Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Latitude E6500 - Matryca - świeci co druga dioda

14 Mar 2017 16:20 2145 40
  • Poziom 12  
    Witam.
    Matryca wygląda jak by w kilku miejscach nie podświetlała.
    Kupiłem listwę z ledami i nowy inwerter, lecz po wymianie nic się nie zmieniło.
    Co jeszcze może być przyczyną ?
  • Spec od komputerów
    Wrzuć zdjęcie ukazujące problem.
  • Poziom 12  

tak samo wyglada po wymianie inwertera i podswietlania jak i przed
  • Spec od komputerów
    Co z pomiarami?
  • Poziom 12  
    Przyznaje się bez bicia . Nie robiłem. Na razie z góry założyłem ze może to być jeszcze taśma łącząca matryce z lapkiem i zamówiłem .
  • Spec od komputerów
    To na pewno nie taśma.
  • Poziom 12  
    Też tak myślę, po prostu mam nadzieję, bo gdyby to była taśma to ewentualnie całkiem by zanikało podświetlanie.
  • Spec od komputerów
    aconatic napisał:
    Co jeszcze może być przyczyną ?

Matryca do wymiany.
  • Spec od komputerów
    Eee tam zaraz do wymiany. ;) Jest to do zrobienia.
  • Poziom 12  
    mam elektronike innej matrycy, bo żeby mieć listwę podświetlającą kupiłem matryce z plama za śmieszne zł. Miecho18 piszesz ze jest do zrobienia? Coś więcej ?
  • Spec od komputerów
    Już napisałem w poście #2. Trzeba pomierzyć.
  • Poziom 12  
    Co dokładnie pomierzyć ?

Dodano po 9 [minuty]:

Czyli uważasz ze to nie jest problem podświetlania tylko "samej matrycy" ?
  • Spec od komputerów
    aconatic napisał:
    Co dokładnie pomierzyć ?

Jak masz drugą listwę z identycznej matrycy to podepnij do sprawdzenia.
  • Poziom 12  
    Na samym początku napisałem że listwę własnie wymieniłem łącznie z inwerterem
  • Spec od komputerów
    aconatic napisał:
    Na samym początku napisałem że listwę własnie wymieniłem łącznie z inwerterem

Jaka matryca tam jest zamontowana?
  • Poziom 12  
    Hen na 4 śrubki :-) Końcówka 40pin , i na dole matrycy wychodzi taśma do inwertera od podświetlania (3 ścieżki) plus do inwertera idzie wtyk z około 10 przewodami
  • Spec od komputerów
    aconatic napisał:
    Hen na 4 śrubki :-)

Też się uśmiałem.
    Teraz odkręć te śrubki i podaj oznaczenie.
  • Poziom 12  
    oznaczenie to wszystko mam pod ręka bo po oznaczeniu szukałem identycznej Dell Latitude E6500 - Matryca - świeci co druga dioda
  • Spec od komputerów
    Jeśli podmieniałeś inwerter i pasek LED to innej usterki trudno się tu doszukać poza wadliwym podstawionym paskiem.
  • Poziom 12  
    Słuchaj opisze sprawę od początku dzień po dniu. 2-3 tyg temu padła bateria tj. wcześniej już traciła pojemność a 2-3 dni temu laptop spadł z łóżka i 2-3 dni później bateria przestała się ładować, dałem do regeneracji bateria śmiga jak nowa, ale w dniu w którym wysyłałem pierwszy raz na parę minut pojawił się problem podświetlania. Mineły te 2-3 tyg. i problem podświetlania zagościł na stale. Rozebrałem matryce pierwsze co rzuciło się w oczy to pogięta taśma podświetlania i nie była zabezpieczona orginalnie taśmą tylko luzem, czyli ktoś tam grzebał zanim go kupiłem , czyli przed dwoma laty. Chcąc rozebrać wszystko taśma ta strzeliła więc zaczołem ja łączyć lutując na przewody, oczywiście sprawdzając czy nie zrobiłem zwarcia, chcąc wpiąć ją do inwertera popsuło się jego gniazdo bo taśma już wcześniej na końcówce nie była płaska tak jak powinna tylko pokrzywiona z tego tez powodu (popsutego gniazda) wymieniłem inwerter i listwę .
  • Poziom 36  
    Jesteś pewien, że nie uszkodziłeś nowego paska LED?
    Dla potomnych opiszę:
    Mam ten sam objaw w matrycy laptopa Dell E6410. Jest to matryca LED, nie działa co druga dioda podświetlenia; powodem uszkodzenia jest lekkie zmiażdżenie (wgniecenie?) dołu matrycy poprzez poluzowany zawias (możliwe, że był w przeszłości urwany). Jedna z diod się ukrusza, a najpewniej są w szeregu, skoro gaśnie co druga.
    Mam wrażenie, że u kolegi świecą dwie diody, a jedna nie świeci (i tak dalej).
    U mnie wygląda to tak:

Może u kolegi też zawias nawalił i też ponowił usterkę? :D
  • Poziom 12  
    Zawiasy od strony komputera są lużne, w matrycy tez były luźne ...

Dodano po 14 [minuty]:

Pasek led jest opcja kupić ? czy trzeba szukać uszkodzonej matrycy ?

Dodano po 21 [minuty]:

A za poprzedniej taśmie led i inwerterze podświetlanie wyglądało u mnie tak samo jak na zdjęciu u kolegi Ture11

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

Reasumując kombinować tylko z listwa led i inwerterem ?
  • Spec od komputerów
    aconatic napisał:
    Pasek led jest opcja kupić ? czy trzeba szukać uszkodzonej matrycy ?

Pisałeś że LEDY podmieniałeś?
  • Poziom 12  
    dziś bawiłem się jeszcze tym. zdjołem ledy z matrycy, dowiedziałem się ze odpalają tylko z podłączona matryca, jak sie podłączy same ledy do inwertera to nie rusza.
    2. świeci w takim układzie 10szt. działa 2 nie działają. i tak na całej lini.
    3 taśma łączaca matryce z laptopem w laptopie rozchodzi się z jednej wtyczki na 2 osobne wtyczki jedna do matrycy druga do inwertera i do inwertera nie idzie samo zasilanie tylko ponad 10 zyl
  • Spec od monitorów
    Masz datasheet na te matrycé LED Link, strona 12

Cytat:
    LED Array Voltage VP - 25.6V VF X 8 LEDs
    * IF X VF X 48 LEDs

wychodzi , e jest ? 6-linijek LED

Jaki masz driver LED na plytce elektroniki matrycy?
    *daj fot. plytki jak mozesz
  • Poziom 12  
    Problem raczej nie leży w elektronice samej matrycy bo kupiłem druga matryce stlucżona żebz wzjąść z niej ledy i efekt jest dokładnie taki sam jak podłącze ta druga. Myśle że problem jest w inwerterze. Dam znać jak podłącze kolejny inwerter
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Dam znać jak podłącze kolejny inwerter

Jest na osobnej płytce?
    Daj foto inv. i płytki matrycy / + linijki podswietlenia LED.

p.s
    Cytat:
    czyli ktoś tam grzebał zanim go kupiłem , czyli przed dwoma laty.
    Chcąc rozebrać wszystko taśma ta strzeliła więc zaczołem ja łączyć lutując na przewody, oczywiście sprawdzając czy nie zrobiłem zwarcia,
    chcąc wpiąć ją do inwertera popsuło się jego gniazdo bo taśma już wcześniej na końcówce nie była płaska tak jak powinna tylko pokrzywiona z tego tez powodu (popsutego gniazda) wymieniłem inwerter i listwę .

Zazwyczaj w tej serii E6500/6400/ stosowano płytę Compal LA-4052P lub LA-4051P , róznych rev.

• Poziom 12  
    inwerter mam na osobnej plytce Dell Latitude E6500 - Matryca - świeci co druga dioda
  • Spec od komputerów
    Pisałeś w pierwszym poście że podmieniałeś inwerter i pasek LED.
    Przy założeniu że oba te elementy są sprawne innej opcji usterki nie widzę.
  • Poziom 12  
    tu pies pogrzebany, pierwszy inwerter zakładam ze mógł się uwalić kiedy upadł laptop, albo poprostu skończył żywot. Drugi zaś jest popsuty, nieopacznie przed montażem oparłem się o niego i wczoraj zauważyłem ze dwa kondensatory smd są zerwane , moja wina