Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inteligentny dom - poradnik od firmy Ferguson

Ferguson Digital 14 Mar 2017 16:31 6894 11
Automation24
  • #1
    Ferguson Digital
    Level 2  
    Blisko 70% Polaków planuje w najbliższym czasie zainwestować w urządzenia, które pozwolą zarządzać ich gospodarstwami domowymi w sposób zdalny i ergonomiczny. Dostępne rozwiązania technologiczne pozwalają przeprowadzić im taki proces w sposób wieloetapowy i możliwie najmniejszymi zasobami finansowymi.

    Gdzie można znaleźć oszczędności
    Rozplanowanie inwestycji w inteligentny dom w dłuższym okresie powoduje, że jednorazowe miesięczne koszty stają się niewielkie i nie powodują zachwiań domowego budżetu. Warto określić na jakiej automatyzacji/udogodnieniu w pierwszej kolejności zależy nam najbardziej, a następnie zdefiniować pozostałe cele automatyzacji.
    Jeśli najważniejsze jest podniesienie stopnia zabezpieczenia mieszkania jako pierwszy zakupimy system alarmowy. Stawiając na optymalizację i kontrolę centralnym ogrzewaniem, najpierw przeprowadzimy instalację termostatu i sterowania piecem. W przypadku gdy najwyższy priorytet ma komfort i wygoda ze zdalnego sterowania urządzeniami domowymi przez smartfon, jako pierwsze poniesiemy wydatki na inteligentne gniazdka, czy trasmittery IR.

    Dlaczego wybierać technologie bezprzewodowe
    Możliwość montażu systemu potrzebującego do swojej pracy okablowania strukturalnego wymaga znaczących nakładów finansowych, szczególnie gdy etap budowy domu lub wykończenia mieszkania został już dawno zakończony. Dużo korzystniejszym wtedy rozwiązaniem jest zastosowanie systemu opartego o technologie bezprzewodowe. Najpopularniejszymi wśród nich są systemy komunikujące się za pomocą protokołu zig-bee i z-wave. Ich montaż nie będzie wymagał dodatkowej inwestycji lub remontu w domu.

    Właściwie to instalator nie jest potrzebny
    Około 85% Polaków wie co oznacza pojęcie inteligentny dom. Bardzo wielu z nich posiada zainstalowaną w swoim domu sieć WiFi. Jeśli samodzielnie przebrnęli przez jej konfigurację, korzystają ze smartfona i dodatkowo potrafią posługiwać się wkrętakiem nie będą potrzebowali płacić instalatorowi za montaż systemu. Poradzą sobie z tym samodzielnie, korzystając z instrukcji dołączonych do zakupionych urządzeń. Tym bardziej, że fizyczny montaż czujki polega często na jej przyklejeniu do ściany lub sufitu, co zajmuje nie więcej niż 3 minuty.

    Odbierz domofon, porozmawiaj i wpuść gościa za pomocą smartfonu
    Wideodomofony już dawno przestały być nowością. Obecne technologie pozwalają obsłużyć połączenie domofonem z wykorzystaniem smartfonu. Bez względu na to czy jesteś w domu, czy może na wakacjach setki kilometrów od niego, dedykowana aplikacja telefoniczna pozwala na spojrzenie kto dzwoni do Twojej furtki, możesz przeprowadzić z nim rozmowę, nagrać wideo z obrazem gościa, bądź jeśli uznasz to za stosowane zwyczajnie odblokować zdalnie rygiel domofonu i wpuścić go na teren swojej posesji. W określonych sytuacjach być może będziesz chciał także skorzystać z funkcji detekcji ruchu dostępnej w wideodomofonie HD Ferguson. Nie warto się przejmować o kablowe połączenie między samym domofonem, a dzwonkiem wewnętrznym, łączność między nimi odbywa się w sposób bezprzewodowy.

