Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Problem z płytą główną czy z kartą graficzną

15 Mar 2017 10:40 693 6
  • Poziom 9  
    Witam
    Ostatnio miałem pewien problem, podczas zwykłego użytkowania pc mi się zaciął tj. szary ekran i taki dziwny dźwięk, jedyna opcja to restart. Po restarcie komputer już nie wysyłał sygnału na monitor. Po sprawdzaniu doszedłem do takiego momentu że płyta główna włączają się na parę sekund i wyłączała, również nie było obrazu. Jak podłączałem telewizor do integry, dalej się restartowało i raz na parę restartów łapało na chwilę tło z biosa (resetowałem go) i zaraz potem restart. Pomierzyłem napięcia wszystko było w normie (coś koło 3.4, 5.10 i 12.25V). Jakoś przeszukując te tematy doszedłem do wniosku, że to coś z płyta i na nowej komputer działa, jest obraz, ale za to mam kolejny problem. Zauważyłem że w grafice nie działa złącze displayport (używałem go w momencie wystąpienia awarii), więc podłączyłem monitor przejściówką d-sub->dvi niby wszystko działa. Jednak kiedy przyszło do instalacji sterowników grafiki, w momencie instalacji obraz robi się czarny i tak już pozostaję do resetu, komputer cały czas działa. Jeśli sterownik się zainstalował, to przed logowanie do windowsa też robi się czarny ekran i trzeba go usunąć w trybie awaryjnym żeby się dostać do systemu. Przeszukując różne angielskie fora jest to dość duży problem z tymi kartami, jednak są to problemy softu jak i sprzętu. U mnie chyba można wykluczyć soft, bo instalowałem różne wersje i próbowałem instalować nowy system i nic. Z tego co się dowiedziałem to karta mogła paść albo regulator napięcia w niej. Możliwe, że płyta główna jakimś cudem zabrała ze sobą grafikę? A może to zasilacz jest nie sprawny pomimo dobrych napięć i tego że po prostu działa? Napięcia co wcześniej podawałem były w trakcie ładowania systemu, jak mierzyłem podczas occt z zakładki PSU było całkiem podobnie. Z grafiką nie mogę zobaczyć, bo instalacja jakichkolwiek sterowników jest niemożliwa.
    cpu-i5 3470
    mb-gigabyte z68ap-d3 / teraz asrock p67 pro3
    gpu-r9 270x
    psu-thermaltake 530 se modularny
    hdd-wd blue 1 tb
    ssd-plextor 128 gb m6s
    os-win 10
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    danios50 napisał:
    Możliwe, że płyta główna jakimś cudem zabrała ze sobą grafikę?

Możliwe, ale raczej karta sama z siebie dokonała żywota. Na zintegrowanej karcie graficznej masz problemy z obrazem?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    rtj71 napisał:
    Na zintegrowanej karcie graficznej masz problemy z obrazem?

Jak ma to sprawdzić? :)

Objawy sugerują uszkodzoną kartę graficzną; możesz sprawdzić kartę na innym komputerze?
  • Spec od komputerów
    danios50 napisał:
    mb-gigabyte z68ap-d3 / teraz asrock p67 pro3

Sugerowałem się pierwszą płytą, koniec offtopu.
  • Poziom 9  
    To tak, na starej płycie która już potem nie dała się uruchomić poprawnie jak sprawdzałem z integrą to raz na paręnaście uruchomień pokazywało się tło biosu, a i tak zaraz potem się wyłączała (z reguły jej działanie nie przekraczało 10 sekund, czasem nawet się nie wyłączała, ale i tak obrazu nie było). Pisałem to w pierwszym poście nawet. Co do grafiki to właśnie pożyczyłem jakąś nvidie 8400 na pcie do przetestowania. Niby karta mogła dokończyć swego żywotu, ale razem z płyta główna ? Jeśli stery będą działać na tej pożyczonej i nie będzie czarnych ekranów to czyli że karta do wymiany również ? :/

@Edit Na pożyczonej karcie instalacja sterownika wychodzi (jest czarny ekran przez 1-2 sekundy tak jak powinno być), czyli karta 100% do wymiany ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    danios50 napisał:
    czyli karta 100% do wymiany ?

Tak.
  • Poziom 9  
    Hmm niby mało prawdopodobne, a jednak 2 rzeczy na raz poszły :/ W każdym razie dzięki za pomoc, temat do zamknięcia.