Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Słaby akumulator skraca żywotność alternatora? Skutki używania słabego aku

Corcky 11 Mar 2017 13:53 8496 21
Testo
 • #1
  Corcky
  Level 7  
  Cześć,

  mam pytanie. Czy słaby akumulator (o mocy rozruchowej 60% z 540), może niszczyć alternator? Pytam, bo ostatnio dałem alternator do regeneracji (wydawał dziwne dźwięki, jakby jakieś iskry, trzaski, trudno określić) i zastanawiam się, czy słaby aku mógł tu się do tego przyczynić. Teraz - po regeneracji alternatora - tego nie słychać, choć zdarzyło się raz przez chwilę kiedy dwa razy w krótkich odstępach czasu zgasło mi auto i musiałem odpalać (z mojej winy).

  Generalnie pytam o to, czy jazda ze słabym, wysłużonym akumulatorem może mieć negatywne skutki dla alternatora? Nawet jeśli auto pali bez problemu. Wiem, że akumulator i tak będę musiał przed zimą zmienić, zastanawiam się czy nie ZDROWIEJ zrobić to już teraz.

  Pozdrawiam
 • Testo
 • Helpful post
  #2
  Wawrzyniec
  Level 38  
  Corcky wrote:
  Czy słaby akumulator (o mocy rozruchowej 60% z 540), może niszczyć alternator?
  Nie.
  Corcky wrote:
  Generalnie pytam o to, czy jazda ze słabym, wysłużonym akumulatorem może mieć negatywne skutki dla alternatora? Nawet jeśli auto pali bez problemu.
  Nie.
 • Testo
 • Helpful post
  #3
  jerry1960
  Level 36  
  Słaby akumulator to na pewno większe wyzwanie dla alternatora oraz większe zużycie paliwa. Kup teraz i będziesz pewny że zawsze ci zapali silnik.
 • Helpful post
  #4
  rafbid
  Level 33  
  Corcky wrote:
  Generalnie pytam o to, czy jazda ze słabym, wysłużonym akumulatorem może mieć negatywne skutki dla alternatora?
  Z tego co wiem to nie.
  Corcky wrote:
  Nawet jeśli auto pali bez problemu.
  Jeśli auto pali bez problemu oraz nie ma innych niepokojących oznak (np przygasanie świateł). Można uznać że akumulator jest sprawny do dalszej eksploatacji.
  jerry1960 wrote:
  Słaby akumulator to na pewno większe wyzwanie dla alternatora , oraz większe zużycie paliwa.
  Kolega chyba pomylił akumulator częściowo zużyty z akumulatorem słabo naładowanym.
 • #6
  Corcky
  Level 7  
  Dzięki za odpowiedzi ;)

  jerry1960 wrote:
  Słaby akumulator to na pewno większe wyzwanie dla alternatora , oraz większe zużycie paliwa. Kup teraz i będziesz pewny że zawsze ci zapali silnik.

  Skąd pomysł, Że słaby akumulator= większe zużycie paliwa?


  triakw wrote:
  Słaby akumulator należy wymienić .W czasie jazdy może odpaść [cela w akumulatorze]nastąpi przerwa wewnątrz akumulatora. Co może spowodować podwyższenie napięcia i uszkodzenie elektroniki.


  Czy ten akumulator nadaje się do wymiany, Twoim zdaniem?

  Mam wydruk z testu akumulatora:
  SOC: 12.85 V
  CCA NOMIN 540
  CCA FAKT. 372

  Stan techniczny akumulatora: 68% (pomiar przy temp. 10 stopni)
  Stan naładowania 100%

