Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie?

heavyjack 11 Mar 2017 17:04 1446 0
    heavyjack
    Poziom 9  
    Cześć jestem nowy i niedoświadczony w temacie chłodzenia wodą po za tym, że na procesorze mam założone chłodzenie Asetec LCLC z chłodnicą i sprawuje się dobrze.
    A więc do rzeczy.
    Udało mi się dorwać za grosze- obudowę PC2-601BLW z bebechami, dyski, płyta itd. to staroć, jednak obudowa ta posiada chłodzenie wodne, tu instrukcja obsługi http://koolance.com/files/products/manuals/manual_univ_v200eng_d.pdf obudowa posiada pompkę z rezerwuarem, chłodnicę, bloki wodne na procesor, grafikę i dyski hd oraz kontroler. Tu jest pokazana wersja w osobnej obudowie: http://hexus.net/tech/reviews/cooling/874-koolance-exos-al/?page=3 Bloku do dysków nie planuję używać, zamiast bloczka na gpu planuję full cover blok mam już jeden na oku.
    Myślę, że bloku z zestawu na CPU też może nie udać się użyć, więc myślę o wymianie go na inny.
    Pytanie moje co sądzicie o dostosowaniu tego pod chłodzenie kompa? Wykorzystane zostanie tylko chłodzenie wodne, tu planuję przeróbkę obudowy na nadstawkę z chłodnicą, z pompą i rezerwuarem, coś jak oryginalny Koolance Exos bo tu praktycznie jest to samo jedynie umieszczone w budzie.
    Traktuje to bardziej jako eksperyment doświadczalny, ale z myślą o możliwości używania tego chłodzenia.
    Z tego co doczytałem w instrukcji system podwójnych pomp daje tu przepływ około 1030cc/min (62l/h ? jeśli dobrze to przeliczyłem) - tu pytanie czy wymiana pompy na HPPS Plus Eheim 12V to dobry pomysł?

Działać ma to z:
    Abit IP35
    Xeon X5470 TDP 120W w tej chwili 4x3,5ghz myślę o 4Ghz
    GTX 580 3GB Twin Frozer II TDP 244W (dla wersji 1,5GB)
    Zasilacz Zalman GLX 700W
    Obudowa Zalman Z9 Plus
    8GB ramu
    Ewentualnie później z czymś mocniejszym.

Pytanie a pro po bloku, czy będzie różnica pomiędzy:

GTX580 EVGA FTV HYDRO COPPER 2
    a
    EK-FC580 Acetal EK

Blok na GTX 580 będzie z niklu, czy blok na procesor w takim razie także musi być z niklu? Podobno z miedzią będzie korodowało?
    Czy ma sens używanie bloczku na dyski HD?
    Pytanie o pompkę i końcówki przewodów, bo ceny tego są spore, czy ktoś stosował np. pompkę dla rybek i elementy z budowlanego do łączenia przewodów - połowa taniej niż np. alledrogo.
    Czy takie chłodzenie poradzi sobie czy np. chłodnica taka jak jest w tym zestawie też nie nadaje się do niczego.
    Nie znam się kompletnie więc proszę Was o porady pomoc uwagi.

Na dzień dzisiejszy:
    CPU: D-TEK Fuzion v1
    Tu pytanie czy ktoś z Szanownych Forumowiczów używał takiego bloku i jak działają te różne czerwone wkładki, która daje najlepsze efekty?

GPU: EK-FC580 Acetal EK
    Pompa: Innovatek HPPS Plus 12V + zbiorniczek z filtrem
    Rezerwuar: Aquabox 5.25
    Pytanie o rezerwuar, na jego dole znajdują się trzy otwory dwa zaślepione są śrubkami, do czego one służą, co się zmieni gdy wykręcę je wszystkie?

Koolance Exos AL dotarł, działa, niebawem zabiorę się do składania prototypu :) Jako bazę planuję zastosować starą obudowę ATX odpowiednio uciętą, tak by rezerwuar wszedł idealnie w zatokę dysku optycznego, zastanawiam się też nad użyciem osobnego zasilacza atx do zasilania tego chłodzenia aby odciążyć trochę zasilacz komputera. Kontroler Koolenca ma możliwość podpięcia dodatkowo 4 wentylatorów oraz pompy.
    A tak to wygląda:
    Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie? Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie? Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie? Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie?
    4ty wentylator 120mm podpięty będzie pod 2gą chłodnicę wewnątrz obudowy.
    Sterownik Koolance steruje obrotami wentylatorów według kilku programów i czujnika temperatury, tu będę próbował użyć czujnika przepływowego. W którym miejscu układu go zamontować, tak aby wskazywał w miarę realne temperatury?
    Tak prezentuje się prawie cały układ oczywiście jeszcze bez rezerwuaru pompy i przewodów.

