Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik tyrystorów ze stabilizacją napięcia.

Grzegorz_madera 12 Mar 2017 09:54 1887 15
  • #1 12 Mar 2017 09:54
    Grzegorz_madera
    Poziom 32  

Witam wszystkich. Chciałbym zrobić regulator fazowy do migomatu ze stabilizacją napięcia. Planuję wykorzystać do tego układ spawarki PSP 630, jednak ma on stabilizację prądu, a nie napięcia. Skleciłem taki schemat:
    Czy to ma prawo działać? Ewentualnie co zmienić? Jak oblicza się parametry takich układów? Oczywiście jest to część schematu, nie ma układu synchronizacji i transformatorów sterujących bramkami tyrystorów.

0 15
  • Pomocny post
    #2 20 Mar 2017 23:12
    RitterX
    Poziom 36  

Dosyć enigmatycznie to opisałeś. Ze schematu wnioskuję, że chcesz zrobić zadajnik napięcia, Górny lewy wzmacniacz, którego sygnał jest podawany na trzy kolejne fazy sterowników tyrystorowych, trzy prawe wzmacniacze z transoptorami i układami całkującymi dla korekcji czasu opóźnienia włączenia spowodowanej rozrzutem elementów.
    Według mnie nie ma sensu stosować 4 szt. LM741 lecz jeden LM324. Zerowanie wzmacniacza zadającego to w sumie kiepski pomysł w spawarce, która pracuje w bardzo zmiennych warunkach np. temperatur. Skoro chciałeś dodać układ całkujący na wzmacniaczu zadającym to powinieneś go zrobić między pin.3 a pin.6 wzmacniacza a nie do tranzystora. Zrezygnowałbym, przy okazji zastosowania LM324 z zasialnia -15V. Wzmacniacz z LM324 ma maksymalny prąd wyjściowy rzędu 25mA czyli nie będzie potrzebny tranzystor z zadajnika. Co do pozostałych tranzystorów to nie wiem "w co mają trafić"?
    Jak widzisz staram się zmniejszyć liczbę koniecznych elementów. W spawarce im mniej tym lepiej.
    Zrobiłbym to na mikroprocesorze gdzie odmierzanie czasu jest dlaeko bardziej łatwe jak w układach analogowych i nie porównywalnie bardziej stabilne termicznie i środowiskowo.
    Pętlasprzężenia od prądu powinna być nadrzędna względem tej którą projektujesz.

0
  • #3 21 Mar 2017 12:38
    Grzegorz_madera
    Poziom 32  

Dziękuję za odzew. Jest to układ stabilizacji prądu spawarki, zmodyfikowany przeze mnie w celu stabilizacji napięcia. Chciałem go wykorzystać do regulacji prądu w migomacie, jednak zostałem odwiedziony od pomysłu stabilizacji napięcia i pozostanę przy stabilizacji prądu. Układ jest od oryginalnej spawarki PSP 630. Tranzystory sterują transformatorami bramkowymi tyrystorów. Co do procesora to nie dam rady tego zrobić, bo dopiero zaczynam naukę programowania. Poniżej zamieszczam schemat jak to wygląda w oryginale. Może kolega zaproponuje jakieś zmiany w tym schemacie w celu ulepszenia układu.

0
  • Pomocny post
    #4 21 Mar 2017 15:05
    RitterX
    Poziom 36  

Jak coś działa i nie wiesz specjalnie jak to poprawić w znaczący sposób, nie ruszaj. To wydajna spawarka i szkoda byłoby ją od tak unieruchomić. Jak już chcesz coś poprawić to przejrzyj kondensatory elektrolityczne zasilacza.

0
  • Pomocny post
    #6 22 Mar 2017 13:44
    RitterX
    Poziom 36  

Nie możesz wymienić LM741 na LM324 gdyż LM741 jest to pojedynczy wzmacniacz w obudowie 8 pin a LM324 cztery identyczne wzmacniacze w obudowie 14 pin. Układ sterowania jest zrobiony z elementów jakie były dostępne gdy produkowano te spawarki.
    Jak chcesz spróbować sił to możesz zaprojektować płytkę z LM324, bez zasilania -15V i mieć jako rezerwową.

