Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Albrecht AE-2990 AFS - Klawiatura

16 Mar 2017 00:39 1728 7
  • Poziom 34  
    Zwracam się z prośbą o poświęcenie chwilkę czasu na taką wadę.

Klawisze w problematycznej klawiaturze rozpoznawane są na zasadzie wartości napięcia.
    Działa to identyko jak zmiana kanałów na przykład w Johnny 3 ASC.
    Ale tym razem, albo nie wiem jak do tego podejść i nie daję rady, albo w ogóle jest to awykonalne, więc proszę o radę.

Czy coś da się z tym zrobić ?

Objawy:

Wciskam powiedzmy kanał do góry i statystycznie raz na dwadzieścia razy jest źle rozpoznany klawisz - w efekcie przełącza się modulacja.
    Wciskam na dół, to znowu zmienia się pasmo, lub jeszcze co inne na tej wspólnej linii.
    Jak wciskam na chama, to czuć jak zestyki zwierają się lepiej i jest lepiej.
    Po prostu jakiś obłęd.

Diagnoza:

Kontroler przyjmuje rozkaz za wcześnie.
    Bankowo nie jest to żadna usterka, tylko wada fabryczna.

Kombinowałem na różne sposoby, ale to nic nie daje.
    W załączeniu schemat.

ps.
    Tak sobie myślę żeby układ scalony jakiś dać między klawisze i ten kontroler - nie głupie co ?
  • Poziom 2  
    Witam,

Jestem nowym użytkownikiem tego samego radia i mam oprócz tej uciążliwości o której piszesz jeszcze inne, np. czułość mikrofonu podczas modulacji AM z które nie umiem sobie poradzić.
    Przeszukiwałem zasoby internetu i nie spotkałem się z rozwiązaniem tych niedoróbek.

Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Marcin

Hektar Zahler napisał:
    Zwracam się z prośbą o poświęcenie chwilkę czasu na taką wadę.

Klawisze w problematycznej klawiaturze rozpoznawane są na zasadzie wartości napięcia.
    Działa to identyko jak zmiana kanałów na przykład w Johnny 3 ASC.
    Ale tym razem, albo nie wiem jak do tego podejść i nie daję rady, albo w ogóle jest to awykonalne, więc proszę o radę.

Czy coś da się z tym zrobić ?

Objawy:

Wciskam powiedzmy kanał do góry i statystycznie raz na dwadzieścia razy jest źle rozpoznany klawisz - w efekcie przełącza się modulacja.
    Wciskam na dół, to znowu zmienia się pasmo, lub jeszcze co inne na tej wspólnej linii.
    Jak wciskam na chama, to czuć jak zestyki zwierają się lepiej i jest lepiej.
    Po prostu jakiś obłęd.

Diagnoza:

Kontroler przyjmuje rozkaz za wcześnie.
    Bankowo nie jest to żadna usterka, tylko wada fabryczna.

Kombinowałem na różne sposoby, ale to nic nie daje.
    W załączeniu schemat.

ps.
    Tak sobie myślę żeby układ scalony jakiś dać między klawisze i ten kontroler - nie głupie co ?
  • Poziom 34  
    To nie czułość, a tłumienie wysokich tonów. Do wyrwania C64 (on miesza) i położenia coś (równolegle) do R43. Ja dałem 22kΩ. Rezystor trzeba położyć na nim. Powinno być dużo wyraźniej. Dalej nie zapisałem. C85 chyba zmieniłem i powyrywałem też coś przy mikrofonie. Trzeba potem doregulować AMC. Jest dobrze.

Albrecht AE-2990 AFS - Klawiatura Albrecht AE-2990 AFS - Klawiatura
  • Poziom 2  
    Jeszcze w tym radiu nie grzebałem, radyjko na gwarancji, a nie mam wielkiego doświadczenia, możesz mi powiedzieć jak ewentualnie wyregulować AMC?
    Zastanawiam czy samemu się za to zabierać, czy skierować się do kogoś kto by to potrafił zrobić. Jeśli tylko przelutować parę podzespołów to OK, lecz jeśli coś stroić, to nie dysponuję ani generatorem ani oscyloskopem.

Pozdrawiam

Marcin
  • Poziom 12  
    Owe matrycowe klawisze mają to do siebie, że często głupieją przy wilgoci. Miałem kiedyś takie objawy w zwykłym radioodbiorniku - gdy postał na piecu to wszystko działało, dzień w garażu i już robiły co chciały. Nawet rozbierałem i czyściłem ścieżki ale nie pomagało. Problem chyba tkwił w mikroprocesorze a konkretnie w miniaturyzacji wyprowadzeń - były tak blisko siebie, że wilgoć zmieniała potencjał.
    Propozycja naprawy - zmienić 5 rezystorów matrycy na mniejsze 3, 4 razy zachowując dokładnie proporcje. Jeśli to nieuniknione zawilgocenie a nie wewnętrzne uszkodzenie procesora, to jest szansa, że zadziała.
  • Poziom 34  
    Otóż dokładnie to miałem zamiar zrobić, a nie powiedziałem tego specjalnie. To teraz pytanie kto to robił, co to daje i w ogóle. Czy założenia czysto teoretyczne są zgodne z praktyką. W tym radiu na sucho czy mokro bez różnicy. Stawiam na błąd oprogramowania przy takim sposobie na klawiaturę. Pamiętasz może co to za radio samochodowe ? Może takie mam. Miniaturyzacja uniemożliwia działania bojowe.
  • Poziom 1  
    Witam,
    nie wiem czy temat problemow z klawiatura jeszcze aktualny ale udalo mi sie go trwale rozwiazac czyszczac (polerujac) styki na plytce.
    Byly na nich ewidentnie resztki zaschnietych plynow po lutowaniu. Od tego czasu kazdy przycisk uruchamia zawsze tylko przypisana mu funkcje.
    Ten problem dotyczy tylko niektorych serii produkcyjnych i jest znany wsrod handlarzy tego radia.
    73 Marek
  • Poziom 2  
    Super informacja, w następny weekend spróbuje to zrobić w moim radiu.
    Dziękuje za info