W którym miejscu układu powinien znajdować się taki czujnik temperatury?

Czy takie połączenie jest dobre?

Link nieaktywny podmieniłem na działający po konsultacji z autorem. RADU23

Więc zademonstruję efekt prac na obecną chwilę. Ucięta obudowa PC2-601BLW tak by pozostały 3 sloty 5.25" pierwszy od góry praktycznie nie do wykorzystania z powodu mufki chłodnicy, w środkowym zostanie zamieszczony rezerwuar, poniżej przeniesiony zostanie obecnie znajdujący się w PC-cie kontroler obrotów wentylatorów. Pompa Eheim 12V, oraz sterownik Koolence. Całość zostanie podpięta pod 2gi zasilacz ATX, który zasili wentylatory oraz chłodzenie wodne. Teraz czas na przygotowanie otworów pod przewody, gniazda na połączenie całości elektryki z PC-tem.
    Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie? Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie? Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie? Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie? Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie?

Z tematu z zapytaniem o chłodzenie Koolance Exos przerodził się on w temat o moim projekcie chłodzenia wodnego opartym na chłodzeniu zewnętrznym Koolence. :) Więc idąc dalej projekt na dzień dzisiejszy został zakończony i przedstawię tu jego wyniki. Myślę, że w miarę upływu czasu zostanie on jeszcze nieznacznie przebudowany, myślę o trochę innej chłodnicy 2x120mm niż oryginalna z Koolance, oraz o wycięciu w bocznych drzwiczkach otworu na szubę z plexi na której jest logo Koolance :), ale zobaczymy. A więc do sedna.

Projekt zakładał zastosowanie możliwe najtaniej zdobytych podzespołów, całkiem przez przypadek znalazłem wspominany tu zestaw Koolance, po za nim znajduje się tu też spora część układu Innovatek czyli chłodnica 120, pompa Eheim 12V, blok założony na chipset, złączki oraz przewody 8mm.

Ostateczne składanie i testy szczelności.
    Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie? Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie? Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie?

Prezentacja gotowego zestawu:
    Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie? Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie?
    Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie? Co sądzicie o tym chłodzeniu PC2-601BLW (Koolence Exos) da radę czy nie?

Najważniejsze testy temperatur:
    Wyniki z OCCT:
    Trochę inaczej widzi to Real Team:

Układ chłodzi komputer:
    Procesor: Mod 771 do 775 Quad Core Xeon X5470 3.3ghz - Blok wodny D-Teck + wkładka dla procesorów Quad Core
    Płyta główna: Abit IP35 - Blok wodny Innovatek na chipsecie
    Ram: 8Gb - nie chłodzony
    Karta graficzna: GTX 580 Twin Frozz II 3gb - Blok wodny EK-FC580 Acetal EK
    Chłodnice:
    Koolance 240 Aluminium i 3 wentylatory 80mm całość w nadbudówce
    Innovatec 120 Aluminum i 2 wentylatory pusch - pull z braku miejsca w obudowie Zalmana Z9 jedyne możliwe miejsce do jej montażu to przód obudowy - niestety kosztem czytnika DVD.

Temperatury procesora w 100% obciążeniu w OCCT z około 70 stopni C spadły do 40 - 45 stopni C.
    Temperatura karty w spoczynku wynosi obecnie 26 do 28 stopni C, na chłodzeniu fabrycznym (dwa wentylatory) nie potrafiłem zejść w spoczynku poniżej 30 stopni C przy ponad 60% prędkości wentylatorów generujących dość spory szum.
    W spoczynku - podczas normalnego korzystania z komputera, czyli internet czy powiedzmy pulpit dwa czujniki zamontowane w układzie pokazują 24 stopnie C na czujniku położonym na bloku wodnym procesora i 23 stopnie C na czujniku przepływowym za pierwszą chłodnicą w obudowie komputera.
    Temperatury podczas grania w Rust pokazały 30 stopni na czujniku bloku procesora 29 do 30 na czujniku przepływowym. Temperatura karty graficznej utrzymywała się na poziomie 45 stopni C.
    :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.