0
  • #7 22 Mar 2017 14:01
    Grzegorz_madera
    Poziom 32  

Wiem, że to są różne obudowy. A płytkę i tak muszę zaprojektować, bo to sterowanie będzie do migomatu, gdzie nie potrzebne są układy gorącego zajarzania, antyprzyklejeniowy itp. Czyli wystarczy zastąpić 741 LM 324 i zasilać z +15V? Czy potrzebne są jeszcze jakieś zmiany?

0
  • #8 22 Mar 2017 14:08
    RitterX
    Poziom 36  

Póki co uprość do LM324. Możesz zostawić możliwość zasilania -15V i za pomocą zworki łączyć ten obwód z masą.

0
  • #9 22 Mar 2017 14:35
    Grzegorz_madera
    Poziom 32  

Jeszcze jedno pytanie: gdzie najlepiej blokować wysterowanie tyrystorów? W oryginale żeby zadać maksymalny kąt wysterowania tyrystorów (a tym samym odłączyć prąd spawania) podawane było napięcie -15V przez rezystor 100k bezpośrednio na nóżkę 3 układu U1.

0
  • #10 22 Mar 2017 14:46
    RitterX
    Poziom 36  

W takim przypadku należy zwierać nóżkę wejścia nieodwracającego wzmacniacza, odpowiednik oryginalnego pin.3 poprzez rezystor 100R do masy. Możesz też zostawić zasilanie -15V i jedynie zamienić wzmacniacze na LM324. Może być zasilany symetrycznie i wszystko inne pozostawić po staremu.

0
  • #11 22 Mar 2017 16:56
    Grzegorz_madera
    Poziom 32  

No właśnie lepiej by mi pasowało zasilać pojedynczym napięciem, bo w transformatorze do zasilania silnika podajnika mam wolne napięcie 17V AC i mógłbym je wykorzystać do zasilania elektroniki. W przeciwnym przypadku musiałbym zastosować osobny zasilacz ±15V.

0
  • #12 22 Mar 2017 19:30
    RitterX
    Poziom 36  

Jak pasuje to przerabiaj. Z ciekawości masz sprawną spawarkę czy sam trafo z tyrystorami oraz bocznikiem pomiarowym i chcesz to uruchomić?

0
  • #14 23 Mar 2017 00:21
    RitterX
    Poziom 36  

Jakiej wartości jest bocznik i jaką wydajność ma spawarka? Pytam bo układ pomiarowy prądu wzbudził moją ciekawość. Dzieje się w nim więcej jak można byłoby się spodziewać.
    Dorobienie minusa nie jest takim problemem i tak to powinieneś zrobić. Obwód sterowania powinien być włączany i ważniejsze wyłączany wraz ze spawarką jako taką a nie układem pomocniczym. Jest to pod pewnymi względami bezpieczniejsze rozwiązanie również układowo.

0
  • #15 23 Mar 2017 08:23
    Grzegorz_madera
    Poziom 32  

Już wszystko wyjaśniam, bo rzeczywiście trochę chaotycznie to opisałem. Otóż mam transformator, prostownik i dławik wyjściowy od migomatu 315A, oraz sterownik mostka od spawarki elektrodowej PSP 630. I to sterowanie chcę zaadoptować do migomatu. Chcę zrobić tak, że transformator będzie włączany na stałe włącznikiem, a prąd spawania będzie włączany tyrystorami po stronie wtórnej (i przy okazji zastosowania mostka półsterowanego chcę mieć stabilizację prądu spawania), dzięki temu wyeliminuję stycznik po stronie pierwotnej. Bo jak wiadomo migomatem czasami spawa się punktowo, co powoduje częste załączanie stycznika i jego szybkie zużycie. Co do bocznika to nie mam oryginalnego od spawarki PSP 630 i dlatego zamówiłem bocznik 400A 60mV. PSP ma wydajność 630A, więc oryginalny bocznik i tak nie mógłby być zastosowany. Dlatego właśnie założyłem ten temat, bo z tym układem jest trochę kombinowania żeby to wszystko zadziałało. Tutaj są schematy spawarki PSP 630

0
  • #16 06 Sty 2018 16:32
    grzegorz.d3
    Poziom 14  

Witam i zrobiłeś ten stabilizator napięcia .
    Ja mam trafo od spawarki SPB315 zrobił bym migomat z niego tylko brakuje mi sterownika .

0