Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zwiększyć bas w głośniku bluetooth?

15 Mar 2017 21:28 15051 10
  • Poziom 3  
    Witam :). Otóż mam mały problem. Posiadam głośnik Bluetooth M-1000BT lecz bas jest niemal zerowy. Są oczywiście ustawienia eq, ale po ustawieniu na CLR (w instrukcji pisało podbicie basu) głośnik zaczął trzeszczeć. Nie było basu tylko takie "łup łup" przy muzyce, a przy mocniejszym basie same trzeszczenie. Czy da się jakoś zwiększyć bas?
  • Poziom 43  
    Na początek sprawdź czy głośniki są połączone w fazie - jak są to niestety, ale wymagasz zbyt wiele od tego dziadostwa...
  • Poziom 3  
    Od razu mowie, że nie znam się zbytnio na glosnikach i raczej liczyłem na prostą instrukcję. Jedyne co wiem, to że głośniki grają stereo. Nie mogę sprawdzić co jest wewnątrz, ponieważ głośnik jest skręcony śrubami, które są ukryte pod frontalną stroną, a dostanie się do nich raczej uszkodziło by całą obudowę. A co z tubą powietrzną bass reflex?
  • Poziom 43  
    Huxa3em napisał:
    Od razu mowie, że nie znam się zbytnio na glosnikach i raczej liczyłem na prostą instrukcję. Jedyne co wiem, to że głośniki grają stereo. Nie mogę sprawdzić co jest wewnątrz, ponieważ głośnik jest skręcony śrubami, które są ukryte pod frontalną stroną, a dostanie się do nich raczej uszkodziło by całą obudowę.

Masz gwarancję? Reklamuj.
    Nie masz gwarancji? Poproś jakiegoś kumatego elektryka, żeby sprawdził połączenie głośników. Sam nic więcej nie jesteś w stanie zrobić.

