Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta Samsung BREMEN2-L REV:1.0 - diagnoza zasilaczem laboratoryjnym.

11 Mar 2017 15:53 621 12
  • Poziom 12  
    Witam, trafiła do mnie płyta główna od laptopa samsung (BREMEN2-L REV:1.0) Laptop ponoć jest po zalaniu. Okazuje się że zasilanie do baterii dochodzi. Natomiast po kliknięciu przycisku power jest zero reakcji. Sprawdziłem napięcie to dochodzi do niego 3.3V, więc jest okej, Wcześniej umyłem dokładnie płytę główną i osuszyłem. Zacząłem poszukiwania zwarć. KBC wydaje się w porządku. Natomiast natknąłem się na kondensator w pobliżu mostka który był na zwarciu. Wymontowałem go i wlutowałem się zasilaczem laboratoryjnym.

Tu nasuwa się pytanie. Podałem napięcia i pewną ilość A i niestety grzeje się rdzeń układu graficznego ATi. Układ mogę zdemontować gdyż mam stację do BGA. Mimo to nie chcę narobić sobie niepotrzebnej roboty i dlatego moje pytanie brzmi czy gdy rdzeń układu się grzeje pod zasilaczem to zawsze oznacza że to on jest winowajcą?

Może ktoś podzieli się własnymi doświadczeniami? ;) Wiem, że w tym przypadku raczej reflow nie pomoże tylko ewentualna wymiana. Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty

• Spec od komputerów
    varon23 napisał:
    czy gdy Rdzeń układu się grzeje pod zasilaczem to zawsze oznacza że to on jest winowajcą ?
    Nie. Może się grzać ponieważ zasilasz go i zaczynają pracować niektóre bloki funkcjonalne.
    Zmierz rezystancję - być może to nie zwarcie.
  • Poziom 12  
    Zwarcie równe prawie zero. Zasilaczem wlutowałem się w miejsce kondensatora według polaryzacji. Nawet zasilacz pokazuje że jest zwarcie . Może coś źle robię ? ;) Zasilacz mam dopiero niecały miesiąc. Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 12  
    003.6 Ohm.

Wiem, wiele razy trafiłem że kondensator SMD wykazywał taką wartość i był sprawny, Może w przypadku kondensatora polimerowego jest identycznie, tak czy siak według mnie nie powinno to wykazywać zwarcia na Układzie BGA. :/

Puki co płyta jest dokładnie umyta, szczoteczką do zębów i ipą bo narazie nie stać mnie na wanienkę ;). No i płyta leżakowała w piecyku do BGA żeby odparowały ciecze.

Podejrzewam że klient nie zachował ostrożności i próbował go uruchomić po zdarzeniu. Próbowałem nawet wyszukać zwarcia za pośrednictwem zasilacza wpinając się do gniazda. Podałem troszeczkę wyższy A. i zostawiłem go na około 20 minut. Żaden element się nie nagrzał. Dziwi mnie to że dioda ładowania baterii nonstop się świeci mimo że nie ma podpiętej baterii.
  • Pomocny post

Spec od komputerów
    3.6Ohma to może być prawidłowa rezystancja - nie mam niestety takiej płyty na porównanie.
    Dobrze, że wanienki nie masz - PCH i FCH zazwyczaj po wanience są do wymiany.

Jak się zachowuje płyta - pobór prądu?
    BIOS przeprogramowany?
  • Poziom 12  
    Planuję kupić wanienkę juz od dawna. Aż tak może zaszkodzić ? o_O nie wiedziałem...

Co do poboru mocy to nie sprawdzałem, wątpię żeby zwykły watomierz wystarczył, choć nigdy nie próbowałem, zazwyczaj sprawdzałem w AGD czy grzałka grzeje ;)

Tak bios przeprogramowany.

Tak jak wcześniej wspomniałem, napięcia wychodzą na : Baterie, bat. Bios, Przełącznik. Nie ufając do końca klientowi ( ponieważ ciecz juz była wyschnięta, nawet się nie lepiła) Posprawdzałem mikroskopem pod USB połączenia lutowane, Mimo że cyna nie zaśniedziała jeszcze a żaden tranzystor się nie "rozsypał" dla swojej pewności rozsmarowałem fluxem miejsca gdzie były ślady zalania a następnie doprowadziłem do roztopu cyny na stacji, oczywiście zaraz po pobycie w piecyku aby laminat się nie rozwarstwił w razie czego.

• Spec od komputerów
    Nie watomierzem a amperomierzem. Najlepiej zasilać zasilaczem serwisowym - masz od razu pobór prądu pokazany. Ta płyta w stb powinna pobierać ok. 5-10mA
    Naciskasz włącznik i sprawdzasz czy pobiera więcej.
  • Poziom 12  
    Ulala, Mój rxn-305D chyba tego nie potrafi :|

Amperomierza nie mam juz pod ręką puki co
  • Poziom 12  
    Płyta Samsung BREMEN2-L REV:1.0 - diagnoza zasilaczem laboratoryjnym.

Nic sie nie zmienia nawet po wcisnieciu power. w momencie Włożenie wtyczki do gniazda tylko na sekundę pokaże 0.10 A
  • Poziom 12  
    Dzisiaj już za późno, Może jutro, ew w przyszłym tygodniu poszukam schematu, sprawdzę i dam znać ;)

Dodam że do tej chwili sprawdziłem cala sekcję zasilania na "zwarcia" i jest okej, może na pomiarach wyjdzie coś ciekawszego ;)

EDIT:
    Okazało się po dłuższych oględzinach że płyta była grzebana przez kogoś( Klient się nie pochwalił ;) )

Po przyjrzeniu się bliżej płycie zauważyłem pod światłem rozwarstwienie laminatu w okolicy BGA GPU oraz ubytku kilku elementów, w tym z 2 Kluczy. Temat do zamknięcia, Zdecydowaliśmy że najlepszym wyjściem jest zakup innej płyty głównej. Pozdrawiam ;)

Dziekuję Panu sk1977 za pomoc oraz dostarczenie schematu.

Temat do zamknięcia.