Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer Mumble na Raspberry Pi

ghost666 14 Mar 2017 07:21 9606 0
e-mierniki
 • Serwer Mumble na Raspberry Pi
  W opisanym poniżej projekcie zaprezentujemy jak zainstalować i skonfigurować serwer Mumble na Raspberry Pi. Mumble to otwarte oprogramowanie do rozmów VoIP, które zapewnia połączenia wysokiej jakości przy niskich opóźnieniach. Jeśli zatem chcemy zamienić naszą 'Malinę' w telefon VoIP zainstalujmy Muble, korzystając z tego poradnika.

  Mumble często wykorzystywany jest np. podczas gier on-line do rozmów pomiędzy graczami, podobnie jak na przykład teamspeak. Może on jednak zostać wykorzystany w dowolnej innej aplikacji, gdzie konieczne jest prowadzenie rozmów poprzez Internet. Mumble nie jest jedynym rozwiązaniem dla VoIP jakie zastosować da się na Raspberry Pi. Dostępny jest także na przykład Asterisk, który oferuje więcej opcji niż Muble, jednakże jest sporo trudniejszy w konfiguracji.

  W poniższym wideo obejrzeć możemy jak zainstalować i uruchomić serwer Mumble na naszym Raspberry Pi:  Potrzebne elementy

  * Raspberry Pi
  * Karta SD o pojemności co najmniej 4 GB (rekomendowane 8 GB).
  * Karta Wi-Fi lub kabel Ethernet

  Dodatkowo przydatne będą:

  * Słuchawki z mikrofonem
  * Klawiatura na USB
  * Myszka na USB
  * Kabel HDMI.

  Przygotowywanie Raspberry Pi do instalacji

  Pierwszym krokiem podczas instalacji musi być instalacja Raspbiana na naszej 'Malinie', jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Najlepiej jest, przynajmniej na pierwszy raz, wykorzystać wersję NOOBs. W Internecie znajdziemy bardzo dużo poradników różnego rodzaju dotyczących instalacji Linuxa na Raspberry Pi.

  Instalacja serwera Mumble na Raspberry Pi

  Aby zainstalować Mumble na naszym komputerze musimy otworzyć konsolę: możemy zrobić to lokalnie, jeśli podłączyliśmy do komputera wyświetlacz oraz klawiaturę, albo też logując się do Raspberry Pi po SSH.

  W terminalu wpisujemy:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Co pozwala nam zainstalować serwer Mumble poprzez apt-get. Potrzebujemy do tego oczywiście połączenia z siecią. Następnie musimy dokonać podstawowej konfiguracji zainstalowanego oprogramowania, ustawić użytkownika, tak żebyśmy mogli podłączyć się do sieci etc. Aby to zrobić wpisujemy kolejną komendę:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Po wpisaniu tej komendy będziemy mieli możliwość ustawienia podstawowej parametrów:

  Autostart: Wybieramy Yes
  High Priority: Tutaj także wybieramy Yes, chcemy zagwarantować, że proces Mumble będzie miał dostatecznie wysoki priorytet, nawet gdy Raspberry Pi będie mocno obciążone.
  SuperUser: Tutaj wpisujemy hasło superużytkownika, które potrzebne nam będzie do kontrolowania serwera.

  Do podłączenia się do serwera potrzebować będziemy jego adres IP. Możemy go sprawdzić (jeśli nie znamy) wpisując:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Zapamiętajmy numer IP jaki pokazuje nam się przy interfejsie eth0 lub wlan0 (zależnie czy korzystamy z, odpowiednio, podłączenia kablowego lub Wi-Fi). Ten numer wykorzystamy do łączenia się z naszym serwerem Mumble oraz wykorzystamy podczas ustawiania forwardowania portów, jeśli chcemy uzyskać dostęp do serwera spoza naszej sieci lokalnej.

  Serwer Mumble na Raspberry Pi


  Konfiguracja serwera Mumble na Raspberry Pi

  Po zainstalowaniu i wstępnej konfiguracji naszego serwera Mumble możemy przystąpić do pełnej konfiguracji serwera i ustawić szereg parametró takich jak hasła, wiadomości powitalne etc. Pozwoli nam to spersonalizować nasz serwer. W konsoli wpisujemy komendę:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Otworzy ona (wykorzystując edytor nano, można skorzystać z innego np. vim) plik konfiguracyjny Mumble. W pliku tym wszystko w zasadzie jest jasne i dosyć dobrze opisane. Szczególną uwagę zwróćmy na:

  Wpis welcomeText - jest to tekst powitalny, jaki widzą użytkownicy po dołączeniu się do serwera. Zmieńmy go na własny.
  Hasło - serverpassword - które chroni dostęp do serwera osobom niepożądanym.
  Dodatkowo musimy odkomentować (skasować #) registerserver tak aby zmienić nazwę serwera na spersonalizowaną. Aby to ustawienie zostało wczytane konieczny jest restart serwera Mumble. Wykonujemy go komendą:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Po resecie serwera jest on gotowy do logowania się użytkowników poprzez klienta Mumble.

