Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka jest żywotność tanich czujek PIR?

Koola 13 Mar 2017 19:14 1842 6
Optex
    Koola
    Level 10  
    Kolejne pytanie "zielonego" użytkownika systemu alarmowego ;)
    Jaka jest średnia żywotność tanich czujek PIR (np. Bingo Crow)?

Jakieś trzy tygodnie temu zaczęły mi wariować dwie czujki w systemie - czujki już miały swoje lata (nie wiem jaki model ale wyglądały jak PET 4 Crow - kupione prawie 7 lat temu już wtedy używane) więc wszystkie z tamtego początkowego okresu wymieniłem na nowe Bingo Crow a przy okazji w centralce wylądował moduł ETHM-1 Plus.
    Teraz od tygodnia wariuje czujka w magazynie kupiona 3,5 roku temu - czujka wywołuje fałszywe alarmy czasami co 5-6 godzin a czasami co 20 minut by później przez kilka dni siedzieć cicho.
    Wszystko zakończy się zapewne wywaleniem tej czujki i wstawieniem nowej Bingo Crow ale pozostaje pytanie do doświadczonych instalatorów.
    Jak długo wytrzymują takie tanie (po ok. 30 PLN) czujki PIR, a jak długo takie droższe (po ok. 70-100 PLN)?
  • Optex
    sosarek

Level 43  
    Koola wrote:
    Teraz od tygodnia wariuje czujka w magazynie

Jakie warunki panują w magazynie?
    Z tanimi jest zawsze loteria - co do Bingo, montowałem je kiedyś ale coraz częściej były z nimi problemy dlatego przeszedłem na DSC, Bosch.
  • Optex
    Koola
    Level 10  
    sosarek wrote:
    Jakie warunki panują w magazynie?

Magazyn to taki podwójny garaż blaszak z wysokim dachem dwuspadowym - dach jest na tyle wysoki że pod dachem jest zrobiona dodatkowa przestrzeń magazynowa - magazyn ma jedną bramę dwuskrzydłową (od zachodu) i w miejscu drugiej bramy jest średniej wielkości okno (też od zachodu - cały czas zasłonięte roletami). Cały magazyn jest ocieplony wewnątrz styropianem i nie ma stałego ogrzewania.
    Nocą w zimie temperatura może spadać dość mocno a z kolei w letni słoneczny dzień mocno rośnie. Jednak warunki są cały czas takie same od przeszło trzech lat i dopiero od tygodnia czujka wariuje - z piątku na sobotę alarm włączał się 3 razy (około godz. 22:00, 3:30 i 9:20) po czym linia została zablokowana - dzisiaj w dzień przez kilka godzin system w magazynie był zazbrojony i nic się nie działo ale po południu po uzbrojeniu całego obiektu alarm w magazynie włączył się dwa razy (co około 20 minut).
    Czujka jest umiejscowiona w rogu magazynu, "nad" drzwiami, i "patrzy" w stronę ścian bez drzwi i okien.

sosarek wrote:
    Z tanimi jest zawsze loteria - co do Bingo, montowałem je kiedyś ale coraz częściej były z nimi problemy dlatego przeszedłem na DSC, Bosch.

Tylko takie DSC/Bosch są 2 lub 3 razy droższe od Bingo ;(
    Jakie ewentualnie czujki DSC/Bosch można zastosować w takim magazynie?
    sosarek

Level 43  
    Koola wrote:
    Tylko takie DSC/Bosch są 2 lub 3 razy droższe od Bingo ;(

Wolisz zapłacić raz za porządny czujnik czy wymieniać go co miesiąc?
    Koola wrote:
    Jakie ewentualnie czujki DSC/Bosch można zastosować w takim magazynie?

Jeśli już to DUALNY zamiast zwykłego pir.
    Koola
    Level 10  
    sosarek wrote:
    Wolisz zapłacić raz za porządny czujnik czy wymieniać go co miesiąc?

Wolę zapłacić niedużo i nie wymieniać przez kilka lat ;)

sosarek wrote:
    Jeśli już to DUALNY zamiast zwykłego pir.

Jakiś konkretny model?
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Crow Swan quad ( bingo) jest identyczny jak DSC LC100. Porównajcie sobie płytkę i funkcje.
    Swego czasu były też poważne problemy z LC 100 i wyleczyłem się z tych czujek , a jak ostatnio kosztują powyzej 60 zł to już w ogóle. Lepiej kupic bosch'a ( tylko ubił bym tego co wymyślił u nich nazewnictwo ( symbole) modeli :!: .
    Ponadto LC100 ma marny zakres temperatur ( -10do 50 st.C) więc nie jest to chyba najlepszy zamiennik do nieogrzewanego magazynu. Nie montuje tylko samych alarmów, wiec pewnie moje "statystyki" nie są do końca miarodajne tak jak bardziej doświadczonych instalatorów.
    Montuje głownie crowa od ponad 14-tu lat ( SRP 600, SRP pet, pet+ swan quad, swan1000) i nie zauważyłem żadnych wiekszych problemów. Swan quad to dobra czujka za rozsądne pieniądze. Zakres temp. -20 do 60 st. C.
    Rozważ zastosowanie w takim magazynie czujki dualnej np. swan1000, czy pyronix KX15dt z wbudowanymi rezystorami.
    Sprawdź też, czy aby nie masz tam rodzinki pająków w czujce, albo tuż na niej.
    wexors
    Level 19  
    Koola wrote:

Jakiś konkretny model?

ja montowałem te ISC-BDL2-WP12G wiszą dłuższy czas i problemów z nimi nie ma.

Bosch to nazewnictwo zrobiło chyba na złość instalatorom, a ja osobiście ja bym utłukł tego gościa co wymyślił te uchwyty do czujek...