Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rainbow D4G problem z wymianą łożysk

Andy_1 23 Jul 2005 14:11 6357 13
 • #1
  Andy_1
  Level 11  
  Mam już rozkręcone urządzenie i nie wiem jak rozebrać silnik. Od dołu (od strony separatora) łożysko osadzone jest w delikatnych, kruchych elementach z tworzywa sztucznego, które przy próbie podważenia śrubokrętem odpryskuje. Od góry (do śrub pod szczotkotrzymaczami) jest chyba potrzebny nietypowy klucz nasadowy. 6 jest za mały 7 za duży. Jeśli ktoś wie jak się to wymienia proszę o pomoc.
 • #2
  Tommy82
  Level 41  
  obawiam sie ze bedzies potrzebowal calowego klucza raibow jest chyba made in usa
 • #3
  zayzayer
  Home appliances specialist
  Kluczem 1/4''. Amerykanie nie znają milimetra.
 • #4
  jojo2000
  Level 14  
  Spróbuj odkręcić przedłużką, która jest w zestawach bitów, "Uniwersalny uchwyt do końcówek 1/4 " powinno pasować. Dolnego łożyska nie wyciagniesz śrubokrętem.
 • #5
  Andy_1
  Level 11  
  Śruby już mam wykręcone i stojan zdjęty. Teraz wirnik trzeba wybić, czy jest tam jeszcze jakieś zabezpieczenie?
 • #6
  jojo2000
  Level 14  
  Z doświadczenia odradzam wybijać wirnik młotkiem - robiłem to 2 razy i za każdym razem gieła sie ośka. Potem robiłem inaczej - rozwalałem łożysko, wyciagałem kulki wtedy rozkładałem ten czarny plastik, składałem łozysko " prowizorycznie " i sciagałem zwykłym sciągaczem 3-ramiennym, ale bez wprawy możesz sobie nie poradzić. Teraz mam juz poządny sciagacz wew i nie ma zadnego problemu.
 • #7
  Andy_1
  Level 11  
  Jak dobrze rozumiem, najlepiej usunąć kulki z łożyska i wtedy zejdzie czarny plastik z zewnętrznym pierścieniem łożyska. Potem ściągaczem pościągać pierścienie.
 • #8
  Damian22
  Level 14  
  Witam!
  Mozesz zrobic tak jak pisze:jojo2000 ze zdjeciem lozyska,ja mam jeszcze inna metode na sciaganie lozyska z wirnika bo z plastyku wyjmiesz latwo a z wirnika jak mam rozwalone lozysko i jest mozliwosc to robie tak:pierscien który zostaje na osi wirnika szlifuje na szlifierce tak aby zeszlifowac go do osi wirnika z jednej a czasem z 2 stron pozniej kombinerkami latwo zsuniesz pierscien z osi a jesli nie chce zejsc to w imadlo wkrec i powinno zejsc,uwazaj przy tych czynnosciach aby nie uszkodzic wirnika.Ciekaw jestem czy ktos jeszcze tak robi?:))
 • #9
  jojo2000
  Level 14  
  Też niezły sposób, ale zdarzyło mi się, że na wirniku był zadzior i nie chciało zejść środkowe łożysko a w innym przypadku zadzior był przy górnym łożysku. W obu sytuacjach szlifierka raczej odpada :)
 • #10
  Damian22
  Level 14  
  Ale warto zobaczyc czy zejdzie napewno bezpieczniej jest tak sciagnac jak nie majac wprawy kombinowac ze sciagaczem i składaniem lozyska:)ale kazdy ma jakies sposoby swoje opracowane:)))
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  Andy_1
  Level 11  
  Dzięki za wszystkie porady. Udało mi się już ściągnąć łożyska. W pierwszej wersji chciałem usunąć kulki i zdjąć czarny plastik z zewnętrznym pierścieniem. Nie udało mi się jednak tych kulek wyjąć. Przez kilka dni "psikałem" łożysko różnymi preparatami odrdzewiającymi typu "WD40" i uderzałem pionowo wirnikiem o twardą gumę, żeby nie zniszczyć wirnika. I puściło, łożyska zeszły, choć zewnętrzne jest strasznie skorodowane.
  Mam jeszcze jedno pytanie.
  Urządzenie nie jest nowe i ktoś go już rozbierał. W jaki sposób uszczelnione jest dolne łożysko (od strony separatora)? Nie ma tam żadnej uszczelki? Poskładałem to tak - separator, szary element plastikowy, 2 blaszki osłaniające łożysko i łożysko w czarnym plastiku.
 • #13
  jojo2000
  Level 14  
  Nic wiecej tam nie ma, separator, 2 blaszki i zaraz łozysko, marne uszczelnienie.
 • #14
  Andy_1
  Level 11  
  Poskręcałem wszystko w jedną całość, działa pięknie. Serdeczne podziękowania za porady.