  Auto Peugeot 207
 • #7
  rafbid
  Level 33  
  Corcky wrote:
  Wiem, że akumulator i tak będę musiał przed zimą zmienić
  Skąd taki pomysł?
 • #8
  janusz2008
  Level 33  
  Przed którą zimą, bo ta jeszcze trwa?
 • #9
  mczapski
  Level 39  
  Ano Fajnie P 207 można spotkać z bodajże pięcioma podstawowymi wersjami silnika. A ty milczysz na ten temat. A odpowiedź czy 372 A wystarczy do rozruchu jest także tutaj, Przyjmij jako zasadę, że energii elektrycznej do pracy samochodu dostarcza alternator więc jeśli jest ten właściwy dla modelu to nie masz czym się przejmować. Akumulator ma znaczenie dla rozruchu a wszystkimi przyległościami. Więc jeśli rozruch przebiega poprawnie ( a wątpię w kontekście zapisu na starcie) to jak to mawiają nasi znamienici dygnitarze Allleluja i do przodu..
 • #10
  Corcky
  Level 7  
  Peugeot 207 1.6 hdi. Full wersja, elektryczne lusterka, climatronic, doswietlanie zakretow.

  Ktos pytal, czemu mysle o zmianie akumulatora. Ten ma juz 5 lat. Zimą zapala z solidnym uderzeniem, ciezko. Wiec podejrzewam ze ten prad rozruchowy jest zima jeszcze mnierjszy. Ale generalnie chodzi.mi o to, czy taki aku moze źle wpływać na alternator
 • Helpful post
  #11
  grala1
  VAG group specialist
  68% to i tak dobrze patrząc że akumulator ma 5lat.
  Na Twoim miejscu bym go nie wymieniał a czekał aż sam padnie.
  Moim zdaniem spokojnie przejeździsz następną zimę o ile nic Ci nie będzie kradło prądu.
 • #12
  vodiczka
  Level 43  
  grala1 wrote:
  68% to i tak dobrze patrząc że akumulator ma 5lat.
  Mój w listopadzie ub.r. miał niecałe 50% pojemności znamionowej, testu rozruchowego nie robiłem.
  Wymieniłem go profilaktycznie w grudniu po 6 i pół roku eksploatacji.
  grala1 wrote:
  Na Twoim miejscu bym go nie wymieniał a czekał aż sam padnie.
  Tu bym polemizował. Stare akumulatory padały powoli, wyraźnie czuło się utrudniony rozruch. Obecne potrafią po kilku latach paść znienacka z powodu zwarcia celi. Wielu producentów aut zaleca wymianę akumulatora po sześciu latach, nawet gdy brak sygnałów, że kończy żywot.
 • #13
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Przede wszystkim taki tester nie pokaże rzeczywistej pojemności, bo sposób pomiaru przeczy prawom fizyki, aby to było możliwe i procent z wydruku w żadnym wypadku nie będzie adekwatny, a opiera się on na przyroście rezystancji wewnętrznej (co daje spadek obciążenia) - warunek pomiaru akumulator naładowany do pełna. W "normalnym" alternatorze regulator chce utrzymać napięcie i to (prawie) wszystko, dąży on jakby do zwarcia części zwanej generatorem, który przeciążony będzie się po prostu przegrzewał ponosząc tego: czasami nieodwracalne konsekwencje, a czasami nie. Nowsze alternatory jednak mają taką linię diagnostyczną, to wtedy można je podejrzeć (tj. obciążenie) na testerze bez podnoszenia maski. Jest możliwość monitorowania temperatury regulatora i regulacji wzbudzenia przez komputer. Nie dawno robiłem coś podobnego w Hondzie. Wzbudzenie zostało odłączone kiedy temperatura urosła do bardzo dużej w efekcie ostrzeżenia w postaci jazdy "aby do przodu" z ciągłą wymianą żarówek. Klient płaci za prawidłową diagnozę, za efekt naprawy alternatora jako działającego po regeneracji normalnie - i odwrotnie. Zabezpieczenie pomaga najbardziej czułej elektronice przed uszkodzeniem się, tylko kogo obchodzi na ile. Na pewno istnieją alternatory, co mają swoje fochy, co z marszu nadają się na złom (bo nieregenerowalne), albo też te ekstremalnie wytrzymałe - np. kombajny z kosami nakładanymi na heder, gdzię prądy z powodzeniem przekraczają nominał w ekstremalnej temperaturze. Przesłanek bez końca i na pewno nie ma jednoznacznego powiązania z tak niewłaściwie zadanym pytaniem. Choć w razie wykrycia wady alternatora, to owszem.

