Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VAILLANT calorMATIC 470f - samoczynna zmiana parametrów

16 Mar 2017 13:47 1557 4
  • Poziom 2  
    Witam.

Dla uściślenia uwagi na wstępie podaję konfigurację systemu:
    piec Vaillant ecoTEC plus
    dwa obiegi (kaloryfery, podłogówka)
    moduł mieszacza VR 61
    sterownik calorMATIC 430

Z różnych względów postanowiłem zmienić sterownik na calorMATIC 40f. No i zaczęła się droga pod górę. Pierwszy zainstalowany przez serwisanta po pewnym czasie zaczął gubić nastawy, a na koniec nie dało się mu już ustawić większości parametrów (po wyjściu z konfiguracji nastawy i tak wracały do poprzedniej wartości). Drugiemu padł po kilku dniach moduł centralny (ten przy piecu). Trzeci działa dość dobrze poza jednym „drobnym” mankamentem. Nie można przestawić temperatury dziennej (ani z „Poziomu instalatora”/”Konfiguracja systemu” ani z poziomu „Temperatury zadane”) dla OBIEG2 (podłogówka). Jest 21 stopni i nie da się tego zmienić. Po zapisaniu zmiany (np. na 20 lub 22) i wyjściu z ustawień przy następnej komunikacji manipulatora z modułem centralnym uparcie wraca 21. Kombinowałem kilka godzin z różnymi nastawami i nic. Zawsze wraca 21, a mnie odpowiada 20. Inne nastawy (w tym temperatury) zapamiętują się prawidłowo. Oczywiście problem można obejść sztucznie podwyższając wskazywana temperaturę („Nastawy podstawowe”/”Ekran”/”Temp.pokij.-korekta”), ale moim zdaniem nie tędy droga.
    Rozmawiałem z działem technicznym Vaillant, i otrzymałem dwa wyjaśnienia. Jeden pan twierdzi ze przyczyną jest stary model mieszacza VR 61 (mam prawdopodobnie najstarszy lub co najwyżej VR 61/1) który współpracuje prawidłowo z z calorMATIC 430 ale nie gwarantują prawidłowego działania z 470f. Wydaje mi esię jednak to mało prawdopodobne, gdyż VR 61 otrzymuje jedynie ze sterownika parametry pracy i zwraca informację o swoim stanie. Czemu zatem miał by zmieniać coś w nastawach, a w szczególności tylko w temperaturze dziennej OBIEG2?
    Drugi Pan zasugerował z kolei że problemem może być sieć WiFi (któż jej nie ma obecnie w domu) która zakłóca komunikację radiową manipulatora z modułem centralnym (w którym podobno zapamiętywane są wszystkie parametry a manipulator tylko je pokazuje i umożliwia zmianę). Logiczne? Niby tak! Ale primo, czemu zakłóca tylko ustawianie tylko jednego parametru? Przecież gdyby tak było to zakłócenia wpływały by dość losowo na różne parametry, a nie tylko jeden! Sekundo, ro msą zupełnie inne częstotliwości! 470F działa na 868Mhz, natomiast WiFi na 2.4Ghz i 5Ghz. To są tak różne pasma że nie ma raczej mowy o jakichkolwiek między nimi zakłóceniach. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Poradźcie proszę co robić? Gdzie szukać przyczyny. Jak rozwiązać problem? Wymiana VR 61 na nowszy model to koszt co najmniej 600 zł. A ja już wydałem kupę kasy na 470f i montaż oraz regulację.

Bardzo proszę o pomoc. WOJTEK
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Przejrzałem instrukcje jakie mam i rzeczywiście w instrukcji VR61 (pierwszym) są wyszczególnione regulatory z którymi współpracuje: VRC 430 i VRC 430f.
    W instrukcji VRC 470f jest napisane że współpracuje z modułem VR61/2 i na szkoleniu mówili że nie współpracuje wstecznie.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za info.

Ale sam powiedz, czy objaw nie jest mocno dziwny? Tylko jeden parametr? Gdyby nie współpracował to przecież nie widział by zapewne VR61 (a widzi), nie sterował nim (a steruje), nie odczytywał aktualnego stanu (a odczytuje). Ogólnie myślę że wtedy problemów było by dużo więcej niż ten jeden parametr temperaturowy. Nie uważasz?
    A może ktoś ma doświadczenia z takim układem?

Pozdrowienia: WOJTEK
  • Poziom 34  
    Z drugiej strony patrząc - to tylko jeden parametr który się "gryzie".
    Ale nie wiesz na 100% czy po jakimś czasie nie będą się działy jakieś dziwne rzeczy.

Generalnie takiej zamianki jeszcze nie miałem. Spotkałem się tylko 2 razy z wymianą starego kotła wiszącego Vaillant na nowszy model i okazało się że stary regulator pokojowy nie gada z nowym kotłem, chociaż i jeden i drugi miał złącze 7-8-9.
  • Poziom 9  
    Witam a ja mam podobny problem tylko że mam ustawione H1 - 6.00 do 19.00 na 17 stopni i chciał bym w nocy utrzymać 18 ale programator wyświetla księżyc i pokazuje temperaturę zadaną na 5stopni a nie na ustawioną nocną 18 , dopiero po przekręceniu pokrętłem programatora zwiększając temperaturę otrzymuję zadana 18 coś jest nie tak poproszę o pomoc .