level 7  
    Jestem elektrykiem także montaz kabli i podlaczanie nie bedzie problemu tylko pierwszy raz robie cos z car audio :)
    Dobra to robimy tak:
    1: biore oryginalna kostke z zasilaniem, bedzie to wzbudzanie tabletu i jego zasilanie
    2: odpinam kostke od wzmacniacza, bedzie nie uzywana wgl
    3: kostka z glosnikami przednimi zostaje zostana poprowadzone od niej kable do wzmacniacza (w bagazniku)
    4: kable od tylnych glosnikow odpinam i prowadze sobie nowe (tez do bagaznika)
    5: kupuje kabel aux-chinch i prowadze od tabletu do bagaznika do wzmacniacza
    I teraz pytanie wzmacniacz dostanie sygnal audio tymi oto chinchami i do niego mam podpiac przednie i tylne glosniki?
    I musze kupic 2 wzmacniacz do skrzyni basowej ? Car Audio (tablet wzm tuba) - Podlaczenie tabletu wzmacniacza oraz tuby.
    Ja to widze tak tylko nie wiem skad wziasc sygnal na 2 wzmacniacz? Chyba ze nie trzeba i da sie to zrobic na 1?
  • Helpful post
    Level 41  
    Musisz kupić 3ci wzmacniacz do skrzyni basowej!
    Czemu 3ci? Bo 2gi musisz kupić na tylne głośniki. :P

To co masz jest 2kanałowe, choć to niezły potworek ;)
    Więc jego dałbym na subwoofer, tam potrzeba mocy. A ten klocek ma jej pod dostatkiem.
    A kupić inny, słabszy wzmacniacz 4 kanałowy dla głośników przednich i tylnich.

Kwestie sygnałów dla 2ch wzmacniaczy rozwiążesz splitterami chinch. W koncu muszisz podać stereo z tabletu na 5/6 wejść wzmacniaczy.
    Ew jakiś panel volume/fader/balance/sub i niech on dzieli. Sterowanie głośnością za pomocą ekranu tabletu jest mało funkcjonalne.

Kable zasilające wzmacniacze muszą być naprawdę solidne. Szczególnie dla tego Panasa.
    RCA wysokiej jakości, prowadzone jeśli się da z dala od innych wiązek elektrycznych, np tunelem środkowym.
    Problemem może być jeszcze ładowarka tabletu. Może i pewnie będzie siać śmieci w tor audio.
  • Level 7  
    Karaczan wrote:
    Musisz kupić 3ci wzmacniacz do skrzyni basowej!
    Czemu 3ci? Bo 2gi musisz kupić na tylne głośniki. :P

To co masz jest 2kanałowe, choć to niezły potworek ;)
    Więc jego dałbym na subwoofer, tam potrzeba mocy. A ten klocek ma jej pod dostatkiem.
    A kupić inny, słabszy wzmacniacz 4 kanałowy dla głośników przednich i tylnich.

Kwestie sygnałów dla 2ch wzmacniaczy rozwiążesz splitterami chinch. W koncu muszisz podać stereo z tabletu na 5/6 wejść wzmacniaczy.
    Ew jakiś panel volume/fader/balance/sub i niech on dzieli. Sterowanie głośnością za pomocą ekranu tabletu jest mało funkcjonalne.

Kable zasilające wzmacniacze muszą być naprawdę solidne. Szczególnie dla tego Panasa.
    RCA wysokiej jakości, prowadzone jeśli się da z dala od innych wiązek elektrycznych, np tunelem środkowym.
    Problemem może być jeszcze ładowarka tabletu. Może i pewnie będzie siać śmieci w tor audio.

Czyli musze kupic jeszcze dwa wzmacniacze? bo sie troche pogubilem :)
    Jesli chodzi o sterowanie volume to myslalem dac potencjometr pomiedzy aux-chinch.
    A jesli chodzi o ladowarke to zawsze mozna dac filtr na masie aux, nie wiem czy to jest ok pomysl ale widzialem taka odpowiedz w jakims temacie tutaj na forum.
  • Level 41  
    Taki tam żarcik z tymi 3ma wzmacniaczami.
    Kup 4kanałówkę do napędu głośników drzwi. A ten co masz jest w sam raz dla skrzyni basowej.
  • Level 7  
    Karaczan wrote:
    Taki tam żarcik z tymi 3ma wzmacniaczami.
    Kup 4kanałówkę do napędu głośników drzwi. A ten co masz jest w sam raz dla skrzyni basowej.