    Inteligentny dom - poradnik od firmy Ferguson



    Centralne ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja - jedno urządzenie - zdalne sterowanie
    Wielozadaniowość urządzeń sterujących świadczy o ich nowoczesności. Optymalizacja i ograniczenie kosztów następuje przez zastąpienie np. 3 osobnych sterowników: do centralnego ogrzewania, klimatyzatorów czy zarządzania wentylacją jednym urządzeniem. W dodatku urządzenie to może być zarządzane w sposób zdalny, dzięki dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Termostat Wi-Fi FS1TH wyposażony został nie tylko w czujnik temperatury z możliwością konfiguracji tygodniowego programu kontroli i nastaw ciepła, udostępnia prognozy pogodowe i pozwala na sporządzanie raportów pogodowych, wszystko to dzięki wbudowanemu modułowi WiFi.

    Inteligentny dom - poradnik od firmy Ferguson


    Jeden “talerz” by zastąpić wszystkie piloty
    Do sterowania centrum multimedialnym w nowoczesnym pomieszczeniu często potrzeba 4-5 pilotów IR. Biologia obdarzyła ludzi tylko parą rąk i nieodpartym dążeniem do ułatwiania sobie życia, dlatego warto zastąpić ten zestaw urządzeń jednym, którym możemy kierować z własnego telefonu, albo zwyczajnie zaprogramować ich nastawy według harmonogramu. WiFi IR Ferguson Transmitter jest sprytnym pilotem, którego można nauczyć kodów od telewizora, odbiornika TV-SAT, wieży audio, rolet okiennych, klimatyzatora itp. wyzbywając się w ten sposób problemów z wiecznymi poszukiwaniami pilota danego urządzenia.

    Inteligentny dom - poradnik od firmy Ferguson


    Zdalnie włączaj/wyłączaj zasilanie dzięki inteligentnemu gniazdku
    Nawet jeśli nie jesteś właścicielem żelazka z generacji “internet rzeczy”, możesz spokojnie sprawdzić na smartfonie, czy twoje urządzenie do prasowania nie zagraża Ci pożarem odcinając mu zasilanie. Jednak by tak się stało, żelazko musi być podłączone do inteligentnego gniazdka z modułem WiFi. To ono umożliwi Ci, będąc nawet kilkadziesiąt kilometrów od domu, odłączyć zasilanie od wybranego sprzętu domowego. Smart WiFi Plug sprawdza się jako urządzenie typowej kontroli rodzicielskiej, gdy należy wyłączyć telewizor, komputer, dostęp do internetu dziecku spędzającemu przy nim zbyt wiele czasu. Aplikacja na telefonie lub tablecie pozwala także użytkownikowi, na monitorowanie ilości energii jaką pobiera podłączone do wtyczki urządzenie.





    Monitoring otoczenia domostwa na ekranie smartfona
    Kamera zewnętrzna z modułem WiFi i funkcją Night Vision w połączeniu z dedykowaną aplikacją na urządzenia mobilne to wszystko co jest potrzebne, by śledzić otoczenie domu. W przypadku Smart EYE 300 jej użytkownik może skorzystać jeszcze z modułu czujnika ruchu, który pobudzony wywoła alarm na telefonie właściciela posesji. Obserwowany przez kamerę obraz może być nie tylko transmitowany na ekran smartfonu, ale także podlegać zapisowi dzięki standardowi ONVIF.
    Standard ten umożliwia wykorzystanie kamery w dowolnym systemie monitoringu zewnętrznęgo.

    Inteligentny dom - poradnik od firmy Ferguson


    Pełny monitoring wnętrza domu dzięki obrotowej kamerze IP
    Przesuwając palcem po ekranie smartfona możesz obracać kamerą znajdującą się w domu. Daje to jeszcze pełniejszą kontrolę nad tym co dzieje się w jego wnętrzu. Odbiór, rejestracja dźwięku i wideo jest dostępnym dla użytkownika standardem. Kamera Smart EYE 200 umożliwia także doświetlenie podglądanego obrazu wbudowanymi diodami LED w trybie nocnym. Dostęp do wideo nagranego w formacie Full HD stanowi bardzo mocny materiał dowodowy w sytuacjach tego wymagających. Pamiętajmy, że wszystko to dzieje się dzięki bezprzewodowej łączności WiFi.

