Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PA- wzmacniacz w:cz nie wysterowuje pierwszego tranzystora.

Rezystor240 18 Mar 2017 23:11 4335 39
Altium Designer Computer Controls
    Rezystor240
    Level 41  
    Wstawiłem ponownie 2n2219 i nie działa na pierwszej bazie jest 1V74 na drugiej 0V55.
    Pierwszy tranzystor jest zimny a drugi grzeje się, po odłączeniu dzielnika napięć tranzystor jest zimny bo nie przepływa przez niego prąd.
    Muszę wstawić inny tranzystor, który będzie wysterowany bo 2n2219 się nie nadaje.
    Drugi dzielnik zmienić? Bo tranzystor się nagrzewa, czy po podaniu sygnału w:cz nie będzie się grzał?
  • Altium Designer Computer Controls
    themosfet124
    Level 17  
    Podaj wartości dzielnika napięć 1 i 2 stopnia.
    Czy na pewno twój transmitter FM jest w stanie wysterować PA ?
    Masz może jakiś generator, który mógłbyś podpiąć zamiast tego transmittera ?
    1 tranzystor jest zimny bo nie ma wysterowania z generatora.
    2 tranzystor jest ciepły przez niedopasowanie.
    Stroisz to razem z kt907 czy go wylutowałeś i stroisz same 2 stopnie ?
    Tak w ogóle to 2 tranzystor potrzebuje radiatora.
    Rezystor240
    Level 41  
    Witam po przerwie!

Kupiłem jednostronny laminat formatu A4.

Prosił bym o dobry schemat, i mniej więcej rozmieszczenie elementów na PCB, bo ja z oszczędności laminatu znów zminimalizuję płytkę i bokiem mi to wyjdzie.
    Stopień PA ma być, wysterowany bezpośrednio z wcześniej wspomnianego transmittera, który odda 5-10mW.
    Dobrze by było zastosować jakiś filtr Π do tłumienia częstotliwości harmonicznych.
  • Altium Designer Computer Controls
    Rezystor240
    Level 41  
    Witam ponownie, po krótkiej przerwie!

Wykonałem coś takiego:

PA- wzmacniacz w:cz nie wysterowuje pierwszego tranzystora.PA- wzmacniacz w:cz nie wysterowuje pierwszego tranzystora.

Jest to przedwzmacniacz z 19 postu (tego tematu).
    Są to pierwsze dwa stopnie, pierwszy tranzystor jaki zastosowałem to 2N2369. Kolejny to 2N2219A.
    Napięcie zasilania 12 V ze stabilizatora, znajduje się on na tych długich nóżkach.

Moc w:cz jaka dochodzi do stopni to jest około 0,0008 W. Mierzone na rezystorze (bezindukcyjnym) i sondą w.cz. Woltomierz wskazuje około 20 mV.

Na wyjściu stopni sonda w.cz. pokazuje 0 V, a raczej woltomierz podłączony do sondy.
    Coś jest źle, ale nie mam pojęcia co. Zawsze układy w.cz. doprowadzają mnie do nerwicy.
    Rezystor240
    Level 41  
    c2h5oh wrote:
    Poczytaj i porównaj z tym co tworzysz.

Wiem, jeśli chodzi o PCB to na dzień dzisiejszy nie wyprodukuje czegoś ładniejszego.
    Ta z fotki powyżej jest malowana markerem. Mam jakiś wstręt do programów projektujących PCB.

W poprzednim (19 poście) było napisane, schemat działa.
    Ogółem pierwszy tranzystor 2N2369 nie ma żadnego wzmocnienia, na kolektorze jest takie napięcie w:cz jak na zasilaniu tj bazie tranzystora.
    Myślę, że pierwszy tranzystor jest za słaby. Ma za małe wzmocnienie(?)
    Nie wiem co tam podstawić aby te mizerne 0,0008W w:cz wysterowało cokolwiek.

Z czułych tranzystorów posiadam jeszcze BF96, jest to mosfet i trudno będzie to wepchnąć w ten układ.

Nie mam już pomysłu co tam wstawić tak aby działało.
    Po tylu próbach, po tylu spalonych tranzystorach. Zmarnowanych laminatów....
    themosfet124
    Level 17  
    Rezystor240 wrote:

W poprzednim (19 poście) było napisane, schemat działa.

Bo działa... Tylko, że Ty zastosowałeś 2N2369 zamiast BFR91 i 2N2219 zamiast BFR96. Tranzystory BFRxx mają o wiele większe wzmocnienie niż 2N'y - dlatego stosując 2N2369 i 2N2219 układ nie zadziała.... Po za tym dzielniki na bazach oraz rezystory i cewki kolektorowe były liczone/dobierane pod BFR91/96 a nie pod 2N2219/2369.
    Rezystor240
    Level 41  
    themosfet124 wrote:
    Tranzystory BFRxx mają o wiele większe wzmocnienie niż 2N'y - dlatego stosując 2N2369 i 2N2219 układ nie zadziała....

Link zamiast Link

Link zamiast Link

Akurat tutaj 2N-y mają większe wzmocnienie.
    Co prawda trzeba 2-krotnie więcej mocy aby wysterować 2N2369 niż oryginalny tranzystor z tego schematu.

themosfet124 wrote:
    Po za tym dzielniki na bazach oraz rezystory i cewki kolektorowe były liczone/dobierane pod BFR91/96 a nie pod 2N2219/2369.

Tak więc trzeba to przeliczyć...
    themosfet124
    Level 17  
    Rezystor240 wrote:
    themosfet124 wrote:
    Tranzystory BFRxx mają o wiele większe wzmocnienie niż 2N'y - dlatego stosując 2N2369 i 2N2219 układ nie zadziała....

Link zamiast Link

Link zamiast Link

Akurat tutaj 2N-y mają większe wzmocnienie.

Ale tutaj nie chodzi o parametr hFE tylko o wzmocnienie mocy (Gp) w funkcji częstotliwości....
    Rezystor240
    Level 41  
    To co ja mam teraz zrobić?

Dobrze, że wykonałem tylko 2 stopnie. W przeciwnym razie zmarnował bym więcej laminatu.

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Mam jeszcze pomysł, gdyby zamiast 2N wstawić jak w oryginale BFR91.
    2N2219 zostawić, lecz zmienić dla niego dzielnik napięcia w bazie i zmienić indukcyjność.
    Miało by to rację bytu, i mniej więcej na ile w taki sposób można wysterować 2N2219?
    Oddał by chociaż 400mW?

Wiem, że mniej więcej z tylu (na wysterowaniu KT907b 400mW) odda z siebie około 3W mocy.