Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe Atmel Studio wydane, nowy toolchain

tmf 11 Mar 2017 21:14 2709 18
 • #1 11 Mar 2017 21:14
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Microchip/Atmel wydał właśnie nowe Atmel Studio 7.0.1416.
  Poprawiono obsługę narzędzi, dzięki czemu nie powinno być problemów pod W10, dodano najnowsze toolchainy dla AVR (z gcc 5.4.0) i ARM.
  Link do downloadu:
  studio.download.atmel.com/7.0.1416/as-installer-7.0.1416-web.exe

  W sumie to, że wydali nową wersję nie jest tak istotne, natomiast wskazuje, że po przejęciu Atmela przez Microchip, AVR i Atmelowe ARMy nie umrą i dalej będą się rozwijąć. Zresztą o tym może świadczyć też duży ruch w ATTiny i wypuszczenie nowych wersji z płaską przestrzenią adresową i event system.

  0 18
 • #2 11 Mar 2017 21:25
  Marek_Skalski
  Moderator Projektowanie

  Ale strona Atmel już umiera. Wszelkie informacje o nowych produktach, zmianach czy aktualizacjach pojawiają się tylko na stronie MCP.
  Poza tym, ASF też już porzuca obsługę AVR z serii mega i Tiny. Pozostają tylko ARM i Xmega.
  2 lata temu Atmel (samodzielny jeszcze) był pierwszym producentem układu z rdzeniem Cortex-M7. Od tamtej pory nic nowego się nie pojawiło w tym obszarze, układy nadal mają błędy i nie zanosi się na poprawę sytuacji. Pewnie będą robić pchełki oparte na rdzeniu CM0+, czy też uC z podwójnym rdzeniem CM4 (jak NXP), ale pod skrzydłami MCP nie mają szans na ekspansję jaką było zastąpienie rdzenia C51 przez AVR. Ceny narzędzi poszły w górę, ceny układów poszły w górę i tylko czekać jak kompilator dostanie ograniczenia, a pełna wersja będzie płatna jak XC8, XC16 lub XC32.

  2
 • #3 12 Mar 2017 10:18
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  @Marek_Skalski Nie zgodzę się z tobą. Obecnie nie ma większego sensu wprowadzać nowych rdzeni. Atmel przekonał się o tym lansując AVR32. Natomiast ciągle rozwijają to co mają. gcc nie mogą zrobić płatnego z prostej przyczyny - wszystkie łatki na gcc do AVR umieścili w repo gcc. Potencjalnie mogliby nowe łatki zamknąć, tyle, że co to zmieni? Obecnie po zmianach w AVR-gcc dodanie nowego procka/architektury AVR to kwestia napisania prostego skryptu. Ceny narzędzi podskoczyły, po czym pojawiły się kody rabatowe tnące ceny o połowę. Po prostu nowa polityka...

  0
 • #4 12 Mar 2017 11:23
  Marek_Skalski
  Moderator Projektowanie

  Ale ja nie piszę o wprowadzaniu nowych rdzeni, a jedynie wskazuję na zastój w rozwoju linii produktów sprzedawanych pod marką Atmel. Piszesz o nowych ATTiny i dużym ruchu w tym segmencie, ale ja tego nie widzę. W 2016 roku zostały wprowadzone 4 układy. Pierwsza publikacja we wrześniu, rewizja w listopadzie i kolejna w grudniu. Errata jest interesująca. Informacja na temat tych układów jest dostępna tylko przez stronę MCP, a nie Atmel, chociaż logo Atmel jeszcze występuje. Dokumenty mają status preliminary, więc zanim będą wiążące możemy poczekać jeszcze kilka lat, jak to było z SAM V71.
  Nie wiem na ile znasz politykę MCP, ale ja pracuję z ich produktami od około 12 lat i nadal nie potrafię zrozumieć dlaczego tak bardzo próbują zniechęcić do siebie i do swoich produktów każdego klienta. A wiesz, że XC jest oparty na gcc. A jednak jest blokowany i ograniczany przez MCP do poziomu optymalizacji O1. Za O2 i wyższe trzeba sporo zapłacić. Darmowych alternatyw nie znalazłem. SDCC nie obsługuje układów 16- i 32-bitowych.
  Jaka jest alternatywa dla AVR?
  A tutaj jest stare, ale wciąż aktualne podsumowanie polityki Microchip wobec klientów: https://www.youtube.com/watch?v=3YUvlrVlNao

  Microchip 3 lub 4 lata temu wprowadził IDE oparte na NetBeans - MPLAB X, który jest następcą MpLab. Średnio co 2-3 tygodnie wychodzi kolejna wersja. Ciekawe jak długo będą utrzymywać 2 platformy, w tym jedną opartą na zupełnie obcej im technologii?
  Kody rabatowe szybko się kończą.

