Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Promieniowanie lasera z napędu DVD

11 Mar 2017 19:46 366 3
  • Level 10  
    Nigdy jakoś specjalnie nie przepadałem za optoelektroniką i laserami, ale mam takie pytanie. Może dla niektórych bezsensowne, ale chcę się upewnić.

W starym napędzie DVD mam laser o mocy około 250 mW. Jest to moc, która może spowodować już trwałe uszkodzenia narządu wzroku. Czy kierując wiązkę na ścianę, to nadaj istnieje takie ryzyko mimo rozpraszania?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Level 43  
    marekdb9 wrote:
    Czy kierując wiązkę na ścianę, to nadaj istnieje takie ryzyko mimo rozpraszania?
    Wszystko zależy od gęstości mocy na mm2. Wiązka z lasera DVD może być ogniskowana na płytę, która znajduje się kilka mm od soczewki lasera. Poza tą odległością rozproszenie wiązki jest tak duże, że nie ma praktycznie żadnego zagrożenia. Oczywiście - można wymienić kolimator (soczewkę) lub dołożyć (jeśli z głowicy wyciągnięty jest sam laser jako taki) i uzyskać skupienie nawet na daleko oddalonej powierzchni - wtedy jest możliwość (realna!!!) uszkodzenia wzroku przy padaniu wiązki bezpośrednio lub odbitej od czegoś odbijającego światło, ale nie rozpraszającego - np. polerowana blacha lub lustro.
    Jednak zawsze najważniejszym parametrem będzie ilość energii (światła) skupionej na milimetrze kwadratowym.
  • Level 10  
    Dziękuję za informacje.