Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Peavey Valve King 8 - Combo lampowe Peavey VK-8 gra, ale trzeszczy.

virus* 13 Mar 2017 19:06 3534 2
 • #1
  virus*
  Level 12  
  Witam
  Niedawno zakupiłem okazyjnie combo Peavey Valveking 8 - 5W , na ECC83 + EL84.
  Combo działa, ale podczas grania na gitarze coś trzeszczy w głośniku, dźwięk przypomina trzeszczącą płytę vinylową. Niezależnie od głośnosci po włączeniu słychać też delikatne buczenie ( jak przydźwięk sieciowy ). Nie wiem czy przydźwięk to sprawa naturalna, bo patrząc po schemacie lampy żarzone są prądem przemiennym, więc buczenie aż tak bardzo mi nie przeszkadza jak ten trzask.
  Poza tym wzmacniacz sprawuje się dobrze na całym zakresie od cichego grania po głośne. Dżwiek jest czysty i klarowny.  Sprzedający zasugerował mi , że lampy są już stare i mogą być zużyte. Wymieniłem je na nowe, ale zachowanie wzmacniacza jest identyczne. Co do mojej gitary Vintage V6, jest nowa i ogrywałem nią piecyk lampowy Laney Cub 12 - nie było żadnych dziwnych odgłosów. Więc chyba nie czepiałbym się instrumentu , tym bardziej że kosztował kilkanaście stówek i nie jest to najtańszy sprzęt.

  Czy ktoś może zasugerować, skąd biorą się te trzaski? Planuję wymienić elektrolity w zasilaczu na nowe, ale nie wiem czy to dobry kierunek?

  Schemat combo. Peavey Valve King 8 - Combo lampowe Peavey VK-8 gra, ale trzeszczy.
 • Helpful post
  #2
  Tremolo
  Level 43  
  Trochę pewnie długo czekałeś, ale Ci odpowiem. Przyczyną trzasków może być cewka głośnika. Przy graniu na gitarze poprzedni właściciel mógł działaś na dużej mocy dużym przesterem, co spowodowało rozwarstwienie się cewki, wystarczy, że jeden drucik odstaje, to tuleja dzwoni, a całość nagłaśniana jest membraną jak tubą. Możęsz spróbować podmienić głośnik albo podpiąć słuchawki i zobaczyć czy trzaski są również w tym przepadku. Ważne są też bardzo łączenia płyt głównych. Ten VK pewnie jest jż robiony na cynie RoHS, która puszcza pod złączami wtykowymi, i lubi strzelać, pierdzieć, rezonować, przebijać itp. Miałem tak w podobnym piecyku Ibanez Valbee, wady szukałem bardzo długo. Dopiero za którymś razem robaczyłem pękniecie. Co do elektrolitów to dają podobne defekty ale dopiero przy iluś tam latach, np. Elwy, W kondensatory możne delikatnie "popukać" czymś izolowanym po obudowach. Co jeszcze daje podobne rezultaty to potencjometry. Miał mój tak stary telewizor, radio, teraz piecyk PEAVEY Transtube podobnych rozmiarów. Volume w pewnym miejscu ma dziurę w materiale rezystancyjnym i trzeszczy. Miał też tak mój wzmacniacz TEISCO:

  http://www.tremolo.pl/Artykuly/Wzmacniacze/Re...,TEISCO,50,Checkmate,wzmacniacz,gitarowy.html

  przewiń do 2:15 - tam jest przykład trzeszczenia od wzmacniacza. Bezpośredniej przyczyny nie znalazłem. Jak wyciągnąłem lampę z reverbu i zamieniłem na inny model poprawiło się.

  Co do buczenia, to powinno być pomijalne. Ten stary teisco prawie nie buczał, podobnie Bugery itp. Układ ma podpiętą mase przez oporniki do żarzenia - powinno to pomóc w usunięciu brumu. Ma też tylo jedną lampę. Żarzenie może pochodzić w uziemienia itp. Delikatne buczenie też pochodzi z samego transformatora - dzwoni obudowa.
 • #3
  virus*
  Level 12  
  Tremolo, prawdopodobnie trafiłes w sedno sprawy. Po podpięciu słuchawek nie ma efektu trzeszczenia. Poprzedni własciciel, młody człowiek rzeczywiście grał na piecyku z odkręconym volume na max i do tego z jakimś distortionem. Mam to na filmikiu youtube, który mi wysłał przed zakupem.

  Dziękuję za odzew i pomoc. Pozdrawiam.