  0
 • #5 12 Mar 2017 12:26
  2675900
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 12 Mar 2017 12:45
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  @Marek_Skalski @Marek_Skalski Informacje są na stronie Atmela, tyle, że po wybraniu układu przekierowują na stronę microchipa. Niby są tylko 4 nowe układy (nie liczyłem), ale za to wypuścili ATTiny z DAC, event system, custom logic, kontrolerem panela dotykowego i paroma innymi bajerami. Nie jest to mało. W dodatku z płaską przestrzenią adresową (koniec z cyrkami z PROGMEM). Co ważniejsze, ta funkcjonalność jest od razu wspierana przez avr-gcc. Upierasz się, że ograniczą gunkcjonalność gcc. Tylko jak mają to zrobić? Całe avr-gcc jest pod kontrolą społeczności, bo jest w publicznych repo gcc, a nie na serwerach Atmela. Atmel udostęnia i źróła i binaria toolchaina (którego elementy też są publiczne). Jak więc mieliby wprowadzić ograniczenia? Jedyna możliwość to taka, że kolejne patche nie integrują z repo gcc, ale wypuszczają swoje binaria, bez ujawnienia kodu patchy. Tylko co z tego? Główne zmiany jakie zaszły w avr-gcc na przestrzeni ostatnich lat (np. named address spaces) zostały wprowadzone przez community, a nie przez Atmela. Jak wg ciebie miałby wyglądać scenariusz ograniczania funkcjonalności? Może czegoś nie dostrzegam?
  Średnio nowe wersje Atmel Studio wychodzą co kilka miesięcy, ale dużo się dzieje - zobacz na numer buildu. Widać, że goście pracują. Też się zastanawiam jak długo Microchip będzie ciągnął dwa środowiska, dostrzegam niebezpieczeństwo, że po prostu zakończą to co im politycznie lub finansowo nie będzie pasować. Dlatego ucieszył mnie fakt, że jest nowa wersja AS, bo widać, że póki co się to kręci. Z drugiej strony jak dla mnie AS jest już wyposażony we wszystkie przydatne bajery i nawet jeśli zakończyliby tę linię, to jeszcze przez lata można będzie z niego korzystać.
  Faktem jest, że jadą z cenami chipów i narzędzi. Ale ostatnio widać tendencję do obniżania ceny - najpierw przez kupony rabatowe (to było po 50-70$ off), teraz już pojawiają się narzędzia w niższych cenach, aczkolwiek i tak zbyt wysokich. Atmel trochę za późno zauważył potrzebę wypuszczania tanich devboardów, tak jak to zrobił STM. Teraz mają kilka płytek odpowiedników STMowych w cenie 40-50 zł tyle, że trudno będzie odzyskać straconą pozycję.
  Polityki MCP nie znam, natomiast fakty mówią za siebie. Może zniechęcają do używania ich produktów, ale ciągle mają wzrosty i są głównymi graczami na rynku.

  0
 • #7 12 Mar 2017 12:57
  kijas1
  Poziom 12  

  Marek_Skalski napisał:
  Poza tym, ASF też już porzuca obsługę AVR z serii mega i Tiny. Pozostają tylko ARM i Xmega.

  Nie wiem jak w wersji ASF 3xx, ale w wersji 4(tej dostępnej w Atmel Start) AVR i Tiny mają na razie znacznie lepsze wsparcie niż XMEGA, która otrzymała je dopiero w lutym(i to tylko jedna rodzina). Póki co Microchip co miesiąc wydaje aktualizacje ASF 4 , więc chyba nie zamierza niczego porzucać. Tak się przynajmniej wydaje. A ceny są jakie są, plusem przejęcia jest pojawienie się bogatszej oferty Atmela u dotychczasowych partnerów Microchipa i to w lepszych cenach(ARM C0+ za parę zł).

