Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dwóch wentylatorów do jednego gniazda.

to_tom 12 Mar 2017 22:34 1230 2
 • #1 12 Mar 2017 22:34
  to_tom
  Poziom 12  

  Chciałbym podłączyć dwa wentylatory 120mm do jednego gniazda . Do drugiego też chciałbym zrobić to samo. I w trzecim pracowałby jeden wentylator. Wtedy mógłbym kontrolować prędkość i głośność za pomocą aplikacji Gigabyte system information viewer. Moja płyta główna to Link Obudowa Link posiada trzy stopniowy przycisk, który na najwyższym poziomie jest głośny i dla tego chciałbym wykorzystać aplikację Gigabyte do sterowania wentylatorami.
  Nie jestem pewien czy mogę wykonać takie połączenia czy płyta się nie uszkodzi a jakbym mógł to nie wiem jakich kabli użyć. Czy to są kable G827 Noctua NA-SYC1 4-Pin PWM Fan Y-Cables. I również mam problem bo na płycie gniazdo ma 4 pin a wiatrak 3pin, można tak łączyć?
  Dziękuję za pomoc.

  0 2
 • CControls
 • Pomocny post
  #2 13 Mar 2017 06:33
  atomic99
  Poziom 30  

  Kontroler w obudowie nie ma nic do sterowania wentylatorami które są podłączone do płyty głównej i na odwrót.

  W obudowie jest zamontowany zwykły przełącznik 5V / 7V / 12V i do tego rozwiązania wystarczyło by rozgałęzienie nawet 2-pin`owe.

  Jak chcesz wykorzystać w pełni oprogramowanie "GIGABYTE System Information Viewer" musiał być podłączyć wentylatory bezpośrednio do płyty głównej i najlepiej żeby były z opcją PWM czyli kabelek 4-pinowy.

  Przy stosowaniu rozgałęzienia do płyty głównej, ogólnie płyta nie powinna się uszkodzić ale po podłączeniu 2 wentylatorów pod jedno gniazdo często są problemy z odczytem prędkości obrotowej (dubluje się),
  co często skutkuje słabą możliwością regulacji tychże wentylatorów.

  Na Twojej płycie masz 4 dodatkowe wejścia wentylatorów: CPU_OPT, SYS_FAN1, SYS_FAN2, SYS_FAN3, więc nie masz chyba potrzeby robienia rozgałęzienia.

  Rozgałęziacze możesz znaleźć sporo taniej, wystarczy że wpiszesz w allegro "Y 4 pin" albo "Y 3 pin" i wybierzesz kategorię komputery.

  0
 • CControls
 • #3 13 Mar 2017 16:40
  to_tom
  Poziom 12  

  Dziękuję bardzo za odpowiedź, bardzo pomocna. Przy okazji dowiedziałem się że mam nie te wentylatory co chciałem miałem kupić 120mm PWM Case Fan 4 pin.
  Wykorzystując okazję chciałbym zapytać dlaczego albo o co chodzi z tymi PWM? Na Angielskim Ebayu szukałem coś taniego i nie jestem pewien, np Link jego nazwa wskazuję że posiada PWM ale już na dole w specyfikacji PWM no. Czy ten model byłby to czego szukam?

  0