Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie stycznikiem przez przyciski ZAŁ i WYŁ z wyłącznikiem ciśnieniowym.

ziomekxp 11 Mar 2017 19:04 1323 25
  • #1 11 Mar 2017 19:04
    ziomekxp
    Poziom 4  

Witam, jak należy podłączyć wyłącznik ciśnieniowy, aby po uprzednim wciśnięciu przycisku ZAŁ i samoczynnym wyłączeniu kompresora przez ograniczające ciśnienie przez wyłącznik ciśnieniowy i po upuszczeniu powietrza układ sam się załączał ? Czy wystarczy zrobic mostek pomiędzy dowam torami połączen w wyłączniku cisnieniowym? Tor A otwarty Tor B zamknięty.(układ można załączyć po wciśnięciu przycisku ZAŁ.)(w ukladzie zostaly zastosowane: 1przycisk ZAŁ, 2przycisk WYŁ, stycznik z cewka na 230V, wyłącznik ciśnieniowy (posiada 2 tory do podłączeń: A B ,silnik 3fazowy).

0 25
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 12 Mar 2017 07:40
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

dedito napisał:
    Zakładam, że wystarczy dać zestyk presostatu równolegle do przycisku zał,
    A ja nie zakładam, bo jak zadziała wówczas przycisk ,,stop"? Chyba, że będzie to grzyb samoblokujący w pozycji off. Co też nie jest właściwym rozwiązaniem, ze względów bezpieczeństwa. Bez dodatkowego przekaźnika w układzie raczej się nie obejdzie.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #4 12 Mar 2017 08:36
    dedito
    Poziom 39  

Krzysztof Kamienski napisał:
    A ja nie zakładam, bo jak zadziała wówczas przycisk ,,stop"? Chyba, że będzie to grzyb samoblokujący w pozycji off. Co też nie jest właściwym rozwiązaniem, ze względów bezpieczeństwa. Bez dodatkowego przekaźnika w układzie raczej się nie obejdzie.

Układ ma działać samodzielnie więc można w ogóle zrezygnować z przycisków start/stop.
    Od spraw bezpieczeństwa mamy wyłącznik awaryjny, poza tym nie wiadomo co to za układ i jakie stwarza ryzyko dla otoczenia.
    Niech autor napisze coś w tym temacie.

0
  • #5 12 Mar 2017 20:03
    ziomekxp
    Poziom 4  

Przyciski start/stop są połączone ze stycznikiem i zrobione podtrzymanie, chodzi mi o to aby można było sterować również za pomocą przycisków kompresorem, a jednoczesnie zeby włącznik cisnieniowy działał. , aby po samoczynnym uruchomieniu kompresora można było go wyłączyć przyciskiem wył. bez nabicia powietrza ograniczającego przez wyłącznik cisnieniowy. Obecnie jest połączone, że po włączeniu do sieci kompresor nie działa(oczywiście bez nabitego powietrza jaki również z nabitym), a po wciśnięciu przycisku ZAŁ i nabiciu powietrza ograniczającego wyłącznikiem ciśnieniowym cały układ wyłącza się (nabite powietrze), i chcę aby po upuszczeniu powietrza wyłącznik ciśnieniowy sam załączał owy układ ( jest to poprostu zrobione podtrzymanie stycznika z przyciskami ZAŁ WYŁ.), jedna strona wyłącznika cisnieniowego jest wpięta szeregowo od końca wyłącznika do początku przycisku zał. i po nabiciu powietrza tworzy sie przerwa w obwodzie i kompresor nie działa) i mam pytanie gdzie podpiąć drugą strone wyłącznika ciśnieniowego aby układ sie załączał po upuszczeniu ciśnienia.

0
  • #6 12 Mar 2017 20:15
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@ziomekxp Napisałem wyraźnie, jak to rozwiązać. Wykorzystanie drugich styków NC (bo takie są) wyłącznika ciśnieniowego nic tu nie zmieni. Przekaźnik w układzie start/stop z samopodtrzymaniem szeregowo z wył. ciśnieniowym i cewką stycznika silnika - drugie styki wyłącznika ciśnieniowego w szereg z drugimi stykami NO przekaźnika. Wówczas masz sterowanie kompresora typu przyciski start/ stop, automatyczne utrzymanie ciśnienia, a dodatkowe naciśniecie ,,startu" je podniesie (uruchomi kompresor wyłączony wyłącznikiem ciśnieniowym).

