Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rainbow D4G problem z wymianą łożysk

Andy_1 23 Jul 2005 14:11 6714 13
 • #1
  Andy_1
  Level 12  
  Mam już rozkręcone urządzenie i nie wiem jak rozebrać silnik. Od dołu (od strony separatora) łożysko osadzone jest w delikatnych, kruchych elementach z tworzywa sztucznego, które przy próbie podważenia śrubokrętem odpryskuje. Od góry (do śrub pod szczotkotrzymaczami) jest chyba potrzebny nietypowy klucz nasadowy. 6 jest za mały 7 za duży. Jeśli ktoś wie jak się to wymienia proszę o pomoc.
 • #2
  Tommy82
  Level 41  
  obawiam sie ze bedzies potrzebowal calowego klucza raibow jest chyba made in usa
 • #3
  zayzayer
  Home appliances specialist
  Kluczem 1/4''. Amerykanie nie znają milimetra.
 • #4
  jojo2000
  Level 14  
  Spróbuj odkręcić przedłużką, która jest w zestawach bitów, "Uniwersalny uchwyt do końcówek 1/4 " powinno pasować. Dolnego łożyska nie wyciagniesz śrubokrętem.
 • #5
  Andy_1
  Level 12  
  Śruby już mam wykręcone i stojan zdjęty. Teraz wirnik trzeba wybić, czy jest tam jeszcze jakieś zabezpieczenie?
 • #6
  jojo2000
  Level 14  
  Z doświadczenia odradzam wybijać wirnik młotkiem - robiłem to 2 razy i za każdym razem gieła sie ośka. Potem robiłem inaczej - rozwalałem łożysko, wyciagałem kulki wtedy rozkładałem ten czarny plastik, składałem łozysko " prowizorycznie " i sciagałem zwykłym sciągaczem 3-ramiennym, ale bez wprawy możesz sobie nie poradzić. Teraz mam juz poządny sciagacz wew i nie ma zadnego problemu.
 • #7
  Andy_1
  Level 12  
  Jak dobrze rozumiem, najlepiej usunąć kulki z łożyska i wtedy zejdzie czarny plastik z zewnętrznym pierścieniem łożyska. Potem ściągaczem pościągać pierścienie.
 • #8
  Damian22
  Level 14  
  Witam!
  Mozesz zrobic tak jak pisze:jojo2000 ze zdjeciem lozyska,ja mam jeszcze inna metode na sciaganie lozyska z wirnika bo z plastyku wyjmiesz latwo a z wirnika jak mam rozwalone lozysko i jest mozliwosc to robie tak:pierscien który zostaje na osi wirnika szlifuje na szlifierce tak aby zeszlifowac go do osi wirnika z jednej a czasem z 2 stron pozniej kombinerkami latwo zsuniesz pierscien z osi a jesli nie chce zejsc to w imadlo wkrec i powinno zejsc,uwazaj przy tych czynnosciach aby nie uszkodzic wirnika.Ciekaw jestem czy ktos jeszcze tak robi?:))
 • #9
  jojo2000
  Level 14  
  Też niezły sposób, ale zdarzyło mi się, że na wirniku był zadzior i nie chciało zejść środkowe łożysko a w innym przypadku zadzior był przy górnym łożysku. W obu sytuacjach szlifierka raczej odpada :)
 • #10
  Damian22
  Level 14  
  Ale warto zobaczyc czy zejdzie napewno bezpieczniej jest tak sciagnac jak nie majac wprawy kombinowac ze sciagaczem i składaniem lozyska:)ale kazdy ma jakies sposoby swoje opracowane:)))
 • #11
  Anonymous
  Level 1  
 • #12
  Andy_1
  Level 12  
  Dzięki za wszystkie porady. Udało mi się już ściągnąć łożyska. W pierwszej wersji chciałem usunąć kulki i zdjąć czarny plastik z zewnętrznym pierścieniem. Nie udało mi się jednak tych kulek wyjąć. Przez kilka dni "psikałem" łożysko różnymi preparatami odrdzewiającymi typu "WD40" i uderzałem pionowo wirnikiem o twardą gumę, żeby nie zniszczyć wirnika. I puściło, łożyska zeszły, choć zewnętrzne jest strasznie skorodowane.
  Mam jeszcze jedno pytanie.
  Urządzenie nie jest nowe i ktoś go już rozbierał. W jaki sposób uszczelnione jest dolne łożysko (od strony separatora)? Nie ma tam żadnej uszczelki? Poskładałem to tak - separator, szary element plastikowy, 2 blaszki osłaniające łożysko i łożysko w czarnym plastiku.
 • #13
  jojo2000
  Level 14  
  Nic wiecej tam nie ma, separator, 2 blaszki i zaraz łozysko, marne uszczelnienie.
 • #14
  Andy_1
  Level 12  
  Poskręcałem wszystko w jedną całość, działa pięknie. Serdeczne podziękowania za porady.