Osobiście jednak uważam, że nic więcej nie osiągniesz -sam producent podaje "Pasmo przenoszenia: 150Hz - 18000Hz " - Od basu do 150Hz jest spory kawałek... ;)
  • Poziom 3  
    Cóż, właściwie to tak do 90hz jest słyszalne, dalej głośnik lata jak szalony, ale słychać tylko jak tuba powietrzną dmucha, nic więcej. Kiedyś postawiłem na chwilę głośnik w kącie pokoju u kolegi w domu, bass był dobry, (chyba dźwięk się odbijał czy coś), ale nie będę przecież codziennie do niego chodził żeby posłuchać muzyki :) . Możesz mi zaproponować jakiś głośnik Bluetooth z dobrym basem? (tak do 200zł), i niezbyt duży, bo ten co mam to trochę przy duży jest.
  • Poziom 43  
    Huxa3em napisał:
    właściwie to tak do 90hz jest słyszalne, dalej głośnik lata jak szalony, ale słychać tylko jak tuba powietrzną dmucha, nic więcej.
    Czyli tak jak myślałem - ten typ tak ma i nic z nim nie zrobisz.
    Huxa3em napisał:
    postawiłem na chwilę głośnik w kącie pokoju u kolegi w domu, bass był dobry
    Stworzyłeś w ten sposób namiastkę kolumny tubowej )nie mylić z walcem z głośnikiem do samochodu!). Takie ustawienie powoduje kilkukrotne zwiększenie ilości basu (ale i tak tylko w zakresie jakie jest w stanie przenieść głośnik).
    Huxa3em napisał:
    Możesz mi zaproponować jakiś głośnik Bluetooth z dobrym basem?
    Przykro mi, ale nie interesowałem się nigdy takimi wynalazkami. Jestem ze starej szkoły, takiej co to jak kupuje telefon to, żeby móc się porozumieć za jego pomocą z kimś, a nie np, żeby grasować po internecie, czy słuchać muzyki. Podobnie z MP3 - uważam, że są znacznie lepiej brzmiące urządzenia do zapisu i odtwarzania muzyki. Przykro mi więc, ale nie pomogę.
    Huxa3em napisał:
    ten co mam to trochę przy duży jest.
    W 99% wypadków jest to ścisła zależność - albo bas, albo mały wymiar.
    Inaczej - Żeby głośnik mógł promieniować niskie częstotliwości dostatecznie efektywnie, musi być duży - mieć dużą membranę. Druga opcja jest taka, że membrana może być mniejsza, ale musi nadrobić to większą amplitudą drgań - nie każdy głośnik jest do tego zdolny. Chodzi po prostu o masę "słupa" powietrza jaką membrana wprawi w ruch - im większa masa tym łatwiej uzyskać odpowiednio dużą ilość basu.
    Ciekawostka:
    Jest jeszcze trzecia opcja jaką wykorzystują prawie wszyscy producenci "płaskich"TV - t.zw procesor psychoakustyczny". Dźwięk zanim zostanie przesłany do wzmacniacza mocy i dalej do głośnika (wiemy chyba wszyscy jakie wymiary mają głośniki w TV LCD :) ) jest specjalnie "obrabiany" - przez dodanie do częstotliwości tonów podstawowych (niskich) nad-harmonicznych. Słuch bowiem nie bardzo sobie radzi z odróżnieniem, czy to co słyszy to prawdziwe 40Hz czy też zbiór harmonicznych w odpowiednich proporcjach - dzięki temu mamy wrażenie, że mimo małych rozmiarów głośników dźwięk jest bardziej nasycony basem/ ma większą dynamikę i ogólnie brzmi lepiej.
    Czy taki patent dotarł i do przenośnych kolumn głośnikowych z sygnałem przesyłanym po BT - nie wiem - jak pisałem nie interesuję się tą gałęzią audio.
  • Poziom 3  
    A co z głośnikami firmy JBL? Są dość małe, a bass mają dobry. Chociaż myślę, że z większą membraną działał by lepiej. No i jest jeszcze kwestia ceny. Są w ogóle głośniki Bluetooth z wbudowanym subwooferem? Dobre to jest o tyle, że mój głośnik od subwoofera komputerowego jest mniejszy a ma lepszy bas.
  • Poziom 43  
    Huxa3em napisał:
    mój głośnik od subwoofera komputerowego jest mniejszy a ma lepszy bas.
    Bo jest do przenoszenia basu zaprojektowany, ma większą obudowę i na dodatek jeszcze pewnie strojoną na częstotliwość basu.
    Głośniki w tym "wynalazku" jaki masz i o który pytasz w temacie, to głośniki kiepskiej jakości i w dodatku szerokopasmowe, a takie z założenia dobrze basu przenosić nie będą.
    Huxa3em napisał:
    A co z głośnikami firmy JBL?
    JBL to FIRMA - nawet w takich zabaweczkach jak kolumny głośnikowe przenośne mogą sobie pozwolić na zaprojektowanie głośników o (w miarę) dobrych parametrach. Bluetooth M-1000BT to zaś podłej jakości chińszczyzna, która ma być w miarę tania i w miarę ładnie (chociaż to kwestia dyskusyjna) wyglądać.
  • Poziom 3  
    Wcześniej napisałeś że stworzyłem namiastkę kolumny tubowej, czyli jednak niskie częstotliwości z głośnika sie wydostają.
  • Poziom 43  
    Huxa3em napisał:
    Wcześniej napisałeś że stworzyłem namiastkę kolumny tubowej, czyli jednak niskie częstotliwości z głośnika się wydostają.
    Tak, ale w tak małej ilości, ze tylko zwiększenie obudowy (ustawienie kolumny w kącie tworzy obudowę tubową w pewnym sensie) daje jakiś efekt.
    Przeczytaj to co napisałem wcześniej, a także o obudowach tubowych.
  • Poziom 3  
    Ehh :D rozwiązałem problem... Były nim przednie otwory na kartę, usb i do ładowania. Podczas odtwarzania muzyki wydostawało się przez nie powietrze i to psuło basy (nie wiem jak). Więc postanowiłem na czas korzystania z głośnika zakleić otwory taśmą (może głupi pomysł, ale jak najbardziej pomaga :) ).