Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Belinea 1925S1W - nie zapala się dioda POWER po podłączeniu do zasilania

rataja17 15 Mar 2017 19:41 426 5
  • #1 15 Mar 2017 19:41
    rataja17
    Poziom 7  

Witam!!
    Przeprowadzam naprawę monitora LCD Belinea, który przestał reagować na włącznik.
    Po rozebraniu na części zauważyłem, że monitor jest oparty o zasilacz EADP-45AF.
    Zrobiłem pomiar strony pierwotnej/wtórnej i wejścia do logiki i niby wszystko jest ok.
    Obecne jest napięcie na kondensatorze 300V po stronie pierwotnej.
    Obecne jest napięcie 12V/5.2V po stronie wtórnej, które wchodzi na logikę matrycy DAL9TAMB0A4.
    Obecne jest napięcie na przetwornicy Vin IC101, po stronie pierwotnej jak i Vin komparatora IC152 po stronie wtórnej.
    Obecne jest również napięcie zasilające sterownik IC201 od podświetlenia i dochodzą do niego sygnały ONOFF i BRIG.
    Nie zauważam żadnych spuchnięć na kondensatorach i wycieków pod nimi.
    Po podłączeniu napięcia zasilania i podpięciu logiki nie zapala się dioda POWER (mimo obecności wyżej wypisanych napięć), jednakże po dotknięciu płytki sondą mierniczą w jakąkolwiek linię zasilającą lub też sygnałową zapala się i wszystko pracuje ok do czasu wyłączenia.
    Po ponownym wyłączeniu i włączeniu zasilania sytuacja się powtarza.
    Dodatkowo zauważyłem, że po wyłączeniu i włączeniu czasami brakuje napięcia 12V, które zanika i pojawia się za 2 lub 3 razem po ponownym odłączeniu i podłączeniu zasilania.
    Obstukiwanie laminatu nic nie daje po włączeniu (ani przy zapalonej diodzie power ani przy nie palącej się diodzie power). Dopiero dotknięcie pęsetą lub sondą wyżej opisanych punktów ożywia układ.

0 5
  • #2 16 Mar 2017 19:30
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Pomęcz dokładniej ten zasilacz i przyjrzyj się wokół mikrokontrolera czy napięcie jest bez tętnień itp.

0
  • #3 16 Mar 2017 19:42
    rataja17
    Poziom 7  

Edit: Teraz sprawa wygląda tak,że po podłączeniu zasilania, na wtórnej stronie transformatora na chwilę pojawia się napięcie +12V, po czym liniowo maleje do zera.
    Po ponownym włączeniu napięcie podbija się i znowu maleje.
    Obmierzyłem wszystkie zenery, rezystory, sprawdziłem mosfeta wejściowego,diody wyjściowe i wszystko wygląda ok.
    Zbadałem dodatkowo wejście na bramkę mosfeta sterującego i na bramkę ze sterownika wchodzi zniekształcony prostokąt.
    Po podłączeniu do sieci cała pierwotna strona posiada stabilne napięcia.
    Zaczynam domniemywać, że problemem może być wtórny komparator, który wykrywa jakieś obciążenie i zbija napięcie lub sam w sobie jest uszkodzony i powoduje następujące problemy.

0
  • #4 21 Mar 2017 22:28
    rataja17
    Poziom 7  

Wymieniłem układ sterujący przetwornicą IC101 po stronie pierwotnej i teraz pojawia się napięcie na wyjściu.
    Problem jest tylko taki, że napięcie zamiast 12V waha się między 10-12V, a po dołączeniu obciążenia w postaci logiki matrycy napięcie siada i waha się między 8-12V.
    Po wymianie układu wymieniłem także wszystkie kondzioły po pierwotnej i wtórnej stronie, jak i komparator pętli sprzężenia zwrotnego i sytuacja się nie poprawiła. Czy macie jakieś pomysły co może być jeszcze problemem, bo mi już ręce opadają.

0
  • #5 22 Mar 2017 09:59
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Jakaś mapa zasilacza ?

0
  • #6 22 Mar 2017 13:38
    rataja17
    Poziom 7  

W temacie
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2942711.html
    W piątej odpowiedzi użytkownik zamieścił kompletny schemat 😊

Dodano po 3 [godziny] 22 [minuty]:

I zrobione!!
    Napięcie jest stabilne i wszystko gra :)
    Spalone były jeszcze rezystory zaznaczone na zdjęciu :)

Belinea 1925S1W - nie zapala się dioda POWER po podłączeniu do zasilania

0