    Inteligentny dom - poradnik od firmy Ferguson


    Kontrola warunków środowiskowych w domu dzięki mobilnym czujkom dymu i czadu
    Działanie alarmujące tego typu czujek pozwala ratować życie domowników. Stosowane jako samodzielne urządzenia informują użytkownika o przekroczeniu norm w otoczeniu sygnałem dźwiękowym i świetlnym alarmem. Nie mniej ich możliwości w połączeniu z systemem Smart Home Security opartym na komunikacji ZigBee są znacznie większe, co opisujemy poniżej.


    Zdalnie zarządzany system alarmowy
    Wśród wszystkich wcześniej wymienionych możliwości brakuje typowego systemu alarmowego z czujnikami ruchu, kontraktronami, czujnikiem wilgotności i temperatury. Ferguson Smart Home Security Kit jest właśnie dopełniającym ogniwem całego systemu. Umożliwia on spięcie zainstalowanych czujek w domu, zdalny monitoring stanów alarmowych i ich kontrolę na telefonie lub tablecie.

    Inteligentny dom - poradnik od firmy Ferguson

    Stopniowa implementacja i montaż wyszczególnionych urządzeń w domu i jego otoczeniu uzbraja administratora tego systemu, a właściwie jego smartfon w potężne narzędzie nadające inteligencje jego domostwu. Ciężko w tego typu układzie znaleźć niestrzeżone elementy gospodarstwa domowego, których nie może on monitorować i zarządzać na odległość. Podnosi to niewątpliwy komfort życia i bezpieczeństwo jego rodziny przy zdywersyfikowanych nakładach finansowych w trakcie etapowego wdrażania.

    Bardziej szczegółowe informacje na temat poszczególnych elementów systemu Ferguson Smart Home znaleźć można na stronie producenta.


    Zgoda na publikację //gulson
  • Automation24
  • #3
    zbigniewsk
    Level 16  
    Witam
    A ja mam bardzo proste pytanie co będzie z tą inteligencją jak zabraknie prądu powiedzmy przez dwa dni?. Czy wtedy trzeba sobie " przynieść prąd w wiaderku"?. Dla tych co się oburzą to przytoczę autentyczny przyukład z mojego byłego zakładu. Był ploter do komputera PDP i w pewnym momencie dokonał żywota co było dużą niedogodnością gdyż na nim były przygotowywane szablony do szlifowania na szlifierkach optycznych i okazało się że bardzo zdolny i inteligentny młody konstruktor stanął przed ścianą bo nie miał jak narysować tych szblonów na astralonie. Jedyne co proponował to zakup nowego plotera a to już kolosalne pieniądze. Stary konstruktor który rozpoczął pracę na początku lat 70 przyniósł mu liniały szklane będące na wyposażeniu szlifierek optycznych do przygotowywania szablonów i którymi sam sie posługiwał. Okazało się że jego młody następca nie ma zielonego pojęcia jak się tym posługiwać i tylko zdobył się na wyznanie iż jak mu nie kupią sprzętu to się zwolni co rzeczywiście niedługo potem dotrzymał a żeby było zabawniej ten brak wiedzy nie przeszkadzał mu w usiłowaniu zrobienia doktoratu na politechnice i najprawdopodobnie go zdobył bo jak już nadmieniłem był zdolny ale w zakresie technik związanych z nowoczesnym oprogramowaniem a jeśli jego nie było to stary pracownik po zawodówce przyzakładowej bił na głowę. Inteligencja jest jeśli potrafi się to zrobić/wykonać maksymalnie odporne na wszystkie skrajne niedogodności lub braki.
  • #4
    szymon122
    Level 38  
    zbigniewsk wrote:
    A ja mam bardzo proste pytanie co będzie z tą inteligencją jak zabraknie prądu powiedzmy przez dwa dni?

    Nie rozumiem związku twojego pierwszego zdania z resztą twojej wypowiedzi..
    Wg ciebie jeśli ktoś w "inteligentnym" domu zamontuje automatyczny odkurzacz to zapomni jak się używa szczotki?
    Dla mnie automatyka to świetny pomysł, będąc na wyjeździe mogę zobaczyć czy coś nie zużywa prądu (gdybym coś zapomniał wyłączyć) i za pośrednictwem telefonu mogę wyłączyć to urządzenie itp. Chcę żeby trawnik był podlewany automatycznie to nie robię tego np. codziennie o 7 rano tylko czujnik wilgotności sprawdza jak się ma trawka i czy będzie padać w najbliższym tygodniu, dopiero potem system decyduje czy puścić wodę.

