Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Inne] Brak oświetlenia w wybranych kablach sufitowych

arkadiushek 12 Mar 2017 20:20 453 8
  • #1 12 Mar 2017 20:20
    arkadiushek
    Poziom 9  

Witam,

Na wstępie powiem że jestem totalnym laikiem w temacie więc jak coś zechcecie tłumaczyć to proszę - jak debilowi.

Opis problemu:

3 miesiące temu wprowadziłem się na nowe mieszkanie (budynek wybudowany pół roku temu więc instalacja jest nowa)
    i zamiast lamp zamontowałem plastikowe oprawki oraz żarówki w liczbie 3. Poza tym ekipa remontowa zostawiła dwie oprawki.
    Wszystko działało bez zarzutu aż do poprzedniego tygodnia, kiedy to 3 żarówki na oprawkach które ja kupiłem przestały świecić.

Kupiłem więc nowe i próbowałem je podłączyć ale wydaje się że żadne już nie działają na tych kablach.
    Sprawdziłem żarówki na tych dwóch oprawkach po ekipie remontowej - działają
    Mało tego, nowe oprawki które kupiłem działają na innych zwisających kablach w mieszkaniu. Wnioskuję więc że żarówki, oprawki jak i kable które podłączam do kostki są sprawne.

Moim jedynym sensownym wytłumaczeniem jest to że kable zwisające z sufitu zostały jakoś uszkodzone przez te oprawki?
    Czy to jest możliwe? A jeśli tak to co mogę zrobić? Podciąć je trochę?

Sprawdzałem skrzynkę z bezpiecznikami w mieszkaniu i na korytarzu, tam zdaje się być wszystko ok.

Bardzo proszę o rady.

Pozdrawiam,
    Arek

0 8
  • #2 12 Mar 2017 20:41
    stanislaw1954
    Poziom 40  

arkadiushek napisał:
    Moim jedynym sensownym wytłumaczeniem jest to że kable zwisające z sufitu zostały jakoś uszkodzone przez te oprawki?
    Czy to jest możliwe? A jeśli tak to co mogę zrobić? Podciąć je trochę?
    Nie wydaje się to możliwe, chyba masz przewody miedziane, więc tak szybko się nie uszkodzą. Może raczej nie łączy wyłącznik.

0
  • #3 12 Mar 2017 20:58
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.

Uszkodzenie przewodów przez lampy, jest bardzo mało prawdopodobne, tym bardziej że przestały świecić 3 lampy, i to w tym samym czasie.
    Gdyby przewody przy lampach były przez nie uszkodzone, to było by to widać - były by końce przewodów przegrzane, utlenione, i.t.p.

Czy te lampy są na oddzielnym wyłączniku. Jeśli tak, to sprawdził bym wyłącznik, czy jest sprawny, oraz czy przewody od niego się nie odłączyły.
    Ponadto jeśli są trzy lampy, to przewody od tych lamp gdzieś muszą się łączyć razem, i to jest potencjalne miejsce usterki.
    Nie wiem jak tam ta instalacja jest wykonana, ale teraz coraz częściej robi się tak, że połączenia przewodów realizuje się w puszkach pod wyłącznikami, gniazdami, i.t.p., nie stosując dodatkowych puszek do połączeń przewodów.
    Tak więc w pierwszej kolejności zajrzał bym pod włącznik tego oświetlenia, sprawdził tam połączenia, oraz sam włącznik, oraz czy dochodzi zasilanie do tego włącznika.

Pozdrawiam.

0
  • #4 12 Mar 2017 21:37
    arkadiushek
    Poziom 9  

Przewody są miedziane i nie widzę na nich żadnego przepalenia/utlenienia.

Każdy z tych przewodów jest na innym włączniku (łazienka, salon, sypialnia) - rozkręciłem jeden z nich i wygląda w porządku - prowadzą do niego dwa brązowe kable, a w puszcze znajduje się też pozwijany niebieski i pozwijany zielono-żółty które kończą się czymś co przypomina chip komputerowy.

