Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa 6P36S w zastosowaniach audio

dziki000 23 Lip 2005 15:01 2500 7
 • #1 23 Lip 2005 15:01
  dziki000
  Poziom 9  

  Witam
  Dopadłem właśnie dwie takie lampki, prosto z pudełeczka nie używane! Jest to lampa przeznaczona do zastosowania w odbiornikach TV.
  Czy próbował ktoś zastosować ją np do we wzmacniaczu słuchawkowym? Może wogóle nie nadaje się do układów audio?
  Pozdrawiam.

  0 7
 • #2 23 Lip 2005 19:38
  kk84
  Poziom 18  

  Witam.

  6P36S ... hmm ... "młodsza" siostrzyczka 6P45S :D.

  http://www.next-power.net/next-tube/DataSheets/tubes/6p36s.djvu

  Troche nieliniowa, ale pewno by i z niej coś wyszło. Projekt w układzie SE możesz już na samym wstępie odrzucić. Pewnie tym stwierdzniem naraże się pewnym userom tego forum ;), ale takie jest moje zdanie. Zakładam, że transformatorów wyjściowych też nie posiadasz lub nie wykonasz ich. OTL więc. Przydałyby Ci się jeszcze dwie takie lampki by myśleć o czymś sensowniejszym. Ewentualnie policzyć i nawinąć trafa do układu SE.

  P.S. Skoro są śmiałkowie co i GU50 zaprzęgają do SE, to czemu Ty nie spróbujesz z 6P36S

  0
 • #3 24 Lip 2005 16:32
  dipol
  Poziom 33  

  Na S2 nie przekraczaj napięcia -max 150V, przy wyższym napięciu jest wzmacniacz niestabilny.
  Wstaw niezablokowany rezystr w katodę 1 om.

  0
 • #4 25 Lip 2005 12:47
  dziki000
  Poziom 9  

  Hmm... niestabilny czyli generatorek sie zrobi....

  Mam jeszcze dylemacik taki, czytałem że z tą lampą należy postępować delikatnie, podobno jak się odłączy napięcie anodowe, a pozostawi napięcia na siatkach to lampa w bardzo krótkim czasie straci próżnie, bo siatki zaczną parować. Podobno jedyny ratunek w takim wypadku to jak najszybciej podłączyć napięcie anodowe.

  0
 • #5 25 Lip 2005 13:34
  OTLamp
  Specjalista - urządzenia lampowe

  dziki000 napisał:

  mam jeszcze dylemacik taki, czytałem że z tą lampą należy postępować delikatnie, podobno jak się odłączy napięcie anodowe, a pozostawi napięcia na siatkach to lampa w bardzo krótkim czasie straci próżnie, bo siatki zaczną parować. Podobno jedyny ratunek w takim wypadku to jak najszybciej podłączyć napięmcie anodowe....


  A gdzie o tym czytałeś? Sytuacja dotyczy tetrod i pentod (w zasadzie, w pewnych wypadkach/pomyłkach dotyczyć może również triod). Jeżeli odłączysz napięcie anodowe, a pozostawisz napięcie na S2, to stanie sie ona anodą (bo będzie miała największy potencjał ze wszystkich elektrod). W rezultacie płynący prąd może rozgrzać siatkę drugą do czerwoności lub nawet ją stopić. Co do ratunku w takiej sytuacji, to raczej odłączyłbym zasilanie s2 i poczekał, żeby getter sobie troszkę popracował:)

  Lampy od odchylania (do których należy 6Π36C), sa dość odporne na przeciążenia, więc raczej jakieś specjalnie delikatne obchodzenie się z nimi nie jest konieczne. Niedawno postanowiłem z zimna krwią zamordować lampę PL504. Siatkę pierwszą zwarłem z katodą, anoda niepodłączona, zasilanie (z regulowanego zasilacza) do S2. S2 dostała prąd ok 350mA na ok pół godziny. Potem chciałem zobaczyć świecacą anodę i efekt zassania szkła przez próznię, anoda świeciła z dobre pół godziny, szkła nie zassało:(, a lampa nadal jest sprawna:P

  Pozdrawiam

  0
 • #6 25 Lip 2005 13:44
  dziki000
  Poziom 9  

  Właściwie to nie pamiętam gdzie, na 100% w necie, tylko nie wiem co to za strona była. Czyli sprawa dotyczy właściwie wszystkiego co ma więcej jak jak dwie elektrody ;). Dzięki za naprostowanie moich wiadomości. W poprzednim poście pisałem "podobno" bo już spotkałem się z informacjami nieprawdziwymi w necie.

  Pozdrawiam.

  0
 • #7 25 Lip 2005 14:56
  tszczesn
  Specjalista-oldradio

  dziki000 napisał:
  Właściwie to nie pamiętam gdzie, na 100% w necie, tylko nie wiem co to za strona była. Czyli sprawa dotyczy właściwie wszystkiego co ma więcej jak jak dwie elektrody ;).


  Nie, triod nie dotyczy, w norma,nych układach siatka triosy nie ma wysokiego potencjału dodatniego. Po prostu w tetrodach i petnodach siatka druga pomimo swojego wysokiego potencjału nie bierze zbyt dużo prądu, bo nie jest 'lita' i większośc elektronów przez nią przelatuje i dociera do anody. Za to jak anodę odłączysz to cały prąd musi płynąć przez siatkę drugą - co powoduje jej uszkodznie. Do siatki pierwszej nawet jakby chciał to taki elektron nie dotrze.

  0
 • #8 25 Lip 2005 15:03
  dziki000
  Poziom 9  

  hehe ciągle się czegoś nowego dowiaduję, ale to dobrze...

  A tak na marginesie moglibyście mi polecić jakąś dobrą literaturę dotyczącą lamp?? Jest teraz dostępna taka książka o lampach w zastosowaniach audio wydana 2004r, warto to kupić? Jak pewnie zauważyliście nie jestem specem w tej dziedzinie ;).

  0
  Szukaj w 5mln produktów