0
  • #7 12 Mar 2017 20:21
    Tuning Marek
    Poziom 20  

Witam , myśle , ze Cie rozumiem , że albo naciśniesz start i załączy do granicy ustawionego wyłącznika ciśnieniowego lub samoczynnie będzie się wyłaczał?

0
  • #8 12 Mar 2017 20:34
    ziomekxp
    Poziom 4  

Krzysztof Kamienski , Wówczas nie robic mostka pomiędzy stykami wyłącznika cisnieniowego? ( znalazłem wyłącznik ciśnieniowy, w ktorym jest zrobiony mostek pomiędzy końcami stykow wyłącznika.. jutro podeśle zdj.)
    i po połączeniu drugich styków włącznika ciśnieniowego z drugimi stykami NO przekaźnika kompresor bez nabitego powietrza samoczynnie się włączy?

Dodano po 9 [minuty]:

Tuning Marek napisał:
    Czyli tak- równolegle przycisk startu ze stykami wyłącznika ciśnieniowego , a wyjście w połowie układu start stop czyli zasilania przycisku stop i teraz jak chwilowo naciśniesz kompresor ruszy puszczając start prace przejmuje podtrzymanie ale przez wyłącznik ciśnieniowy , oraz jeśli spadnie ciśnienie również sam załączy wyłącznik ciśnieniowy ponieważ pójdzie przez stop do cewki.

Jutro spróbuje w ten sposób, ja połączyłem początek wyłącznika cisnieniowego szeregowo od konca przycisku WYŁ do początku przycisku ZAŁ, a drugi tor wyłącznika podłączyłem równolegle z przyciskiem WYŁ. , wówczas wyłącznik cisnieniowy tylko wyłączał kompresor, ale po upuszczeniu powietrza juz go nie załączał

0
  • #9 12 Mar 2017 20:45
    Tuning Marek
    Poziom 20  

Ok ale tylko chcesz załączyć recznie jak nie masz nabitego ciśnienia??lub żeby samoczynnie wyłączyło??

0
  • #10 12 Mar 2017 20:59
    ziomekxp
    Poziom 4  

Tuning Marek napisał:
    Ok ale tylko chcesz załączyć recznie jak nie masz nabitego ciśnienia??lub żeby samoczynnie wyłączyło??

Chcę aby bez nabitego powietrza gdy włączam kompresor do sieci od razu się nie załączał tylko, dopiero gdy wcisnę przycisk ZAŁ, i po nabiciu ma sam się wyłączać a po utracie ciśnienia ma się sam załączać i kiedy wcisne przycisk WYŁ kompresor ma nie działać dopiero, gdy nacisnę ponownie przycisk ZAŁ.

0
  • #11 12 Mar 2017 21:03
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • #12 12 Mar 2017 21:07
    Tuning Marek
    Poziom 20  

A kompresor jednofazowy czy trójfazowy??

0
  • #13 12 Mar 2017 21:08
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • #14 12 Mar 2017 21:11
    ziomekxp
    Poziom 4  

@ziomekxp Tak Ci zaplanowałem - dodatkowy przekaźnik niezbędny.

Dzięki, za odpowiedź jutro dołącze do stycznika styki pomocnicze, połącze drugi koniec wyłącznika cisnieniowego do styków NO i dam odpowiedź. :idea:

0
  • #15 12 Mar 2017 21:11
    Tuning Marek
    Poziom 20  

Tak masz racje bo nie mogłem skumać cyklu pracy przez autora dokładnie dodatkowy przekaźnik chociażby r15 .

0
  • #16 12 Mar 2017 21:14
    ziomekxp
    Poziom 4  

Więc mostek pomiędzy końcami dwóch styków wyłącznika ciśnieniowego nie będzie miał żadnego sensu tak?

0
  • #17 12 Mar 2017 21:15
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

ziomekxp napisał:
    Więc mostek pomiędzy końcami dwóch styków wyłącznika ciśnieniowego nie będzie miał żadnego sensu tak?
    Dokładnie.

