Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie ekranu elektrycznego projektora pod moduł fibaro

12 Mar 2017 11:58 3117 7
  • Poziom 4  
    Witam, z góry chcę zaznaczyć że obsługa próbówki to maks mojej elektrycznej wiedzy więc z góry przepraszam jeśli coś napiszę nie tak jak się powinno. Posiadam ekran elektryczny do projektora , niestety kupiony używany i nie mam od niego żadnej instrukcji, ani nawet nazwy producenta. Obecnie działa on na "pilot" połączony kablem oraz na pilot radiowy. Chcę ten ekran podłączyć pod moduł fibaro roller shutter FGR 221
    W schemacie podłączenia fibaro od silnika mamy trzy przewody, jednak z mojego ekranu mam cztery przewody (przez to całe zamieszanie) zółto-zielony z brązowym oraz niebieski z brązowym. Co dla mnie ciekawe gdy steruję ekranem w dół i w górę to faza i tak idzie na ten sam komplet przewodów np. zółto-zielony z brązowym (lub jeżeli wtyczka w gniazdku jest odwrotnie to faza idzie na niebieski z brązowym). Może ktoś mi wyjaśnić skąd ten czwarty przewód (druga faza?) i jak to podłączyć pod ww. moduł?
  • TestoTesto
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    mat008 napisał:
    jednak z mojego ekranu mam cztery przewody (przez to całe zamieszanie) zółto-zielony z brązowym oraz niebieski z brązowym. Co dla mnie ciekawe gdy steruję ekranem w dół i w górę to faza i tak idzie na ten sam komplet przewodów np. zółto-zielony z brązowym (lub jeżeli wtyczka w gniazdku jest odwrotnie to faza idzie na niebieski z brązowym). Może ktoś mi wyjaśnić skąd ten czwarty przewód (druga faza?)

Żółto-zielony to nie aby przewód ochronny?
    I odłóz ten próbnik neonowy, przemierz to omomierzem bez zasilania, to dojdziesz co się z czym łączy - próbnik neonowy fałszywie pokazuje fazę tam gdzie jej nie ma (przynajmniej nie ma bezpośrednio).
  • TestoTesto
  • Poziom 4  
    Zależnie od tego jak wepnie się wtyczkę do gniazda to za żółto-zielony też może iść faza (przynajmniej na próbówkę) , więc ochrony raczej to nie będzie

• Poziom 43  
    mat008 napisał:
    Posiadam ekran elektryczny do projektora , niestety kupiony używany i nie mam od niego żadnej instrukcji, ani nawet nazwy producenta

Nie posiada żadnej tabliczki znamionowej? Zamieść jakieś zdjęcia napędu.
  • Poziom 4  
    Dzięki za zainteresowanie. Niestety tabliczki brak, a zdjęcia napędu nie dam rady zrobić ponieważ ekran jest zamocowany w suficie w zabudowie z regipsu. Udało mi się za to rozebrać tego pilota co jest podłączony przewodowo. Foto nr1 przedstawia połączenie przewodu czterożyłowego który idzie od ekranu z dwoma dwużyłowymi przewodami pilota. Foto nr 2 przedstawia 3 przewody z pilota do ekranu, na foto nr 3 widać trzy żyły z wtyczki do płytki plus jeden z płytki do ekranu (żółto zielony, widnieje tam znak przewodu ochronnego ale pewności nie mam czy taką pełni rolę). Może na tej podstawię uda się coś określić?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    mat008 napisał:
    na foto nr 3 widać trzy żyły z wtyczki do płytki plus jeden z płytki do ekranu (żółto zielony, widnieje tam znak przewodu ochronnego ale pewności nie mam czy taką pełni rolę).

To weź omomierz i przemierz przewód sieciowy - styk ochronny we wtyczce ma połączenie z tym żółto-zielonym przewodem?

mat008 napisał:
    Zależnie od tego jak wepnie się wtyczkę do gniazda to za żółto-zielony też może iść faza (przynajmniej na próbówkę)

Odłóż tą próbówkę, sprawdź natomiast ciągłość przewodu żółtozielonego między wtyczką a układem, oraz to czy kołek w gniazdku jest uziemiony.

mat008 napisał:
    Foto nr 2 przedstawia 3 przewody z pilota do ekranu,

Zapewne podanie zasilania między czarny a niebieski daje ruch w jedną stronę, a między czarny a brązowy w drugą. Zapewne jest tam silnik z dwoma symetrycznymi uzwojeniami + kondensator:

Pomierz rezystancje między przewodami silnika (po odłączeniu sterownika) i zapodaj.
  • Poziom 4  
    Przyglądając się rozebranemu pilotowi dopiero zobaczyłem że przewód żółto-zielony na wyjściu z pilota jest zesztukowany, niebieskim przewodem. A czarny przewód z pilota zesztukowano na niebieski. Stąd dwa niebieskie i dwa brązowe przewody widoczne na zdjęciu nr 1. Ale może wróćmy poprostu do ekranu. Po zmierzeniu miernikiem wszystkich kombinacji tych czterech przewodów (zielono-żółty, niebieski, czarny i brązowy). Tylko pomiędzy czarnym a niebieskim miernik pokazał 1,33. W innych kombinacjach zawsze było 1. Miernik ustawiłem na 20k
    I tak żółto-zielony ma przejście od wtyczki aż po wyjście z pilota.

Ustawiając również miernik na wolty dokonałem następujących pomiarów (wtyczkę dałem tak żeby zero było na niebieski przewód wtyczki, gniazdko nie miało akurat bolca uziemienia). Ekran do góry, niebieski 98, brązowy 230, czarny 0, żółto zielony 47, gdy ekran na dół to brązowy i niebieski zamieniają się wartościami, dwa pozostałe bez zmian

Czyli czarny od ekranu daję pod zero do gniazdka, a brązowy i niebieski pod Fibaro 01 i 02, plus zero i faza z gniazdka pod Fibaro. Zgadza się?
  • Poziom 4  
    Podłączenie pokazało się poprawne, dzięki za pomoc w dojściu co jest co