  Jakby chcieć wgłębiać się dalej w pomiary (co robi może jedna osoba na milion), to trzeba by co jakiś czas patrzeć na obroty, przy których alternator podejmuje prace, ale z wiadomych powodów obecnie w zdecydowanej większości pojazdów jest to niewykonalne. Dawniej był taki zakład POM i tam był to sposób na podpalone już niewłaściwą obsługą prądnice.
 • #14
  Corcky
  Level 7  
  Znalazłem wywiad z jakimś elektrykiem, który mówi że jednak alternator cierpi...

  Quote:
  Ludzie, gdy tylko trochę źle się poczują pędzą do lekarza, tymczasem o samochody zupełnie nie dbają. Przypominają sobie o pewnych mechanizmach dopiero, kiedy nadejdą mrozy. Moim zdaniem to tak samo jakbyśmy chodzili w dziurawych kozakach, w których jest przyjemnie dopóki nie zrobi się zimno i mokro. Akumulatory trzeba wymieniać. Niesprawny akumulator powoduje cały łańcuch awarii. Cierpi alternator i rozrusznik. Rozrusznik zaczyna potrzebować coraz więcej prądu i cierpią na tym nie tylko szczotki i szczotkotrzymacz lecz również uzwojenia. Głównym odbiorcą prądu z alternatora jest akumulator. Gdy akumulator jest słaby to zaczyna pić prąd jak pijawka. Na przykład alternator może dać 50 Amper a akumulator krzyczy daj mi 70, bo się nie naładuje. Wtedy dochodzi w końcu do uszkodzenia alternatora.

  - Większość typowych akumulatorów nie kosztuje drogo. Ile mogą kosztować efekty jazdy z uszkodzonym źródłem prądu?

  - Pozorna oszczędność na akumulatorze powoduje nie tylko kłopoty z rozruchem, ale może wygenerować ogromne koszty. Akumulator i tak trzeba kupić a do tego jeszcze kupić lub naprawić alternator i rozrusznik. W nowszych autach cierpi również cała elektronika. Nawet alternatory np. Boscha występują już z tzw. inteligentnymi regulatorami, które są sterowane przez komputer. Uszkodzenie układów elektronicznych i komputera to już bardzo poważne koszty.


  Całość tu: http://www.echogorzowa.pl/news/2/trzy-pytania...02/trzeba-dbac-o-prad-w-samochodzie-6346.html
 • #15
  Wlodek22
  Level 30  
  Kupić, kupić, KUPIĆ - papka marketingowa i nic więcej. Gdy akumulator "pada" to prąd który pobiera z alternatora spada, a nie rośnie. Prąd bywa duży gdy jeździmy na krótkich odcinkach, lub mamy problem z samochodem skutkiem czego akumulator jest ciągle rozładowany.
  Skoro akumulator ma już 5 lat i jest jeszcze sprawny, ale słabszy, to zmień mu biegunowość i będzie jak nowy. Wiem jak to brzmi, ale nie jeden już to sprawdził w praktyce.
 • #16
  vodiczka
  Level 43  
  Corcky wrote:
  Znalazłem wywiad z jakimś elektrykiem, który mówi że jednak alternator cierpi...
  Chyba w pijanym widzie to mówił bo jak inaczej traktować poniższą wypowiedź jak nie bełkot:
  Corcky wrote:
  Niesprawny akumulator powoduje cały łańcuch awarii. Cierpi alternator i rozrusznik. Rozrusznik zaczyna potrzebować coraz więcej prądu
  i dalej
  Corcky wrote:
  Gdy akumulator jest słaby to zaczyna pić prąd jak pijawka.
  Corcky wrote:
  Na przykład alternator może dać 50 Amper a akumulator krzyczy daj mi 70, bo się nie naładuje
  Zgodzę się, że ten elektryk może pić jak pijawka :D

