Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Podłączenie płyty indukcyjnej 230V dwa obwody jedna faza

szopenus 11 Mar 2017 21:35 915 8
  • #1 11 Mar 2017 21:35
    szopenus
    Poziom 9  

Witam Kolegów.

Mam dylemat dotyczący podłączenia płyty indukcyjnej. Jako, że nie mam w mieszkaniu przyłącza trójfazowego, planuję zakup płyty z możliwością zapięcia na jedną fazę i możliwością ograniczenia mocy. Jako, że nie wykluczam podciagniecia w przyszłości dodatkowej fazy, chcę ją zasilić przewodem 5x4. Znajomy zaproponował, żeby płytę zasilić jedną fazą jednak z wykorzystaniem dwóch przewodów jako dwóch osobnych obwodów z zabezpieczenim 16A każdy w celu zmniejszenia obciażenia przewodów. Z tego co rozumiem, płyty i tak korzystają z napięcia fazowego, a nie miedzyfazowego, więc wydaje mi się, że podłączenie takie L1+L1'+N jest możliwe do realizacji? I czy w zasadzie jest to lepsze rozwiazanie niż po prostu podłączenie L1+N? A może ma to inny sens, którego nie zrozumiałem? Czy któryś z kolegów podłączał w ten sposób indukcję? Z góry dziękuję za odpowiedź.

0 8
  • #2 11 Mar 2017 22:45
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Przecieź punkt połączenia obu zasilań jest bez znaczenia.

0
  • #3 12 Mar 2017 21:10
    szopenus
    Poziom 9  

Dzięki, ale nie do końca rozumiem w jakim kontekście jest bez znaczenia i jaka z tego płynie konkluzja? Podłączenie takie ma sens, nie ma sensu? Podpinamy jeden przewód pod L1 drugi pod L2 bez mostka między zaciskami i płyta pracuje jako jakby dwa odrębne urządzenia zasilanie 230V. Dobrze rozumiem? Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 13 Mar 2017 00:20
    zhudomel
    Specjalista AGD

Zbigniew 400 napisał:
    Przecieź punkt połączenia obu zasilań jest bez znaczenia.
    Czyli nie ma znaczenia, czy przewód od bezpiecznika do płyty będzie obciążony 10A czy 20A?
    szopenus napisał:
    Znajomy zaproponował, żeby płytę zasilić jedną fazą jednak z wykorzystaniem dwóch przewodów jako dwóch osobnych obwodów z zabezpieczenim 16A każdy w celu zmniejszenia obciażenia przewodów. (...) wydaje mi się, że podłączenie takie L1+L1'+N jest możliwe do realizacji? I czy w zasadzie jest to lepsze rozwiazanie niż po prostu podłączenie L1+N?
    Tak, tak.

1
  • #5 13 Mar 2017 06:25
    kortyleski
    Poziom 41  

Co z tego że odciążysz przewody fazowe skoro neutralny będzie podwójnie obciążony? Nie powinno się też zasilać jednego urządzenia z dwóch obwodów. I co z zaciskiem PE płyty?

0
  • #6 13 Mar 2017 07:19
    szopenus
    Poziom 9  

A czy po podłączeniu zasilania z dwóch różnych faz przewód neutralny i tak nie jest wspólny (mostkowany)? Poza tym, mając przewód 5x4 można by zapiąć wykorzystując dwa przewody jako zerowe, L1+L1'+2N+PE?
    To co mnie zastanawia to zapis producentów płyt o zasilaniu 230V/400V. Czy te płyty faktycznie są zasilane napięciem 400V bo wydaje mi się to bzdurą? Bo jeżeli tak czy owak pracują na napięciu 230V to podłączenie jej we wspomniany przeze mnie sposób nie stanowi chyba problemu. Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #7 13 Mar 2017 09:21
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Płyty są zasilane 2 x 230V.
    Zapis 400V jest błędny.

0
  • Pomocny post
    #8 13 Mar 2017 11:04
    kortyleski
    Poziom 41  

szopenus napisał:
    A czy po podłączeniu zasilania z dwóch różnych faz przewód neutralny i tak nie jest wspólny (mostkowany)?

Jest. Ale dla geometrycznej sumy prądów .

szopenus napisał:
    Poza tym, mając przewód 5x4 można by zapiąć wykorzystując dwa przewody jako zerowe, L1+L1'+2N+PE?