  Dostęp do serwera

  Aby zalogować się do serwera Mumble potrzebujemy odpowiedniego oprogramowania, które pobrać możemy ze strony mumble.org. Po pobraniu i zainstalowaniu klienta Mumble jesteśmy gotowi do połączenia się z serwerem.

  Przed połączeniem możemy skonfigurować szereg opcji w kliencie Mumble:

  Label: To nasza nazwa użytkownika, która wyświetli się na liście użytkowników na danym serwerze.
  Address: To adres IP serwera z którym chcemy się połączyć.
  Port: 64738 (o ile nie zmieniliśmy tego w pliku konfiguracyjnym)
  Username: superuser
  Password: Hasło, jakie ustawiliśmy po wpisaniu komendy dpkg.

  Teraz możemy połączyć się z serwerem jako superużytkownik.

  Serwer Mumble na Raspberry Pi


  Po zalogowaniu się na serwer jako superużytkownik pozostało nam jeszcze kilka rzeczy do zrobienia

  Przydzielanie praw administratora

  Gdy serwer i klient już pracują pozostało nam jedynie kilka rzeczy do zrobienia, między innymi przydzielenie praw administratora jednemu z użytkowników, tak aby nie było konieczne logowanie się jako superużytkownik za każdym razem gdy chcemy coś zmienić.

  Aby nadać sobie (po zalogowaniu się na serwer) praw do administracji serwerem klikamy w programie klienckim na nazwę serwera prawym klawiszem myszy i wybieramy edit. Tam przechodzimy o zakładki grupy i wybieramy z rozwijanej listy admin. W polu obok wpisujemy, bądź wybieramy z listy, nazwę naszego użytkownika. Możemy teraz kliknąć add, aby zapisać ustawienia i wyjść z tego menu.

  Teraz możemy już zalogować się jako zwykły użytkownik z nadanymi prawami administratora i dokończyć konfigurowanie pozostałych ustawień serwera.

  W pierwszej kolejności możemy chcieć skonfigurować nasz router tak, aby dawał dostęp do serwera Mumble także z zewnątrz naszej sieci. W tym celu wchodzimy na stronę konfiguracyjną routera - dostępną zazwyczaj pod adresem 192.168.1.1 lub podobnym - i po wpisaniu loginu i hasła administratora (domyślny znajdziemy w instrukcji naszego urządzenia) przechodzimy do zakładki/menu konfiguracji forwardowania portów. Tam ustawiamy:

  Port usługi: w naszym przypadku 64738
  Adres IP: 192.168.1.103 (IP serwera Mumble)
  Port wewnętrzny: taki sam jak usługi więc 64738
  Protokoły: Wszystkie
  Status: Włączone.

  Serwer Mumble na Raspberry Pi


  W ten sposób cały ruch, jaki trafiać będzie do routera z zewnątrz na port 64738 zostanie przekierowany na ten sam port ale w serwerze Mumble znajdującym się w naszej sieci wewnętrznej pod adresem IP 192.168.1.103. Od tego momentu powinniśmy móc połączyć się do usługi Mumble na naszym Raspberry Pi także spoza naszej sieci lokalnej. Jeśli nie to spróbujmy jeszcze zrestartować router, bo być może jest to potrzebne, aby wczytał on nowe ustawienia,

  Najlepszym sposobem sprawdzenia czy forwardowanie portów działa jest próba podłączenia się do serwera Mumble spoza naszej sieci. Wystarczy podać komuś nasz publiczny IP lub adres z dynamicznej bazy DNS, aby mogli się oni połączyć z naszym serwerem Mumble. O ustawianiu dynamicznych DNSów więcej poczytać można w internecie - jest to przydatna opcja, gdy nie dysponujemy stałym IP.

  Źródło: https://pimylifeup.com/raspberry-pi-mumble-server/
  Code: actionscript
  Log in, to see the code

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11208 posts with rating 9466, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • e-mierniki