    A co jak nie będzie prądu? Po prostu nie będzie działać, trzeba będzie sobie przypomnieć co to są świeczki i jak się używa szczotki ;)

    Co do tego prądu to moja znajoma miała raz ciekawy wypadek, od rana nie było prądu a jako posiadaczka przesuwanej bramy z napędem dzwoniła zapłakana, że nie ma jak do pracy dojechać bo brama nie działa :D
  • Automation24
  • #5
    Wojciech.
    Level 36  
    zbigniewsk wrote:
    Czy wtedy trzeba sobie " przynieść prąd w wiaderku"?.

    -Turbina wiatrowa
    -Panel Fotowoltaiczny
    -Akumulatory
    -Generator Spalinowy
    -Radioizotopowy generator termoelektryczny ( w przyszłości)
    -itd
  • #6
    kosmogon
    Level 14  
    Wojciech. wrote:
    -Turbina wiatrowa
    -Panel Fotowoltaiczny
    -Akumulatory
    -Generator Spalinowy
    -Radioizotopowy generator termoelektryczny ( w przyszłości)
    -itd


    Można też zatrudnić dużo chomików w kołowrotkach ;)

    A tak serio: Jak nie będzie prądu, to i tak nie zaświecisz światła, nie włączysz telewizora itp. Więc co za różnica, czy dom ma system sterowania, czy nie? Jak urządzenia pamiętają swoje ustawienia, to po powrocie zasilania wszystko będzie działało normalnie.

    Wojciech. wrote:
    To raczej automatyka domowa a nie inteligentny dom :)


    Tekst jest ewidentnie reklamowy, a "dom inteligenty" brzmi lepiej, niż "automatyka domowa".
  • #7
    ditomek
    Level 22  
    @zbigniewsk próbuje wyczuć o co dokładnie Ci chodzi. Mam wrażenie, że wskazujesz na problem związany z tym iż elektroniczny "mózg" bez prądu nie działa i nie ma jak sterować peryferiami. Jeśli tak to prawda. Ale w związku z tym ze peryferia też są na prąd to raczej niewielka różnica.
    Taki przykład. Zamontowałeś rolety z napędem elektrycznym w każdym oknie. Brak prądu i mieszkasz po ciemku bo nie masz ich jak otworzyć. Jaka to różnica czy rozkaz pracy silnika idzie ze sterownika czy dlatego że wciskasz przycisk bezpośrednio w obwodzie 230V silnika?
  • #8
    e2e4
    Level 20  
    Dzień dobry.
    Interpunkcja pierwsza ofiarą inteligencji. Niestety.

    Jako cywilizacja jesteśmy zależni od energii elektrycznej.
    Uważam, że gdyby jej teraz zabrakło, to Europa i inne wysoko rozwinięte kraje
    cofną się w rozwoju gwałtownie i z ogromnymi stratami populacji o jakieś 150 lat.

    Chcesz się uniezależnić?
    Żyj jak 150 lat temu.


    Pozdrawiam, e2e4.
  • #9
    Tommy82
    Level 41  
    Po raz
    Z tymi domami e to jest tak że jak walnie piorun w okolicy to będzie nieswojo.
    Ciemno wszędzie głucho wszędzie. To jest jednak wystawianie się na strzał.
    Jak się takie coś robi warto pociągnąć kilka newralgicznych obwodów świetlnych przez puszki tak żeby w razie czego dało radę przepiąć obwód na stałe zasilanie a sterować światłem włącznikiem na ścianie.

    Po dwa
    Jak się takie coś robi to trzeba wiedzieć co się robi i po co i co ma być na końcu drogi a nie robić dom inteligentny bo sąsiad ma albo bo to modne bo same rachunki za prąd mogą okazać się nieprzyjemne. Nie chodzi o to że trzeba wiedzieć jak i wszystko po kolei trzeba wiedzieć co i po co i mieścić to we własnej głowie. Ale to często domy hobbystów są inspiracją dla innych.

