Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RS 20 BRHS - Nie chłodzi, nie mrozi czy uszkodzony kompresor ?

15 Mar 2017 00:23 3888 4
 • Poziom 8  
  Witam serdecznie szanownych forumowiczów - moją ostatnią deskę ratunku.

  Trzy dni temu trafiła mi się nie miła niespodzianka. Moja kochana 10-cio letnia lodówka Samsung RS 20 BRHS nagle przestała chłodzić. Temperatura na wyświetlaczu zamrażarki zaczęła migać i dość szybko zaczęły się rozmrażać produkty. Po kilku godzinach również chłodziarka przestała chłodzić. Stało się to raczej nagle. Jeszcze w ciągu dnia zalewałem kilkukrotnie kostkarkę wodą aby mieć zapas lodu na wieczór :) Do tego dnia urządzenie nie miało ani razu problemu z utrzymywaniem ustawionej temperatury (-19 / 4).

  Nigdy nie zauważyłem żadnego szronu ani wewnątrz chłodziarki ani zamrażarki.

  Jedyna rzecz jaka mnie zaniepokoiła to w momencie kiedy zauważyliśmy z żoną problemy z temperaturą, żona zauważyła odstająca lekko tylna ściankę w zamrażarce (tylko górną część ) i ją docisnęła do właściwej pozycji.

  Wczoraj był serwisant, który stwierdził padnięty kompresor/agregat (mk4a5qr1u). Powiedział też, że uszkodzenie kompresora prawdopodobnie jest spowodowane doszczelnieniem instalacji (bo pracował na sucho).

  Tyle tylko, że objawy które opisałem powyżej nie wskazują na rozszczelnienia układu - podobno to się nie dzieje jak pękniecie opony - czynnik nie uchodzi nagle.
  Zaproponował mi wymianę kompresora za 470 zł z użyciem używanego oryginalnego kompresora lub 770 z użyciem nowego zamiennika.

  I teraz pytania:
  1. Czy warto naprawiać nie mając 100% pewności, że układ jest szczelny?
  2. Czy wspomniane odchylenie pleców z zamrażarki mogło być efektem roszenienia i powstania lodu na tyle lodówki (w tym miejscu jest tylko wentylator)?
  3. Czy awaria mogła być spowodowana zabudowanie tej lodówki z 3 stron (odstęp od ścian miałem 2 cm , nad lodówką 5 cm, za lodówką około 10 -15 cm)
  4. Czy wymiana kompresora będzie się wiązała z napełnieniem układu ponownie czynnikiem (ale laickie pytania) . Jak w ogóle powinna wyglądać prawidłowa naprawa ?
  5. Jeśli nie warto inwestować w dziesięcioletni sprzęt to, która z dwóch kandydatek (tylko te lodówki zmieszczą mi się w miejsce starej) polecilibyście Beko GNE60521X czy Samsung RF 62HERS - tu Samsung daje gwarancję 10 lat na kompresor :)?


  Będę bardzo wdzięczy za jakąkolwiek odpowiedź , bo mam straszny dylemat. Chętnie naprawiłbym starą lodówkę gdybym wiedział że pochodzi choć 2 lata. Nie specjalnie uśmiecha mi się wydanie 4 tys. na nową lodówkę - niestety tylko dwie spełniają moje wymagania jeśli chodzi o pojemność oraz wymiary.

  Pozdrawiam serdecznie
  Grzegorz
 • Warunkowo odblokowany
  Przed wymiana kompresora warto by było zrobić test szczelności instalacji, lecz przy niewielkim przecieku może być to długotrwały proces, a niektóre nieszczelności mogą wyjść dopiero podczas pracy. Co do 10 lat gwarancji na kompresor Samsunga to warto doczytać dokładnie warunki tej gwarancji, w mojej lodówce gwarancja akurat nie obejmuje ubytku czynnika.
 • Poziom 15  
  Na kompresor może i 10 lat dają.ale teraz tak robią lodówki że te rurki w środku są grubości kartki papieru. Agregat może i tyle pochodzi ale padnie na 100% coś innego
 • Poziom 1  
  Cześć!

  Właśnie mnie wystawił serwisant który miał się u mnie zjawić więc w akcie desperacji piszę tutaj.
  Mam lodówkę Samsung RS 20 BRHS, która ma już swoje lata.

  Pojawił się z nią problem. Lodówka nagle przestaje chłodzić. Temperatura w lodówce równa się do temperatury pokojowej a temperatura w zamrażarce z -18 wskakuje na -2. Pomaga dopiero wyłączenie lodówki na ok 20 godzin. Po włączeniu znowu zaczyna chłodzić zarówno lodówka jak i zamrażarka. Taki zabieg wystarcza czasami na tydzień, czasami na miesiąc, i znowu jest to samo. Do tej pory przestawała już chłodzić 4 czy 5 razy. Jak pisałem wyżej, miał się zjawić serwisant ale mnie wystawił.

  Gdzieś na forum trafiłem na informację że po objawach łatwo zweryfikować co jest przyczyną tego typu awarii i że jest to uszkodzona grzałka rozmrażająca. Znalazłem taką do kupienia na NORTH ale chciałbym się upewnić że to jest to albo chociaż mieć pewność w 80% aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Nie jestem specjalistą od AGD ale grzałkę mam zamiar wymienić własnoręcznie.

  Za wszelką pomoc i sugestie będę zobowiązany.
 • Poziom 16  
  Sprawdz uklady odszraniania.
  Grzalki bezpieczniki termiczne czujniki NTC