Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Si3861 vishay - coś podobnego lub nawet prostsze

Andrzej Ł 11 Mar 2017 23:43 594 11
  • #1 11 Mar 2017 23:43
    Andrzej Ł
    Poziom 21  

Potrzebuję załączać 12V napięciem sterującym 5V.
    Nie mogę wykonać układu dyskretnego na tranzystorach PNP i NPN bo brak na to miejsca.Znalazłem taki układ http://www.vishay.com/docs/73343/si3861bd.pdf
    ale widzę że ciężko dostępny.Może zna ktoś jakiś inny element ,który zrealizuje tą funkcję.Najlepiej jako jeden element bez zewn. rezystorów ,czyli 4 piny we 12V,wy 12V ,sterowanie 5V ,masa.
    Tylko proszę nie żartować w stylu "weź przekaźnik na 5V" :)

0 11
  • Relpol
  • #2 12 Mar 2017 10:18
    atom1477
    Poziom 43  

Musisz napisać jakim prądem to ma sterować, bo bez tej informacji nie można Ci sensownie nic doradzić.

0
  • Relpol
  • #3 13 Mar 2017 15:22
    Andrzej Ł
    Poziom 21  

Prąd znikomy, po prostu muszę załączyć obwód 12v który pobiera kilkadziesiąt mA przy pomocy napięcia 5V, powiedzmy TTL , także obciążenie sterowania kilka mA.
    Zależy mi na rozwiązaniu przy pomocy jednego elementu, tak jak ten Si3861, bo nie mam miejsca na klasyczne rozwiązanie tranzystor PNP załączany tranzystorem NPN + rezystorki przy tranzystorkach. Ponieważ takie sytuacje często się zdarzają w elektronice
    dlatego wymyślili takiego Si a i pewnie inni producenci wytwarzają podobny element.

0
  • #5 13 Mar 2017 15:53
    atom1477
    Poziom 43  

Andrzej Ł napisał:
    Zależy mi na rozwiązaniu przy pomocy jednego elementu, tak jak ten Si3861, bo nie mam miejsca na klasyczne rozwiązanie tran PNP załączany tranem NPN + rezystorki przy tranzystorkach.

Dlaczego? Przecież takie tranzystory z rezystorami zajmą mniej miejsca niż ten SI3861.
    I to nawet jak by to składać z pojedynczych tranzystorów. A można pójść dalej i zastosować np. BC847BPN:
    http://www.tme.eu/pl/details/bc847bpn.115/tranzystory-komplementarne/nexperia/
    (literki BPN są ważne, bez nich będzie to pojedynczy tranzystor NPN) w obudowie SOT363 (mniejsza niż SOT23, a w tym wypadku w tej obudowie masz już 2 tranzystory)
    Do tego trzeba dodać tylko 3 rezystory (dwa z nich mogą być 0603 albo nawet mniejsze).
    A jak nie to np. BCR10PNH6327
    http://www.tme.eu/pl/details/bcr10pnh6327/tranzystory-komplementarne/infineon-technologies/
    I tam masz tranzystory już z rezystorami.
    Trzeba tylko policzyć czy dla zadanego napięcia zasilania i dla zadanego prądu wyjściowego wbudowane rezystory wystarczą do pełnego otwarcia tranzystora PNP i to z odpowiednim zapasem (żeby na pewno wszedł w nasycenie).

0
  • #6 13 Mar 2017 23:50
    dwpl
    Poziom 23  

Andrzej,

zobacz PEMD10

Pozdrawiam

0
  • #8 14 Mar 2017 20:31
    Andrzej Ł
    Poziom 21  

pmd10 fajny, ten tps jeszcze lepszy tylko gdzie to dostać w Polsce ?
    Idealnie by było coś takiego w obudowie przewlekanej

0
  • #9 14 Mar 2017 21:26
    atom1477
    Poziom 43  

Zdecyduj się. Chciałeś małe, a teraz chcesz przewlekane?
    Wyjdzie minimum DIP-8. To nie będzie małe.

0
  • #10 15 Mar 2017 10:16
    Andrzej Ł
    Poziom 21  

DIP8 moze byc, po prostu jeden, góra dwa elementy -na to miejsce jest (dwa tranzystory i 4 rezystory-miejsca brak)

0
  • #11 16 Mar 2017 01:05
    dwpl
    Poziom 23  

Czarodzieju, to co sobie życzysz, robi się, ale raczej trudno-kupowalne w Polsce

Patrz:
    http://pl.mouser.com
    All Products > Semiconductors > Discrete Semiconductors > Transistors > Bipolar Transistors - Pre-Biased
    Applied Filters
    Mounting Style = Through Hole

i dalej strony:
    findchips
    pl.farnell
    digikey
    tme

Wchodzi w grę dwa tranzystory To92 i jeden rezystor? jeśli tak, to mam na to dwa pomysły

0
  • #12 22 Mar 2017 16:21
    Andrzej Ł
    Poziom 21  

Dziękuję , na dyskretnych elementach już robiłem wielokrotnie ,np. BC640 ,dwa rezystory i żeby sobie zaoszczędzić zabawy z rezystorem/rami przy drugim NPN to stosowałem cyfrowy tranzystor DTC144ES.
    Chodzi mi o to żeby właśnie nie pierniczyć się z dodatkowymi elementami, bo to i robota dodatkowa i problem z miejscem.Myślałem nawet nad tym aby zrobić ten układ na małej płyteczce z elemenatami SMD, wielkości małego znaczka pocztowego.
    A teraz podam wam jeden z konkretnych przykładów gzie jest problem z miejscem i potrzeba zaimplementowania takiego układziku, bo czuję że wszyscy są ciekawi poco się tak spinam :)
    Np. radia samochodowe Pioneer , gdzie sterowanie REMOTE OUT/ AUT. ANTENA (12V) wychodzi z układu końcówki mocy na pinie 25. Są to w zasadzie zwykłe układy TDA73xx / TDA75xx robione specjalnie dla Pioneera pod oznaczeniem PAL00x z dodatkową funkcją na tym pinie . Końcówka jest załączana +5V i wystawia na pinie 25 12V do ww. funkcji. Cena tego oryginalnego układu jest nie opłacalna, Można wstawić TDA i albo zrezygnować z ww. funkcji , gdy nie potrzebna, albo muszę dorobić taki układ. A że ciasno w środku to taki pojedynczy element podlutuję szybko w pająku i sprawa załatwiona .

0