    Po trzy
    Trzeba nie tylko wiedzieć co i po co, trzeba to tez rozumieć i potrafić z tego skorzystać bo co z tego że Matka ma programowany piekarnik jak i tak kiedy piecze przekręca kurczaka (minutnik analogowy). W inteligentnym domu moja Matka mieszkała by za karę.

    Po cztery
    Jak już robić coś nowego to na kablach.
  • #10
    elekstryk
    Level 13  
    Jak dla mnie to tylko kosztowna gadzetomania. Faktem jest również że osoby starsze nie poradzą sobie z nadmiarem opcji . A co do zasilania , to mozna jeszcze wstawić agregat z SZR i automatycznym przełącznikiem sieć -agregat. Ale to już kwestia wyobraźni . Tak na poważnie to ciekawe jaka wymagana jest pewność klasy zasilania - tak sie to chyba na studiach nazywało, zwłaszcza że to dom zapewne jednorodzinny . Czyli dopuszczalne są pewne przerwy w zasilaniu.
    Z ciekawostek powiem wam że raz po zerwaniu lini przez wichurę po okolicy u mnie wpiąłem się z agregatem "HONDA" {AVRy bajery} do domu bo kilka dni cicho i ciemno była perspektywa, finalnie musiałem wymieniać sterowniki odgrzewania podłogowego bo taki syf dawał ten agregat że się popaliło wszystko i kupiłem stary agregat wojskowy pod radiostację z pięknym sinusem .
  • #11
    jojoro
    Level 11  
    Kupiłem centralkę fergusona + 2 czujniki (czadu i otwarcia drzwi) sądząc, że dostanę system przynajmniej na miarę chińskiego Xiaomi. Mniej czujników, ale przynajmniej wtyczki bez konieczności stosowania przejściówek, polska aplikacja, wsparcie producenta, gwarancja w PL.
    Szczerze mówiąc to jest żałosne. W ogóle ma się to nijak do Xiaomi Mi Home, a już z jakimkolwiek systemem inteligentnego domu nie ma zupełnie nic wspólnego.
    Przede wszystkim nie można wykonać żadnych scenariuszy. W ogóle niczego! Można jedynie z czujnika drzwi sobie włączyć lampkę na gatewayu po rozwarciu kontaktronu. No i oczywiście włączać/wyłączać alarm - syrenę+powiadomienie na tel.
    Z czujnika CO (czadu) jest tylko info, że poziom jest w normie. WOW. Szacun. Nie ma tam żadnej opcji przekazania sygnału dalej np. do zewnętrznego urządzenia sterującego otwarciem okna, wentylacji itp. Nic. Zakładam, że podobnie jest z innymi czujnikami - gazu, dymu, zalania.
    Można jeszcze dokupić czujnik temperatury, który daje na apkę w telefonie odczyt i tyle, czujniki ruchu (do uruchomienia alarmu) + kamerki i gniazdko wtyczkowe wifi.
    Absurdem jest też to, że włamywacz wyciaga z gniazdka gatewaya (który łatwo zlokalizować bo wyje i miga) i już alarm wyłączony, wszystkie czujki nie działają, powiadomienia nie dochodzą na tel.
    I nie można nic z tym zrobić. Nie da sie tego podłączyć pod domoticze, homeassistanty i pokombinować. Nie i już.
    Cena centrali to > 400zł, czyli można sobie kupić za to ze 3 centralki Xiaomi, albo 1 szt z kompletem fajnych czujników i mieć zabawę na tydzień.
  • #12
    marek216

    Level 43  
    Aby była jasność to ani to "inteligentny dom" ani "automatyka domowa".
    Ferguson nie działa samodzielnie tylko "z pilota" i w najlepszym wypadku dokona powiadomienia do właściciela.

    Jak widać chłopaki starają się przekonać do swojego produktu - podsumowanie dyskusji przez posiadacza "systemu" powaliło na kolana
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3394521.html

    Wniosek: zanim technicznym zacznie się reklamować nowinki warto przemyśleć czy jest to właściwy target reklamowy. Proponuję pozostać przy reklamach na ONET czy WP gdzie poziom wiedzy technicznej jest w okolicy Rowu Mariańskiego. :)