0
  • #18 13 Mar 2017 08:21
    retrofood
    Moderator

ziomekxp napisał:
    Witam, jak należy podłączyć wyłącznik ciśnieniowy, aby po uprzednim wciśnięciu przycisku ZAŁ i samoczynnym wyłączeniu kompresora przez ograniczające ciśnienie przez wyłącznik ciśnieniowy i po upuszczeniu powietrza układ sam się załączał ? Czy wystarczy zrobic mostek pomiędzy dowam torami połączen w wyłączniku cisnieniowym? Tor A otwarty Tor B zamknięty.(układ można załączyć po wciśnięciu przycisku ZAŁ.)(w ukladzie zostaly zastosowane: 1przycisk ZAŁ, 2przycisk WYŁ, stycznik z cewka na 230V, wyłącznik ciśnieniowy (posiada 2 tory do podłączeń: A B ,silnik 3fazowy).

Należy wyrzucić przyciski i stycznik, a w zamian zastosować na przykład taki wyłącznik
    Sterowanie stycznikiem przez przyciski ZAŁ i WYŁ z wyłącznikiem ciśnieniowym.

0
  • #19 13 Mar 2017 17:53
    ziomekxp
    Poziom 4  

@ziomekxp Napisałem wyraźnie, jak to rozwiązać. Wykorzystanie drugich styków NC (bo takie są) wyłącznika ciśnieniowego nic tu nie zmieni. Przekaźnik w układzie start/stop z samopodtrzymaniem szeregowo z wył. ciśnieniowym i cewką stycznika silnika - drugie styki wyłącznika ciśnieniowego w szereg z drugimi stykami NO przekaźnika. Wówczas masz sterowanie kompresora typu przyciski start/ stop, automatyczne utrzymanie ciśnienia, a dodatkowe naciśniecie ,,startu" je podniesie (uruchomi kompresor wyłączony wyłącznikiem ciśnieniowym).

Dziś wypróbowałem owy sposób podłączenia, lecz dalej jest tak jak było, czyli kompresor po utraceniu powietrza nie załącza się samoczynnie. Oto zdjęcia, wiem że nie są dosyć estetyczne, ale chyba bedzie widać połączenia.
    Sterowanie stycznikiem przez przyciski ZAŁ i WYŁ z wyłącznikiem ciśnieniowym. Sterowanie stycznikiem przez przyciski ZAŁ i WYŁ z wyłącznikiem ciśnieniowym. Sterowanie stycznikiem przez przyciski ZAŁ i WYŁ z wyłącznikiem ciśnieniowym. Sterowanie stycznikiem przez przyciski ZAŁ i WYŁ z wyłącznikiem ciśnieniowym.

0
  • Pomocny post
    #20 13 Mar 2017 18:08
    Ryszard49
    Poziom 33  

Zobacz temat:
    Link
    post #20.

0
  • #21 13 Mar 2017 18:53
    ziomekxp
    Poziom 4  

Ryszard49 napisał:
    Zobacz temat:
    Link
    post #20.

A nie da się tak podłączyć abym mogł mieć równiez do sterowania ręcznego przyciski zał/wył? i po wcisnieciu ZAŁ kompresor sam utrzymywał cisnienie?

0
  • #22 13 Mar 2017 19:22
    retrofood
    Moderator

ziomekxp napisał:
    Ryszard49 napisał:
    Zobacz temat:
    Link
    post #20.

A nie da się tak podłączyć abym mogł mieć równiez do sterowania ręcznego przyciski zał/wył? i po wcisnieciu ZAŁ kompresor sam utrzymywał cisnienie?

Napisałem Ci, ale wolisz wierzyć w cuda. Twój wybór.

0
  • #23 13 Mar 2017 19:29
    Ryszard49
    Poziom 33  

Można ale w jakim celu?. Jeżeli już tak chcesz, to musisz zastosować dodatkowo w obwodzie sterowania przekaźnik.

1
  • #25 13 Mar 2017 19:50
    ziomekxp
    Poziom 4  

Dowiedziałem się ,że wymagana jest również zmiana kierunku obrotów silnika, więc zrezygnuje z przycisków i po prostu zastosuje wyłącznik pakietowy, na którym będę mógł zmieniać kierunek obrotów silnika przez zmiane fazy.
    Dodano po 8 [minuty]:
    Ma ktoś schemat jak w wyłączniku pakietowym załączając urządzenie można było włączyć prawo/lewo obroty?

0
  • Pomocny post
    #26 13 Mar 2017 20:12
    retrofood
    Moderator

ziomekxp napisał:

Ma ktoś schemat jak w wyłączniku pakietowym załączając urządzenie można było włączyć prawo/lewo obroty?

Kupuje się przełącznik I-0-II i to wszystko.

Temat zamykam.

0