Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung RS 20 BRHS - Nie chłodzi, nie mrozi czy uszkodzony kompresor ?

xxlgreg_ 15 Mar 2017 00:23 5616 4
    xxlgreg_
    Level 9  
    Witam serdecznie szanownych forumowiczów - moją ostatnią deskę ratunku.

Trzy dni temu trafiła mi się nie miła niespodzianka. Moja kochana 10-cio letnia lodówka Samsung RS 20 BRHS nagle przestała chłodzić. Temperatura na wyświetlaczu zamrażarki zaczęła migać i dość szybko zaczęły się rozmrażać produkty. Po kilku godzinach również chłodziarka przestała chłodzić. Stało się to raczej nagle. Jeszcze w ciągu dnia zalewałem kilkukrotnie kostkarkę wodą aby mieć zapas lodu na wieczór :) Do tego dnia urządzenie nie miało ani razu problemu z utrzymywaniem ustawionej temperatury (-19 / 4).

Nigdy nie zauważyłem żadnego szronu ani wewnątrz chłodziarki ani zamrażarki.

Jedyna rzecz jaka mnie zaniepokoiła to w momencie kiedy zauważyliśmy z żoną problemy z temperaturą, żona zauważyła odstająca lekko tylna ściankę w zamrażarce (tylko górną część ) i ją docisnęła do właściwej pozycji.

Wczoraj był serwisant, który stwierdził padnięty kompresor/agregat (mk4a5qr1u). Powiedział też, że uszkodzenie kompresora prawdopodobnie jest spowodowane doszczelnieniem instalacji (bo pracował na sucho).

Tyle tylko, że objawy które opisałem powyżej nie wskazują na rozszczelnienia układu - podobno to się nie dzieje jak pękniecie opony - czynnik nie uchodzi nagle.
    Zaproponował mi wymianę kompresora za 470 zł z użyciem używanego oryginalnego kompresora lub 770 z użyciem nowego zamiennika.

I teraz pytania:
    1. Czy warto naprawiać nie mając 100% pewności, że układ jest szczelny?
    2. Czy wspomniane odchylenie pleców z zamrażarki mogło być efektem roszenienia i powstania lodu na tyle lodówki (w tym miejscu jest tylko wentylator)?
    3. Czy awaria mogła być spowodowana zabudowanie tej lodówki z 3 stron (odstęp od ścian miałem 2 cm , nad lodówką 5 cm, za lodówką około 10 -15 cm)
    4. Czy wymiana kompresora będzie się wiązała z napełnieniem układu ponownie czynnikiem (ale laickie pytania) . Jak w ogóle powinna wyglądać prawidłowa naprawa ?
    5. Jeśli nie warto inwestować w dziesięcioletni sprzęt to, która z dwóch kandydatek (tylko te lodówki zmieszczą mi się w miejsce starej) polecilibyście Beko GNE60521X czy Samsung RF 62HERS - tu Samsung daje gwarancję 10 lat na kompresor :)?

Będę bardzo wdzięczy za jakąkolwiek odpowiedź , bo mam straszny dylemat. Chętnie naprawiłbym starą lodówkę gdybym wiedział że pochodzi choć 2 lata. Nie specjalnie uśmiecha mi się wydanie 4 tys. na nową lodówkę - niestety tylko dwie spełniają moje wymagania jeśli chodzi o pojemność oraz wymiary.

Pozdrawiam serdecznie
    Grzegorz
    bubu1769
    Level 41  
    Przed wymiana kompresora warto by było zrobić test szczelności instalacji, lecz przy niewielkim przecieku może być to długotrwały proces, a niektóre nieszczelności mogą wyjść dopiero podczas pracy. Co do 10 lat gwarancji na kompresor Samsunga to warto doczytać dokładnie warunki tej gwarancji, w mojej lodówce gwarancja akurat nie obejmuje ubytku czynnika.
    zielinskii
    Level 15  
    Na kompresor może i 10 lat dają.ale teraz tak robią lodówki że te rurki w środku są grubości kartki papieru. Agregat może i tyle pochodzi ale padnie na 100% coś innego
    jobar144
    Level 1  
    Cześć!

Właśnie mnie wystawił serwisant który miał się u mnie zjawić więc w akcie desperacji piszę tutaj.
    Mam lodówkę Samsung RS 20 BRHS, która ma już swoje lata.

Pojawił się z nią problem. Lodówka nagle przestaje chłodzić. Temperatura w lodówce równa się do temperatury pokojowej a temperatura w zamrażarce z -18 wskakuje na -2. Pomaga dopiero wyłączenie lodówki na ok 20 godzin. Po włączeniu znowu zaczyna chłodzić zarówno lodówka jak i zamrażarka. Taki zabieg wystarcza czasami na tydzień, czasami na miesiąc, i znowu jest to samo. Do tej pory przestawała już chłodzić 4 czy 5 razy. Jak pisałem wyżej, miał się zjawić serwisant ale mnie wystawił.

Gdzieś na forum trafiłem na informację że po objawach łatwo zweryfikować co jest przyczyną tego typu awarii i że jest to uszkodzona grzałka rozmrażająca. Znalazłem taką do kupienia na NORTH ale chciałbym się upewnić że to jest to albo chociaż mieć pewność w 80% aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Nie jestem specjalistą od AGD ale grzałkę mam zamiar wymienić własnoręcznie.

Za wszelką pomoc i sugestie będę zobowiązany.
    Budrick
    Level 16  
    Sprawdz uklady odszraniania.
    Grzalki bezpieczniki termiczne czujniki NTC