  Nigdy nie dopuściłbym takiego elektryka do instalacji w moim samochodzie.
 • #17
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Też jestem podobnego zdania, bo ciekawe jak on to stwierdził, że alternator cierpi. Trzeba by znać dokładną wartość obrotów, przy których sprawny egzemplarz podejmuje prace i porównać do badanego. Sprawa komplikuje się już nawet nie o sposoby tego pomiaru, co można by przemyśleć i zrobić nie tylko w ten sposób, a różnorodność alternatorów i samochodów, których de facto z dnia na dzień przybywa. O ile ch-kę prądnicy Ursusa miał w głowie i doskonale rozumiał każdy elektryk POM-u, gdzie kwestia przegrzania była prosta jak drut, bo wszystkie były robione na jedno kopyto, to ciekawe ile czasu musiało by zająć gromadzenie ch-k ze wszystkiego co na drodze, ażeby wysnuć tak niewyobrażalnie dalece idące wnioski.
 • #18
  kortyleski
  Level 43  
  Im starszy aku tym bardziej rośnie jego rezystancja wewnętrzna. Traci on więc możliwość obciążania alternatora. Tak więc stary akumulator daje alternatorowi odpocząć.
 • #19
  mirex
  Level 43  
  A nie przychodzi wam do głowy tak prosta rzecz, jak znikome obciążenie alternatora przez akumulator wobec całej reszty odbiorników? ;)
  Jak to wygląda w praktyce, procentowo w przybliżeniu, z ... pełnosprawnym akumulatorem. ;)
  Jest zatem jakiś sens w gadaniu, że akumulator stanowi zagrożenie prądowe dla alternatora?
 • #20
  vodiczka
  Level 43  
  mirex wrote:
  przychodzi wam do głowy tak prosta rzecz, jak znikome obciążenie alternatora przez akumulator wobec całej reszty odbiorników?
  Obciążenie chwilowe (tuż po rozruchu a jeszcze lepiej po trzeciej, wreszcie udanej próbie) może być większe niż przez pozostałe odbiorniki. Po kilku minutach zapewne 5-20% pozostałych odbiorników.
 • #21
  Wlodek22
  Level 30  
  Tak to wygląda z nowym akumulatorem, używanym na krótkich odcinkach i podładowanym prostownikiem tydzień temu prądem w ilości 12Ah. Z czasem zrobię analogiczny filmik z rozładowanym akumulatorem.
  https://youtu.be/3D0fNvwIWH8
 • #22
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Ciekawy miernik no no - to zapodaj jakiś link do instrukcji.

  Na wideo ciekawa rzecz zaraz po odpaleniu prąd ładowania 2x do normalnego.
  Spowodowane jest to tym, że póki nie dojdzie do wzbudzenia, to prąd wzbudzenia jest stały, a potem ma on charakter impulsowy.

  Po mojemu jak ktoś podejmuje się obsługi testera na opór wewnętrzny, to powinien chociaż pokrótce objaśnić, że możliwość utraty pojemności jest taka, ponieważ: "....".
  Jeżeli powiedzmy pomiar jest na serwisie, na egzemplarzu znanym i rekomendowanym, to możliwość ta procentowo rośnie, ponieważ: "...".
  I stanowczo powinno się wyłożyć delikwentowi, że wydruk NIE JEST TO POMIAR POJEMNOŚCI.

  Komplikacji w tym dodaje pewna szczególna niewiedza kierowców.
  Współczesne silniki, szczególnie te z common rail, palą od strzała i bardzo często niezależnie od stanu w jakim znajduje się akumulator.
  I mówię to z całą powagą - dlatego zdarza się jak ktoś po prostu nie wie, że nadaje się on prosto na złom.

  Jak ktoś nie kapuje prostego uzasadnienia, to jest zszokowany, a potem dopytuje podobnie jak teraz.
  Chcą wiedzieć co poszło nie tak.


  Dodano po 28 [minuty]:

  mirex wrote:
  A nie przychodzi wam do głowy tak prosta rzecz, jak znikome obciążenie alternatora przez akumulator wobec całej reszty odbiorników?
  Jak to wygląda w praktyce, procentowo w przybliżeniu, z ... pełnosprawnym akumulatorem.
  W razie zaniku obciążenia widziałem niekontrolowany przyrost napięcia (Scania z silnikiem V) odosobniony przypadek.