Znasz jakas godna polecenia bo nie chce sie wkopac z czyms?
    Bede musial prowadzic nowe kable do glosnikow w drzwiach prawdopodobnie?
    Mam jeszcze jedno pytanie do czego sluzy wejscie w tym wzmacniaczu (speakers input).
  • Level 41  
    Generalnie nie siedzę w sprzęcie audio, ale parę instalacji się zrobiło.
    W wyborze klocków niech się ktoś bardziej obeznany w rynku wypowie.

Speakers Input to wejście sygnału wysokopoziomowego. Można tam podpiąć wyjścia głośnikowe radia, jeśli radio nie posiada wyjść RCA. W twoim przypadku zbędne.

Co do kabli głośnikowych w dzwiach... Jak nie planujesz aktualnie wymiany głośników fabrycznych to ja bym na razie zostawił to co jest. Najwyżej jak chcesz to doprowadź nowe do słupków, można z zapasem gdzieś z metr, by kiedyś dociągnąć do głośników.
    W przyszłości, przy okazji wymiany głośników w drzwiach ogarniesz tam.
  • Level 7  
    A jezeli chcialbym jeszcze 2 glosniki z tylu na polce to moge je wpiac do wzmacniacza od skrzyni basowej?
    To jezeli mam nie dociagac nowych kabli do przodu to wykorzystam z kostki oryginalnej, ale do tylnych glosnikow i tak musze nowe dociagnac bo one sa polaczone z oryginalnym wzmacniaczem.
  • Level 27  
    Każdy głośnik można zasilić tylko jednym kanałem we wzmacniaczu! Im więcej głośników tym więcej kanałów musisz mieć. Wyjątkiem jest sub który potrzebuje mostka (2ch kanałów)

I za bardzo już kombinujesz. Po co ci jeszcze jedne głośniki. Właściwie to porządny przód i sub wystarcza.
  • Level 7  
    adam_1991r wrote:
    Każdy głośnik można zasilić tylko jednym kanałem we wzmacniaczu! Im więcej głośników tym więcej kanałów musisz mieć. Wyjątkiem jest sub który potrzebuje mostka (2ch kanałów)

I za bardzo już kombinujesz. Po co ci jeszcze jedne głośniki. Właściwie to porządny przód i sub wystarcza.

No ale mam oryginalne glosniki z tylu wiec szkoda ich nie wykorzystac, a chcialem jeszcze glosniki na polce w bagazniku, czyli jesli chcialbym 6 glosnikow to musze kupic wzmacniacz 6 kanalowy tak?
  • Level 27  
    Dokładnie. I dodatkowy na suba. Najlepiej sprzedaj wszystko co tam masz i zacznij od początku czyli dobrego przodu. Da to dużo lepszy dźwięk niż cały czas dokładanie kolejnych głośników.
  • Level 7  
    Spoczko 1 wzmacniacz mam do skrzyni ten Panasonic 1200w, drugi 6 kanalowy musze kupic + 6 glosnikow mozecie dac jakies propozycje bo nie znam sie.
  • Level 27  
    Zdecyduj się. Piszesz że masz głośniki z tyłu a teraz że 6 głośników musisz kupić. Jak chcesz coś w miarę to jedna para będzie kosztowała 300zł. Wzmak szesciokanalowy jak znajdziesz to najtaniej 800zł. To już lepiej kupić przykładowo morel maximo za 550zł i do tego jakiś używany wzmacniacz typu sony, alpine czy helix. Zagra to już fajnie, a kasy zaoszczędzisz na porządny sub i ewentualny wzmacniacz do niego. No i koniecznie wygłusz drzwi jak nie masz
  • Level 7  
    No mam 4 glosniki oryginalne takie jak byly ale ludzie tutaj pisali zeby wymienic dlatego napisalem jakie kupic.
  • Level 27  
    Może jeszcze jedne na suficie i w bagażniku żeby przy otwarciu klapy było słychać? Zrób tak jak napisałem wyżej. Porządny przód i sub i będzie dużo lepiej niż milion głośników.
  • Level 7  
    A do suba i 2 glosnikow wystarczy mi 1 wzmacniacz? ten co mam czy nie?
  • Level 27  
    Odpowiedź już w tym wątku jest. Ilu kanałowy masz wzmacniacz? Przecież z tego to wynika. Do głośników przednich i suba musisz mieć albo dwa wzmacniacze 2 kanały lub jeden wzmacniacz 4 kanałowy.
  • Level 7  
    Okey to juz 90 % rzeczy wiem teraz jeszcze mam problem z regulacja glosnosci, moge uzyc potencjometru pomiedzy subem a auxem z tabletu?