0
  • #5 12 Mar 2017 22:19
    stanislaw1954
    Poziom 40  

arkadiushek napisał:
    Każdy z tych przewodów jest na innym włączniku (łazienka, salon, sypialnia)
    Trzeba zatem sprawdzić, czy na wyłącznik przychodzi napięcie (neonówką).

0
  • #6 12 Mar 2017 22:19
    Rysio4001

Witam.

Skoro są to różne obwody oświetleniowe, to brak wspólnego zasilania tych obwodów.

arkadiushek napisał:
    ...prowadzą do niego dwa brązowe kable, a w puszcze znajduje się też pozwijany niebieski i pozwijany zielono-żółty które kończą się czymś co przypomina chip komputerowy.
    Prawdopodobnie to coś, co wygląda wedłóg kolegi jak chip komputerowy, to złączki "WAGO".

Z kolegi ostatniego postu wynika, że instalacja jest łączona, jak pisałem w moim pierwszym poście, czyli w puszkach pod włącznikami i gniazdami.

Brak wspólnego zasilania dla tych trzech obwodów zasilania.
    Mogą te obwody być na oddzielnych zabezpieczeniu w tablicy elektrycznej (bezpiecznikowej). Skoro nowa instalacja, to pewnie są tam wyłączniki nadprądowe, a nie bezpieczniki topikowe. Te wyłączniki nadprądowe, bywa że wyłączą, ale ich dźwignia nie opadnie (wygląda tak jak by był nadal załączony). Wyłączyć wszystkie zabezpieczenia, i załączyć ponownie.

Sprawdzić połączenia nie tylko pod jednym wyłącznikiem, ale pod pozostałymi też. Zaczoł bym od tych, na których brak oświetlenia, a jeśli tam będzie dobrze, to i pozostałe też, bo nie wiadomo gdzie rozdziela się zasilanie na te niedziałające obwody, może być również pod wyłącznikiem obwodu, który działa. Sprawdzić nie tylko przewody podłączone do wyłączników, ale te pozostałe połączone głębiej w puszcze pod wyłącznikiem też.

Może też być tak, że wysunął się przewód zasilania tych obwodów z pod zacisku wyłącznika nadprądowego lub szyny neutralnej w tablicy z zabezpieczeniami, jeśli był źle przykręcony.

Istnieje tęż możliwość, że te niedziałające obwody oświetleniowe są zasilone z pod któregoś z gniazd, chociaż tak nie powinno się robić, ale bywa różnie. Wtedy może być konieczność sprawdzania również połączeń pod gniazdami.

I jeszcze jedno. Przyłącze do mieszkania jest 1-fazowe, czy 3-fazowe, bo może po prostu brak jednej fazy z zewnątrz?

Pozdrawiam.

0
  • #7 13 Mar 2017 17:27
    arkadiushek
    Poziom 9  

Witam,

no więc możecie mi uwierzyć lub nie ale dziś podłączyłem to jeszcze raz (tak samo jak wczoraj) i zaczęło działać. Nie zmieniłem od wczoraj praktycznie nic więc totalnie zgłupiałem bo nie wiem co mogło być powodem.

Jedyne co przychodzi mi do głowy to fakt że obok budują kolejny blok i może robotnicy coś wyłączyli?

0
  • #8 13 Mar 2017 20:02
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Być może był brak napięcia na jednej fazie. Na samym początku, trzeba było sprawdzić zasilanie.

0
  • #9 14 Mar 2017 21:00
    Rysio4001

Witam.

W takim razie albo przyłącze do mieszkania jest 3-fazowe, i był brak jednej fazy (prawdopodobnie też nie było w takiej sytuacji prądu w niektórych gniazdach, tylko mogło to zostać niezauważone).
    Albo gdzieś połączenie ledwie się styka, i może tak być, że problem sam ustąpił, ale jeśli tak jest, to pewnie powróci.

Napisz kolego, czy przyłącze do mieszkania jest 3-fazowe, czy 1-fazowe.
    Jeśli 1-fazowe, to sytuację z czasowym brakiem jednej z faz można wykluczyć, a jeśli tak, to usterka nie została usunięta, po mimo że problem obecnie ustąpił.

Pozdrawiam.

0