Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Podłączenie płyty indukcyjnej 230V dwa obwody jedna faza

11 Mar 2017 21:35 1794 8
 • Poziom 9  
  Witam Kolegów.

  Mam dylemat dotyczący podłączenia płyty indukcyjnej. Jako, że nie mam w mieszkaniu przyłącza trójfazowego, planuję zakup płyty z możliwością zapięcia na jedną fazę i możliwością ograniczenia mocy. Jako, że nie wykluczam podciagniecia w przyszłości dodatkowej fazy, chcę ją zasilić przewodem 5x4. Znajomy zaproponował, żeby płytę zasilić jedną fazą jednak z wykorzystaniem dwóch przewodów jako dwóch osobnych obwodów z zabezpieczenim 16A każdy w celu zmniejszenia obciażenia przewodów. Z tego co rozumiem, płyty i tak korzystają z napięcia fazowego, a nie miedzyfazowego, więc wydaje mi się, że podłączenie takie L1+L1'+N jest możliwe do realizacji? I czy w zasadzie jest to lepsze rozwiazanie niż po prostu podłączenie L1+N? A może ma to inny sens, którego nie zrozumiałem? Czy któryś z kolegów podłączał w ten sposób indukcję? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Poziom 38  
  Przecieź punkt połączenia obu zasilań jest bez znaczenia.
 • Poziom 9  
  Dzięki, ale nie do końca rozumiem w jakim kontekście jest bez znaczenia i jaka z tego płynie konkluzja? Podłączenie takie ma sens, nie ma sensu? Podpinamy jeden przewód pod L1 drugi pod L2 bez mostka między zaciskami i płyta pracuje jako jakby dwa odrębne urządzenia zasilanie 230V. Dobrze rozumiem? Dzięki za pomoc. Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Zbigniew 400 napisał:
  Przecieź punkt połączenia obu zasilań jest bez znaczenia.
  Czyli nie ma znaczenia, czy przewód od bezpiecznika do płyty będzie obciążony 10A czy 20A?
  szopenus napisał:
  Znajomy zaproponował, żeby płytę zasilić jedną fazą jednak z wykorzystaniem dwóch przewodów jako dwóch osobnych obwodów z zabezpieczenim 16A każdy w celu zmniejszenia obciażenia przewodów. (...) wydaje mi się, że podłączenie takie L1+L1'+N jest możliwe do realizacji? I czy w zasadzie jest to lepsze rozwiazanie niż po prostu podłączenie L1+N?
  Tak, tak.
 • Poziom 42  
  Co z tego że odciążysz przewody fazowe skoro neutralny będzie podwójnie obciążony? Nie powinno się też zasilać jednego urządzenia z dwóch obwodów. I co z zaciskiem PE płyty?
 • Poziom 9  
  A czy po podłączeniu zasilania z dwóch różnych faz przewód neutralny i tak nie jest wspólny (mostkowany)? Poza tym, mając przewód 5x4 można by zapiąć wykorzystując dwa przewody jako zerowe, L1+L1'+2N+PE?
  To co mnie zastanawia to zapis producentów płyt o zasilaniu 230V/400V. Czy te płyty faktycznie są zasilane napięciem 400V bo wydaje mi się to bzdurą? Bo jeżeli tak czy owak pracują na napięciu 230V to podłączenie jej we wspomniany przeze mnie sposób nie stanowi chyba problemu. Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Płyty są zasilane 2 x 230V.
  Zapis 400V jest błędny.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  szopenus napisał:
  A czy po podłączeniu zasilania z dwóch różnych faz przewód neutralny i tak nie jest wspólny (mostkowany)?


  Jest. Ale dla geometrycznej sumy prądów .

  szopenus napisał:
  Poza tym, mając przewód 5x4 można by zapiąć wykorzystując dwa przewody jako zerowe, L1+L1'+2N+PE?

  Nie możesz tak zrobić. W przypadku uszkodzenia jednego przewodu drugi przejmie całe obciążenie. Nie zauważysz że przewód jest przeciążony.
 • Poziom 9  
  Ok, rozumiem. Podsumowując, mając do wyboru podpięcie płyty o mocy 3,6kW (poprzez zabezp. 16A) jednym przewodem fazowym i jednym neutralnym, ze zmostkowanymi zaciskami L1 i L2 w płycie, a zapięcie tej samej płyty o mocy 3,6kW (przez dwa zabezpieczenia 16A) dwoma obwodami L1 i L1' wraz ze wspólnym przewodem neutralnym różnica jest taka, że w drugim przypadku mam jakby zmostkowane zaciski L1 i L2 płyty już w rozdzielni, a nie w płycie. Jeżeli chodzi o przewód neutralny nie będzie w tym wypadku różnicy. Suma prądów i tak nie powinna w normalnych warunkach przekroczyć wartości 16A (gorzej chyba w przypadku jakiegoś zwarcia, wtedy może teoretycznie przez chwilę popłynąć prąd 25A, takie zabezp. przedlicznikowe, tyle tylko, że to chyba nie zaszkodzi instalacji wykonanej przewodem 5x4?). W przypadku jednak dociągnięcia kolejnej fazy do rozdzielni, będzie zwyczajnie łatwiej i szybciej przepiąć indukcję na zasilanie dwufazowe. Przepraszam jeśli wypytuję o to samo, ale nie jestem pewien w stu procentach takiego podłączenia, a nie chcę popełnić jakiegoś głupiego błędu wpływającego później na bezpieczeństwo i urządzeń i moje własne. Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.