  0
 • #9 12 Mar 2017 13:52
  kijas1
  Poziom 12  

  Marek_Skalski napisał:
  Informacja dotycząca ASF jest tutaj: http://www.atmel.com/Microsite/atmel-studio/software.aspx

  W wersji 3.xx dostępnej po przez ASF Explorer nie ma wsparcia, ale w wersji ASFv4 (najnowszej) dostępnej w tej chwili tylko przez Atmel Start takie wsparcie jest dla nowych Attiny na 100%. I co miesiąc dodają coś nowego, więc chyba ok z rozwojem.

  0
 • #10 13 Mar 2017 16:20
  tronics
  Poziom 36  

  AVR32 było umierające jeszcze przed przejęciem Atmela przez Microchipa, tutaj nie będzie się nic nowego działo. AVR8 z kolei dla Microchipa to m.in. przejęcie wszystkich poprzednich klientów Atmela. W nowych projektach będą im wciskać własne rozwiązania. Czy będące kontynuacją AVR? Nie wiadomo. Dokumenty do tiny814 itp. jak były tak i są "preliminary" a ilości w hurtowniach to zwykłe demo (chociaż chyba nie ma limitów ilościowych na zamówienia). Dla mnie jasne jest, że właśnie w takim kształcie MCP widzi przyszłość AVR. Jeśli to będzie sukces to ta linia w tym kierunku będzie kontynuowana, jeśli nie... trudno przewidzieć, czy zmienią zamierzenia, czy też zupełnie porzucą.

  0
 • #11 13 Mar 2017 19:23
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  @tronics No patrz, a na stronie Atmel/Microchip można kupić dowolne ilości tych ATTiny.

  0
 • #12 13 Mar 2017 19:31
  Marek_Skalski
  Moderator Projektowanie

  A jaki jest termin dostawy? Wyślą w połowie czerwca albo jeszcze później. Już to przerabiałem kilka razy.
  Każdy kto miał choć trochę do czynienia z Microchip, to wie jak u nich jest z dostawami. Nie mają swoich fabryk i muszą kupować czas produkcyjny u innych. Jakieś 2 lata temu była nawet ankieta wśród klientów, dotycząca tego jakie układy będą nam potrzebne w najbliższych 12 miesiącach, bo Microchip chce zoptymalizować czas dostępu do fabryk.
  Ja u nich kupuje czasem tylko elementy analogowe, bo są znacznie tańsze niż te z Analog Devices, a parametry do moich potrzeb często wystarczają.

  0
 • #13 13 Mar 2017 19:50
  2675900
  Użytkownik usunął konto  
 • #14 13 Mar 2017 22:27
  Marek_Skalski
  Moderator Projektowanie

  Z tego co widzę, to ani Atmel, ani Microchip nie mają takich kombajnów. Nigdy nie potrzebowałem nic takiego.

  0
 • #15 12 Kwi 2017 18:34
  Marek_Skalski
  Moderator Projektowanie

  Minął jeden miesiąc i oto jest wiadomość z samej góry Microchip: https://www.microchip.com/docs/default-source...-documents/letter-to-our-clients.pdf?sfvrsn=2
  Może się nie znam, ale skoro z takim naciskiem piszą, że nie mogą dostarczyć produktów z Atmel'a, to chyba jednak powoli będą "zachęcać" klientów do przejścia na produkty Microchip. A na tych bardziej opornych mogą jeszcze dodatkowo zarobić. Tak to jest jak się projektuje i produkuje w starożytnych technologiach.
  Wracając do głównego tematu, czyli przyszłości Atmel Studio, to MPLAB X działa pod Windows, Linux oraz iOS, czyli na wszystkich sensownych platformach. Atmel Studio tylko pod Windows. Nie wróży to dobrze ani dla Atmel Studio jako IDE, ani dla znaku handlowego Atmel.

  0
 • #16 12 Kwi 2017 19:17
  2675900
  Użytkownik usunął konto  
 • #17 12 Kwi 2017 20:23
  tronics
  Poziom 36  

  @up - sytuacja jest o tyle nieprzyjemna, że MCP w zasadzie nie oferuje nic w zamian, w każdym razie nic co skłoniłoby kogoś używającego Atmeli do przejścia konkretnie w PIC. Strzał w stopę i kolano jednocześnie. Bo jak rozumiem informacja dot. i AVR, i SAM.

  0
 • #18 12 Kwi 2017 20:29
  2675900
  Użytkownik usunął konto  
 • #19 12 Kwi 2017 22:04
  jnk0le
  Poziom 18  

  Marek_Skalski napisał:
  Tak to jest jak się projektuje i produkuje w starożytnych technologiach.

  Wygasną patenty, to i technologia przestanie być "starożytna".

  0